REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Centralne banke oktobra kupile 42 ton zlata: Več kot polovica zlatih palic odšla na Kitajsko

Centralne banke oktobra kupile 42 ton zlata: Več kot polovica zlatih palic odšla na KitajskoLjudska banka Kitajske je ostala največji kupec zlatih palic, saj je oktobra poročala o nakupu 23 ton, nato novembra pa še 12 ton zlata. To pomeni, da je Kitajska od začetka leta kupila 216 ton in ima zdaj skupne rezerve težke več kot 2226 ton. Vir: Posnetek zaslona, X

Centralne banke so tudi letošnjo jesen nadaljevale s kupovanjem zlato, saj so oktobra prijavile neto mesečne količine, ki znašajo 42 ton, je sporočil Svetovni svet za zlato.

Iz poročila, ki je objavljeno prejšnji teden, izhaja, da je to 41 odstotkov manj od septembrskih 72 ton, a še vedno 23 odstotkov nad mesečnim povprečjem od januarja do septembra, ko so kupovale v povprečju 34 ton.

Ljudska banka Kitajske je ostala največji kupec zlatih palic, saj je poročala o nakupu 23 ton zlata v 12. zaporedni mesečni dopolnitvi svojih rezerv. To pomeni, da je Kitajska od začetka leta kupila 204 ton zlata in so oktobra njene skupne rezerve štele 2215 ton.

Toda to ni vse - novembra je kupila še 12 ton zlata. Zdaj so njene skupne rezerve težke 2,226.4 tone.

Tudi Turška centralna banka je oktobra kupila precejšnjo količino zlata, 19 ton, s čimer je svoje zlate rezerve povečala na 498 ton.

Poročilo pravi, da so druge centralne banke kupovale bolj skromno.

Nacionalna banka Poljske naj bi prav tako nadaljevala s povečevanjem svojih zlatih rezerv in kupila dodatnih šest ton. Njene zaloge te rumene kovine so se letos povečale za več kot 100 ton, na skupaj 340 ton.

Indijska centralna banka, Češka narodna banka, Narodna banka republike Kirgizistan in Centralna banka Katarja so bile oktobra tudi pomembni kupci zlata.

Kupovanje zlata se izvaja zaradi različnih razlogov, predvsem zaradi razpršitve vrednosti rezerv centralnih bank, nakupi večjih količnin zlata pa so pogosto znamenje prihajajočih kriz in nestabilnosti gospodarskega sistema.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek