REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zvezne države ZDA bodo lahko za zdravstveno zavarovanje od revnih zahtevale zaposlitev

Zvezne države ZDA bodo lahko za zdravstveno zavarovanje od revnih zahtevale zaposlitevFoto: Shutterstock

Vlada ameriškega predsednika Donalda Trumpa bo zveznim državam ZDA omogočila, da od imetnikov zdravstvenega zavarovanja za revne, medicaid, zahtevajo, da si poiščejo službe, ali jim bodo zavarovanje ukinili. Medicaid krije 70 milijonov ljudi ali vsakega petega Američana.

Za republikance je medicaid, ki je bil sprejet leta 1965, socialni program, za demokrate pa je to program zdravstvenega zavarovanja, ki bi moralo biti pravica in ne privilegij. Medicaid krije na primer zavarovanje za nosečnice, starce, invalide in vse tiste, ki si ne zmorejo sami privoščiti dragega zdravstvenega zavarovanja.

Republikancem gre ta program v nos od samega začetka, saj so prepričani, da vzpodbuja lenobo. Američani imajo še program medicare, ki krije upokojence, s predsednikom Barackom Obamo so dobili še obamacare, to je zavarovanje za vse ob pomoči subvencij iz proračuna, ki je pokril tudi tiste, ki so padli skozi razpoke.

Bogati nimajo težav s plačevanjem visokih premij in zdravljenja. Starejši imajo medicare, revni medicaid, milijoni nekje vmes pa si do obamacare zavarovanja niso mogli privoščiti, ker niso bili bodisi dovolj stari, revni ali bogati, delodajalci pa jim zavarovanja niso krili. Trump si prizadeva obamacare ukiniti, alternative pa nima.

Za program medicaid skrbijo zvezne države, ki potem od zveznega proračuna dobijo denar za pokritje stroškov, ki jih same ne zmorejo. Vodi ga zvezna vlada, ki mora odobriti morebitne spremembe, kot je zahteva za zaposlitev.

Anketa fundacije Kaiser je ugotovila, da 70 odstotkov Američanov podpira zahtevo za zaposlitev, vendar pa druga študija fundacije Kaiser ugotavlja, da kar 60 odstotkov prejemnikov medicaid že dela, ampak za delodajalce, ki jim ne nudijo zavarovanja, zaslužijo pa premalo, da bi si ga lahko sami plačali.

Problem torej ni v lenobi, kot menijo republikanci, ampak drugje. Trumpova vlada ne bo uvedla obvezne zahteve za zaposlitev zavarovancev po vseh ZDA, ampak bo to le dovolila državam, ki bodo to želele. Doslej se jih je prijavilo deset; to so Arizona, Arkansas, Indiana, Kansas, Kentucky, Maine, New Hampshire, Severna Karolina, Utah in Wisconsin.

Trumpova vlada še navaja, da zaposlitve ne bodo smeli zahtevati od nosečnic, invalidov in starejših, pa tudi od ljudi, ki bodo dokazali, da skrbijo za otroke, invalide ali starejše, odvisnikov na zdravljenju in na območjih, kjer je visoka stopnja brezposelnosti. Kako bo to potekalo v praksi, je veliko vprašanje, reveži v demokratskih državah pa so zaenkrat varni.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek