sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Adijo, dolarji? Vsaka tretja članica OZN gre v smeri dedolarizacije
Epidemija sankcij je mnoge države prisilila, da so začele razmišljati o svoji odvisnosti od dolarja: kaj se bo zgodilo z njihovimi računi in prihranki, če se bodo zoperstavile politiki Zahoda in šle svojo pot ter zapustile valutno suženjstvo?
Posamezne pobude, usmerjene proti ameriški valuti, so obstajale že prej, lani pa je bilo zaradi velikih sprememb takih pozivov slišati glasneje.
At this rate, no wonder dedollarisation. Last one out is a rotten egg https://t.co/s0G7LYDUo9
funny flags of the world (@Royboiboi1) January 3, 2024
Danes se želi že vsaka tretja država Organizacije združenih narodov odreči dolarju in se obrniti k večji uporabi nacionalnih valut, kažejo rezultati analize, ki jo je izvedla tiskovna agencija RIA Novosti.
Raziskava je vključevala izjave predstavnikov 193 držav Združenih narodov, ki so jih povzemali ruski in drugi mednarodni mediji.
Od tega se je kar 68 držav nedvoumno zavzelo za dedolarizacijo s poudarkom, da na tem delajo že danes, »najpogumnejši pa odkrito pozivajo k boju proti dolarju neposredno s političnih tribun«, pišejo »RIA Novosti«.
Carte mondiale de la dédollarisation
— Elleiram Yadir (@elleiramyabir) January 5, 2024
Un pays sur trois s’est opposé à la monnaie hégémonique ou a lancé le processus d’abandon du dollar.
Y figurent les pays du Moyen-Orient, la quasi-totalité de l’Asie et la majeure partie de l’Amérique du Sud. pic.twitter.com/d1usOi9TZA
In ti najbolj pogumni so predvsem »dolgoletne članice močnih regionalnih povezav, kot sta ASEAN ali BRICS« oziroma države Latinske Amerike in afriške celine.
Tako na primer brazilski predsednik Luiz Inácio Lula da Silva redno predlaga oblikovanje alternativne valute, ki bi bila enakovredna dolarju in bi se uporabljala za plačila znotraj organizacije BRICS. Podobnega mnenja je tudi južnoafriški finančni minister Enoch Godongwana, ki se zavzema za povečanje kreditiranja v nacionalnih valutah.
Brazilian President Lula da Silva welcomes the idea of abandoning US Dollar for trade amongst #BRICS+ economies.#Dedollarisation #CrudeOil #BRICSSummit2023 pic.twitter.com/zmEqP7wYVI
— Alpha Rupee (@Alpha_Rupee) August 25, 2023
Nekatere države pa svoje izjave podkrepijo tudi s konkretnimi dejanji. Gana si na primer prizadeva, da bi začela nafto plačevati v zlatu in ne v dolarjih, medtem ko je Laos sprejel ukrep, ki predvideva določene »težave« za vse transakcije v ameriški valuti.
Vendar pa večina držav raje ne daje ostrih izjav v javnosti, ko gre za dolar, čeprav aktivno zaprosijo za vstop v različne gospodarske zveze, ki izvajajo dedolarizacijo, zaključuje »RIA Novosti«.
Med njimi so Alžirija, Etiopija, Bahrajn in druge države, ki so pokazale zanimanje za BRICS.
Modi has excellent relation with Putin, supports Putin, agreed deescalation of China-India border conflict with Xi, is leader in dedollarisation with Xi and Putin, agreed Iran, Saudi Arabia joining BRICS and India has good relation with Iran despite US sanctions. pic.twitter.com/H4mQAuxuSz
Dan Popescu (@PopescuCo) January 1, 2024
Drugi med njimi tiho delajo na dedolarizaciji s prehodom na trgovanje v nacionalnih valutah s svojimi partnerji.
Primer je Bangladeš, ki je v celoti prešel na trgovanje z Indijo v rupijah, za to valuto pa se je odločila tudi Šrilanka.
Un pays de l'ONU sur trois a opté pour la dédollarisation, indique l'analyse de Sputnik.
— Brainless Partisans (@BPartisans) January 5, 2024
Selon l'étude, au moins 68 membres de l'ONU ont ouvertement soutenu le processus de dédollarisation ou ont déclaré qu'ils prenaient des mesures en ce sens.
Les appels les plus décisifs en… pic.twitter.com/XsjqDxGZtZ
Druge priljubljene valute so ruski rubelj, dirham Združenih arabskih emiratov (ZAE) in »absolutni kralj alternative ameriški valuti« - kitajski juan.
Kar zadeva dirham, je glavno gonilo za večji razmah te valute dejstvo, da so ZAE sami prešli na trgovanje z nafto v svoji valuti.
V primeru ruskega rublja je ta še posebej priljubljen v državah, ki tesno sodelujejo z Rusijo, vključno z Evrazijsko gospodarsko unijo, kitajska valuta pa je v letu 2023 zabeležila velik uspeh, kot je poročal tudi mednarodni plačilni sistem SWIFT.
China and Russia announced that they would completely stop using the US dollar in their commercial transactions. pic.twitter.com/h4MSdqitwS
— S p r i n t e r (@Sprinter99800) December 30, 2023
Kljub vsemu temu ni mogoče zanikati, da je dolar še vedno vodilni, ko gre za valute, ki se uporabljajo za poravnavo. Po podatkih SWIFT je konec novembra ameriška valuta predstavljala več kot 47 odstotkov vseh obračunov prek tega sistema, medtem ko je denimo delež kitajskega juana v istem obdobju znašal 4,61 odstotka.
Ali bo tako tudi ostalo, pa bomo še videli v naslednjih letih. Trend zmanjševanja uporabe dolarja je že očiten, nejasno je le, kako hitro bo potekal ta proces.
Jasno pa je tudi, da ga bosta vsaka nova vojaška intervencija ZDA ali pa morebiten zaseg ruskih deviznih rezerv s strani zahodnih držav - zgolj še pospešila.