REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Živijo »v raju norcev«: Če ne bo dovolj cepljenih po vsem svetu, bomo »znova v marcu leta 2020«

Živijo »v raju norcev«: Če ne bo dovolj cepljenih po vsem svetu, bomo »znova v marcu leta 2020«Generalni sekretar WHO. Vir: Twitter

Odločitev precejšnjega dela prebivalstva številnih držav, da se ne cepijo, bo skupaj z velikimi razlikami med razvitimi državami, ki bodo imele vsaj velik del cepljenega prebivalstva in nerazvitimi pripeljala do novega razmaha epidemije.

WHO že od začetka pandemije opozarja, da bi morale razvite države svoje cepivo deliti z drugimi državami in pomagati zaščititi njihovo najbolj ogroženo prebivalstvo.

Generalni sekretar Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) dr. Tedros Adhan Ghebreyesus opozarja, da se bodo tudi države z visokimi odstotki precepljenosti znašle v »marcu 2020«, če ne bo dovolj cepiva za preostale prebivalce sveta.

WHO že od začetka pandemije koronavirusne bolezni covid-19 opozarja, da bi morale razvite države svoje cepivo deliti z drugimi državami in pomagati zaščititi njihovo najbolj ogroženo prebivalstvo.

Zaščita zgolj lastnega prebivalstva in ne svetovnega namreč omogoča virusu, da se širi in še bolj mutira, tako pa lahko nastanejo še bolj smrtonosne različice, ki so nevarnost za vse.

»Več kot je transmisij, več različic bo nastalo, ki bodo še bolj nevarne od delta seva, ki sedaj ustvarja opustošenje. In več kot bo različic, večja je verjetnost, da bodo uspele prebiti zaščito cepiv in nas vse vrnile na začetek, na prvo polje,« je dejal.

Bogate države so cepile že več kot 50 ali celo 70 odstotkov prebivalstva, medtem ko imajo afriške in bližnjevzhodne države težave pri cepljenju prebivalstva.

Cepljenje Vir:Twitter
Cepljenje. Vir: Twitter
Če bi cepiva v svetu delili bolj pravično, bi bila pandemija že pod nadzorom.

Generalni sekretar WHO je govoril tudi o »moralnem ogorčenju«, saj se nekatere države že odločajo o dodatnem, tretjem odmerku cepiva, medtem ko v drugih državah ne morejo zaščititi niti medicinske delavce.

In če bi cepiva v svetu delili bolj pravično, bi bila po njegovem mnenju pandemija že pod nadzorom.

Tiste države, ki menijo, da bodo lahko nadaljevale z normalnim življenjem, ker so pač cepile večino svojega prebivalstva ali se nahajajo v takšnih državah, pa po oceni Tedros Adhanoma Ghebreyesusa živijo v »raju norcev«, kajti »nihče od nas ne bo varen, dokler vsi ne bomo varni.«

V svetu je doslej bilo okuženih več kot 191 milijonov ljudi, smrtnih žrtev pa je bilo v drugem letu pandemije dvakrat več kot leta 2020.

Doslej je zaradi covida-19 umrlo že več kot 4 milijone ljudi.

WHO zato želi, da bi do septembra cepili vsaj 10 odstotkov svetovnega prebivalstva, do konca leta 40 odstotkov in 70 odstotkov do sredine naslednjega leta.

V WHO so prepričani, da bi se nato pandemija končala.

Toda, če bodo nekatere države zelo »precepile« prebivalstvo, druge pa ne - to ne bo mogoče.

»Na začetku sem dejal, da me velikokrat sprašujejo, kdaj se bo pandemija končala. Moj odgovor je precej preprost: Končala se bo, ko bo svet izbral, da jo konča. Ta odločitev je v naših rokah.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek