REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Jeffrey Sachs: »To je pokvarjen, plutokratski gangsterizem, carine bodo le zniževale naš življenjski standard!«

Jeffrey Sachs: »To je pokvarjen, plutokratski gangsterizem, carine bodo le zniževale naš življenjski standard!«Jeffrey Sachs Vir: Telegram

Na odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi »povračilnih«, v bistvu pa zelo arbitrarnih carinah proti praktično vsem državam sveta so se že odzvali mnogi.

EU, Kitajska in številne države pripravljajo povračilne ukrepe, Kitajska je že omejila investiranje ameriških podjetij na Kitajskem.

Svoje mnenje o tem so povedali tudi že nekateri ekonomisti, med njimi profesor z univerze Columbia Jeffrey Sachs.

»Carine bodo zniževale življenjski standard. Uničili bodo ameriško gospodarstvo, izvajajo pa se iz neverjetno bizarnih in zmotnih razlogov, ki so popolnoma napačni. Naj pojasnim.

Združene države imajo velik primanjkljaj v trgovini z blagom in storitvami – na tako imenovanem tekočem računu Združenih držav – in ta primanjkljaj znaša približno bilijon dolarjev.

Trump pravi: 'Oh, to je zato, ker druge države izkoriščajo ZDA.'

Sploh ne morem opisati, kako absurdna je ta vrstica.

Primanjkljaj na tekočem računu pomeni – in to natančno pomeni – da Združene države trošijo več, kot proizvajajo. To je tisto, kar vodi v primanjkljaj. Porabite več, kot proizvedete.

In porabimo več, kot proizvedemo, ker imamo v tej državi zelo nizko varčevanje. Imamo ogromen proračunski primanjkljaj. Vlada je torej kot nacionalna kreditna kartica - deluje na kredit.

Prenaša denar, plačuje za vojne, plačuje za izraelske vojne, plačuje za vojaška oporišča v 80 državah po vsem svetu, plačuje za to več kot trilijon dolarjev na leto vredno vojaško ustanovo in stotine milijard več povezanih izdatkov za vojaško-industrijski kompleks.

In omogoča znižanje davkov za najbogatejše Američane.

Omogoča utajo davkov najbogatejšim Američanom - in mislim na utajo, ker ne opravljajo revizij in ovirajo uveljavljanje davčne zakonodaje. Torej imamo primanjkljaje in narašča nam javni dolg.

In zaradi vsega tega je poraba naše države veliko večja od našega nacionalnega dohodka.

To je trilijon dolarjev več kot nacionalni dohodek.

Gre ravno za neravnovesje našega uvoza blaga in storitev nad izvozom blaga in storitev. Vse to pomeni, da je tisto, čemur Trump pravi 'ripoff', samo absolutna neodgovornost političnega razreda v Washingtonu.

To je pokvarjen, plutokratski gangsterizem, ki daje davke in znižanja davkov najbogatejšim ljudem in nadaljuje vojno za vojno - na kredit.

In to vodi do teh velikih primanjkljajev, za katere Trump nato krivi druge države. Zdaj bo te primanjkljaje popravil z zvišanjem carin. In seveda ne bo naredil nič takega. Primanjkljaji se bodo nadaljevali, ker izvirajo iz razsipnosti Washingtona.

Ne izhajajo iz dejstva, da nas druge države prehitevajo.

Torej bo zvišal tarife. Američani bodo svojo porabo preusmerili, recimo, z uvoženega avtomobila na domače avtomobile. To je res. Plačali bodo višje cene za domače avtomobile. In naša avtomobilska industrija bo manj izvažala v tujino.

Tako da  bo manj bo uvoza in manj izvoza, ravnovesje pa se ne bo premaknilo.

To je pokvarjen, plutokratski gangsterizem, ki daje davke in znižanja davkov najbogatejšim ljudem in nadaljuje vojno za vojno - na kredit.

In nič od tega ne bo spremenilo fiskalne nepremišljenosti.

Kajti kaj je Trumpova največja težnja? Gre za nadaljevanje znižanja davkov za najbogatejše Američane, kar bo v proračunu v naslednjih 10 letih stalo dodatnih 4 bilijone dolarjev.

Ker naj bi se ta znižanja davkov končala, on pa pravi: 'Ne, ne, ne — to so davki za moje bogate donatorje, zato se bodo nadaljevali.' Torej ne bo rešil proračunske krize. Ne bo rešil trgovinskega primanjkljaja, ker je posledica proračunske krize.

Kar pa bo naredil, je znižanje življenjskega standarda naše države in sveta.

 

Ker je trgovina koristna za življenjski standard, se tako imenuje tudi dobiček iz trgovine. Kupujemo ceneje. Prodajamo blago, pri katerem imamo primerjalno prednost.

In obe strani pridobita s trgovino. Seveda pretiravamo - a to je povsem druga stvar.

S temi številkami nihče ne izkorišča Združenih držav. Ne vem, ali je to samo retorika ali ignoranca ali zmeda, ampak to je neverjetno slaba gospodarska politika.

Ne prinaša nič dobrega. In mimogrede, pravilno ste omenili, da so carine seveda davek. Kdo naj bi torej imel oblast nad davki?

Kongres.

In kongres glede tega nima kaj reči. To je predstava za eno osebo. Kaj smo postali v tej državi? Tudi kralj George v 18. stoletju brez britanskega parlamenta ne bi pobiral davkov.

Kaj se je torej zgodilo s to državo? Trump samo reče: "Oh, nujno je," in zdaj imamo pravilo ene osebe - in pravilo ene osebe na popolnoma zmotnih premisah, ki ne prestanejo prvega dne študija o tem, kaj je trgovinski primanjkljaj.

To je predstava za eno osebo, ki temelji na ekonomskih zmotah, ki bodo uničile naše gospodarstvo, uničile svetovni trgovinski sistem.

To sem učil več kot 20 let na univerzi Harvard — kaj je trgovinski primanjkljaj, kako je povezan s presežkom porabe nad proizvodnjo, kako je povezan s presežkom naložb v državi nad nizko stopnjo varčevanja?

No, zdi se, da se nič od tega ni prijelo. Nihče nič ne vpraša. Ni enega dneva obravnav. Ni nobene analize.

To je predstava za eno osebo, ki temelji na ekonomskih zmotah, ki bodo uničile naše gospodarstvo, uničile svetovni trgovinski sistem.

In lahko vam povem - po vsem svetu, ker se pogovarjam z voditelji po vsem svetu in pred kratkim v Aziji - besed, s katerimi bi to opisali, ne morete izgovoriti v vljudni družbi.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek