sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Elektrika predstavlja osrednji energent slovenskih podjetij
Družba SODO in Inštitut za marketing mariborske ekonomsko-poslovne fakultete sta danes predstavila raziskavo primerjalnega ugotavljanja stališč poslovnih odjemalcev do elektroenergetske problematike v Sloveniji. Kot je pokazala osem let trajajoča raziskava med več kot 500 podjetji, električna energija predstavlja njihov osrednji energent.
Kot ugotavljajo avtorji raziskave, je energetska učinkovitost pomembna za doseganje trajnostnega upravljanja z naravnimi viri in ima vlogo pomembnega gospodarskega elementa za doseganje mednarodne konkurenčnosti in zanesljivosti dobave energije.
"V zadnjem letu je cena elektrike na veleprodajnih trgih zrasla za približno 30 odstotkov. Rast je posledica dviga cen fosilnih energentov, slabih hidroloških razmer in povečanega odjema. Ker tudi v prihodnje ne moremo pričakovati padca cene, nas veseli, da se podjetja zavedajo pomena uporabe različnih ukrepov varčne in učinkovite rabe energije," je dejal direktor družbe SODO Matjaž Vodušek.
Ob tem pa je opozoril, da energetski menedžment še vedno uporablja zgolj četrtina podjetij, zato bodo v prihodnje veliko pozornost namenjali osveščanju podjetij o pomenu njegove uvedbe. Pri tem bi jim bila po njegovih besedah v veliko pomoč tudi stimulacija države za podjetja, ki bi energetski menedžment uvedla.
Glede na rezultate raziskave električna energija prevladuje tako pri uporabi za potrebe ogrevanja kot proizvodnih procesov. Glede na pomembno mesto električne energije v slovenskih podjetjih od leta 2009 vztrajno narašča uporaba različnih ukrepov za varčno in učinkovito uporabo energije, najbolj sistemom za regulacijo razsvetljave, pa tudi sistemov za varčno pripravo vode ter varčno ogrevanje in ohlajanje prostorov.
Skozi leta se je izboljšalo tudi poznavanje ukrepov za manjšo in okolju prijazno rabo elektrike. Največjo rast beležijo v primeru uporabe centralnih pametnih nadzornih sistemov razsvetljave, osveščanja in izobraževanja zaposlenih s strani zunanjih inštitucij, novejših števcev, ki nudijo optimizacijo stroškov porabe ter uvajanju energetskega menedžmenta.
Skoraj četrtina podjetij letos že ima napredne števce, kar je za desetino več kot v letu 2015, veča se tudi delež podjetij, ki načrtujejo inštalacijo takšne tehnologije v prihodnosti.
V primerjavi z letom 2015 se je za 11 odstotnih točk povečal delež podjetij, ki bi pripravljena vlagati v izgradnjo sistema za samooskrbo z energijo, viša se tudi delež tistih, ki so že investirala v pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov. Pri tem prevladujejo velika podjetja, ki jih najbolj zanima sončna energija, bistveno manj pa vetrna ali energija iz lesne biomase.
Kot je ugotavljal Damijan Mumel iz ekonomsko poslovne fakultete, se je način delovanja podjetij spremenil, saj je možnost doseganja nižjih cen elektrike za podjetja pomembno orodje nižanja stroškov.
Eno od področij, ki so se ga dotaknili z raziskavo, se nanaša na značilnosti voznega parka podjetij. Čeprav so velika redkost, jih okoli tri odstotke vanj vključuje tudi vozila na alternativni pogon, se pa interes zanje že povečuje in letos ga je v raziskavi pokazalo že 23 odstotkov podjetij.
Avtorji raziskave zato ugotavljajo, da so na tem področju možni pomembni premiki v prihodnosti, kar potrjuje tudi dejstvo, da povprečne razdalje službenih poti v kar 70 odstotkih ne presegajo 150 kilometrov. Takšna razdalja pa je dosegljiva tudi za večino današnjih vozil na električni pogon ob enem polnjenju.
Kljub številnim pozitivnim premikom predstavnica fakultete Aleksandra Pisnik pravi, da je opaziti upad osredotočenosti podjetij na energetsko problematiko na strateški oziroma dolgoročni ravni. "Zgovorno je, da ima v primerjavi s preteklimi leti manj podjetij zaposleno odgovorno osebo za energetska vprašanja, vse manj je tudi sodelovanja z zunanjimi izvajalci," je še dodala Pisnikova.