REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zgodovinska odločitev: muslimanom prepovedali bizaren običaj

Zgodovinska odločitev: muslimanom prepovedali bizaren običajMuslimanke, žrtve talaqa Vir: AP

Gre za bizaren običaj takojšnje ali "instant ločitve", ki se opravi tako, da moški trikrat reče besedo "talak" (talaq), ki v arabščini pomeni "ločitev". Vlada Indije je včeraj končno sprejela odločitev, da se ta običaj, ki izvira iz šeriatskega prava v prihodnje strogo sankcionira, sporoča tiskovna agencija Associated press.

Indijska vlada je tako odobrila ukrepe za izvršitev odločitve najvišjega indijskega sodišča, ki je že pred letom dni prepovedalo "takojšnjo ločitev", toda v praksi so se moški še vedno posluževali te bližnjice, da bi se znebili svojih soprog, ki pri tem niso imele prav nobene besede.

Kot je večkrat opozarjala v svojih poročilih tudi Al Jazeera, je zakonska možnost trikratnega talaka v preteklosti prizadela veliko število žensk, ki so za ločitev oziroma za šokantno novico, da so že ločene od svojega soproga, pogosto izvedele prek sms-sporočil in Skypea, priljubljenih aplikacij za klepet kot je WhatsApp ali na pa družbenih omrežij Facebook in Twitter.

Talak - Muslimanke

Skratka, če bi moški na kakršenkoli omenjeni način trikrat zapisal talak torej besedo "ločitev", je bil v istem trenutku razvezan, žena pa mu ni mogla oporekati. Vse več žensk, ločenih na ta način, je zato pravico iskalo na sodišču.

Razveza je namreč veljavna tudi, če moški preprosto napiše besedo 'talak' na papirju ali je zapisana v elektronski obliki

Razveza je namreč veljavna tudi, če moški preprosto napiše besedo talak na papirju ali je zapisana v elektronski obliki, in učinkuje v kateremkoli trenutku. Moškemu celo niti ni treba to besedo ponoviti trikrat zapored, dodaja AP.

Kljub odločitvi sodišča, ki je avgusta 2017 prepovedalo to obliko razveze, se je takšna praksa med muslimanskima zakoncema obdržala vse doslej, kljub temu da krši ustavne pravice muslimanskih žensk.

Vladna odločitev je prišla po tem, ko ji za uveljavitev zakona, ki prepoveduje talaq ni uspelo pridobiti potrditve v parlamentu niti leto dni po tem, ko je Vrhovno sodišče razsodilo, da praksa omogočanja razveze moškim s tem, da preprosto izgovorijo arabsko besedo za razvezo, krši ustavne pravice muslimanskih žensk.

Muslimanke

Zato je bila indijska vlada prisiljena neposredno odobriti odlok o izvrševanju sodne odločbe najvišjega sodišča, ki je prepovedalo in tako kriminaliziralo prakso, ki je dopuščala, da je muslimanski moški lahko končal zakon z "instant" razvezo. Vrhovno sodišče Indije je presodilo, da gre za neustaven običaj.

Sodišče je sicer odločitev o ukinitvi takojšnje razveze sprejelo tesno, saj so za preklic glasovali trije sodniki, dva sta bila proti. Indijsko vrhovno sodišče sicer sestavlja pet sodnikov, ki pripadajo petim najbolj razširjenim veram v Indiji - hinduizmu, krščanstvu, islamu, sikhizmu in zaratrustrstvu.

Pobudo za ukinitev talaqa oziroma takojšnje ločitve je na sodišče vložila skupina petih muslimank, ki so na tak način ostale brez moža, podprli pa sta jih tudi dve skupini za pravice žensk. Sodišče jim je dalo za prav, saj je sporočilo, da je pravilo trikratnega talaka "neislamsko" in da "ne sodi v versko prakso ter krši ustavno moralnost".

Muslimanske v Londonu

"Za nas je to dan, ki se bo zapisal v zgodovino. Podpiralo nas je mnogo Indijk, tudi tiste, ki niso muslimanske vere. Muslimanske ženske doslej nismo imele zakona, ki bi pravično obravnaval oba spola in ki bi podpiral naše pravice v zakonski skupnosti in družini," je odločitev sodišča komentirala Zakia Soman, borka za pravice žensk. Nevladne organizacije za pravice žensk in mnoge muslimanke v svetu so se strinjale, da je razsodba indijskega sodišča - zgodovinska zmaga.

Indija spada med nekaj držav na svetu, kjer je bila ta možnost v veljavi, čeprav je v več kot 22 muslimanskih državah, med drugim tudi v Pakistanu in Bangladešu, ta običaj prepovedan. Pravilo trojnega talaqa v Koranu sicer ni omenjeno, prav tako o njem izrecno ne govori niti islamsko šeriatsko pravo, a se je kljub temu že zdavnaj uveljavilo v praksi.

Islamski učenjaki pravijo, da je v Koranu zapisano, da mora ločitveni postopek trajati vsaj tri mesece, saj s tem zakonca dobita čas za spravo in premislek.

Za nas je to dan, ki se bo zapisal v zgodovino. Podpiralo nas je mnogo Indijk, tudi tiste, ki niso muslimanske vere.

To priporočilo pa ni upoštevala večina 170 milijonov sunitov v Indiji, ki so prakticirali običaj, ki omogoča hitro razvezo, ne da bi jim žena smela oporekati.

Vlada indijskega premierja Narendre Modija ima sedaj šest mesecev, da vendarle pridobi soglasje parlamenta, da bi njen ukrep postal del zakonodaje, v vmesnem obdobju pa bodo muslimanski moški sankcionirani, če se bodo kljub prepovedi še naprej posluževali te vrste razveze.

Borci za enakopravnost spolov pa opozarjajo, da je nujno potrebno sprožiti naslednji korak, in ta je zahteva za pravico muslimanskih žensk, da bi po razvezi dobile preživnino (alimentacijo) in svoj del premoženja, ki je do sedaj pripadal možu. Toda zdi se, da Modijevi vladi to ni prednostna naloga, opozarja CNN.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek