sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Centralne banke oktobra kupile 42 ton zlata: Več kot polovica zlatih palic odšla na Kitajsko
Centralne banke so tudi letošnjo jesen nadaljevale s kupovanjem zlato, saj so oktobra prijavile neto mesečne količine, ki znašajo 42 ton, je sporočil Svetovni svet za zlato.
Iz poročila, ki je objavljeno prejšnji teden, izhaja, da je to 41 odstotkov manj od septembrskih 72 ton, a še vedno 23 odstotkov nad mesečnim povprečjem od januarja do septembra, ko so kupovale v povprečju 34 ton.
Countries are stockpiling gold.
— Make Peace Now; alternative news (@AlternatNews) December 11, 2023
Over 40 tons of the precious metal were added to state reserves in October, according to the World Gold Council. Especially China and Türkiye.
America is selling non-existing paper gold. What could go wrong? pic.twitter.com/oj02BNhbFU
Ljudska banka Kitajske je ostala največji kupec zlatih palic, saj je poročala o nakupu 23 ton zlata v 12. zaporedni mesečni dopolnitvi svojih rezerv. To pomeni, da je Kitajska od začetka leta kupila 204 ton zlata in so oktobra njene skupne rezerve štele 2215 ton.
Toda to ni vse - novembra je kupila še 12 ton zlata. Zdaj so njene skupne rezerve težke 2,226.4 tone.
If China's central bank really got going on buying gold for its FX reserves, we would soon know about it! So far only 4.3% of its total massive reserves of $3,380bn:https://t.co/k6jwggpxDZ
— Tony Norfield (@StubbornFacts) December 12, 2023
Tudi Turška centralna banka je oktobra kupila precejšnjo količino zlata, 19 ton, s čimer je svoje zlate rezerve povečala na 498 ton.
Poročilo pravi, da so druge centralne banke kupovale bolj skromno.
Nacionalna banka Poljske naj bi prav tako nadaljevala s povečevanjem svojih zlatih rezerv in kupila dodatnih šest ton. Njene zaloge te rumene kovine so se letos povečale za več kot 100 ton, na skupaj 340 ton.
Central banker admits they're buying up gold as insurance in case "everything collapses."
— Peter St Onge, Ph.D. (@profstonge) December 12, 2023
Central banks have been hoovering up gold ever since the 2008 financial crisis, and it's now accelerating -- up 34% in one year.
Their press releases say everything is fine. Their behavior… pic.twitter.com/AclxMFtDAj
Indijska centralna banka, Češka narodna banka, Narodna banka republike Kirgizistan in Centralna banka Katarja so bile oktobra tudi pomembni kupci zlata.
Kupovanje zlata se izvaja zaradi različnih razlogov, predvsem zaradi razpršitve vrednosti rezerv centralnih bank, nakupi večjih količnin zlata pa so pogosto znamenje prihajajočih kriz in nestabilnosti gospodarskega sistema.