REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA v zgolj 12 dneh »spopadov srednje intenzivnosti« z Iranom porabile skoraj petino svojih najboljših raket THAAD!

ZDA v zgolj 12 dneh »spopadov srednje intenzivnosti« z Iranom porabile skoraj petino svojih najboljših raket THAAD!

Ameriška vojska naj bi po ocenah strokovnjakov porabila 15-20 odstotkov vsega streliva za svoj globalno razporejeni sistem Terminal High Altitude Area Defense (THAAD), prestižni protiraketni sistem dolgega dosega, potem ko ga je namestila v podporo izraelski zračni obrambi med 12-dnevnim spopadom države z Iranom.

Kot visoko specializirano sredstvo, namenjeno prestrezanju balističnih izstrelkov srednjega in srednjega dosega, ameriška vojska uporablja sedem sistemov v petih polkih zračne obrambe, do konca leta pa naj bi operacionalizirala še osmega.

Sistemi so odvisni od boja proti arzenalom petih potencialnih nasprotnikov, vključno s Severno Korejo, Kitajsko, Rusijo in Belorusijo ter Iranom.

Videoposnetki so pokazali izstrelitev 39 prestreznikov za prestrezanje iranskih raket med 13. in 24. junijem, čeprav je bil deloma zaradi stroge vojne cenzure, ki je bila uvedena v Izraelu, posnetih le majhen del izstrelitev.

Če predpostavimo konservativno oceno, da so posnete izstrelitve iz baterij THAAD predstavljale 50-66 odstotkov vseh izstrelitev, je skupna poraba prestreznikov znašala približno 60-80 prestreznikov v 11-dnevnem konfliktu.

Iranske rakete, uporabljene pri povračilnih napadih na Izrael Vir: IISS

Izdatki za 60-80 prestreznikov so pomembni ob upoštevanju kombinacije treh dejavnikov: njihovih stroškov, majhnega števila, ki je na voljo, in razmeroma majhne intenzivnosti iranskih raketnih napadov.

Ker vsaka izstrelitev rakete THAAD stane približno 12-15 milijonov dolarjev, so operacije zračne obrambe s sistemom, ki je nameščen v Izraelu, stale približno 810 milijonov do 1,215 milijarde dolarjev.

Še hujše je morda spoznanje, da tudi sistem THAAD ni uspel preprečiti napadov najmanj okoli 48 iranskih balističnih raket, (zgoraj) ki so se brez težav prebile skozi ameriško-izraelsko obrambo...

Izdatki za tolikšno število prestreznikov predstavljajo 15-20 odstotkov celotnega arzenala ameriške vojske, kar ima pomembne posledice daleč zunaj Bližnjega vzhoda, zlasti na Pacifiku.

Ob tem pa so iranske rakete v Izraelu oziroma na okupiranih področjih Palestine tudi uspešno uničćevale radarje sistema THAAD, kot kaže posnetek iranske Press TV spodaj.

Do podobnih številk je prišel izraelski časnik Haaretz: glede na proračunske podatke ameriške agencije za protiraketno obrambo je bilo leta 2025 proizvedenih le 12 raket THAAD, vendar so jih Združene države v samo 12 dneh spopadov izstrelile - osemkrat več.

Proizvodnja naj bi se leta 2026 le nekoliko povečala, saj je načrtovana izdelava 32 prestreznih raket, kar pomeni, da bo za dopolnitev izčrpanih ameriških zalog potrebno kar nekaj časa – oziroma celo več let!

Z ceno najmanj 13 milijonov dolarjev po raketi so samo ZDA v vojni z Iranom po njihovi oceni izstrelile prestreznike v vrednosti 1,25 milijarde dolarjev.

Intenzivnost iransko-izraelskih spopadov je bila pri tem razmeroma nizka, saj je Iran izstreljeval balistične rakete v skromnem obsegu, precej pod svojimi dejanskimi zmogljivostmi, da bi ohranil sorazmeren odziv na izraelske napade, se izognil stopnjevanju in ohranil sposobnost odziva, če bi Združene države eskalirale in v celoti vstopile v vojno.

Dodaten dejavnik nizke intenzivnosti operacij je, da je imel sistem THAAD v Izraelu večjo podporo drugih protibalističnih raketnih sistemov, kot bi jo imel na skoraj kateri koli drugi lokaciji, saj sta bila izraelska sistema Arrow in Barak 8 optimizirana tudi za prestrezanje tako visokoletečih raket, medtem ko so bližnji rušilci AEGIS zagotavljali podporo s svojimi protibalističnimi raketami SM-3, ocenmjuje Military Watch Magazine.

Če bi Iran začel intenzivnejše raketne napade, vključno z uporabo več raket z več bojnimi glavami, ali če bi nadaljeval bombardiranje dlje kot do 11-dnevnega spopada, bi se hitro zmanjšala sposobnost sistema THAAD v Izraelu, da prispeva k operacijam zračne obrambe.

Omejitve sistema imajo zelo pomembne posledice za njegovo sposobnost preživetja na Bližnjem vzhodu in na svetovni ravni, kjer se nanj računa kot na protiutež arzenalom, ki so bistveno večji in zmogljivejši od iranskega.

Če se bodo ZDA in Izrael odločile za ponovni napad na Iran – bi jim očitno zelo hitro zmanjkalo najboljših raket.

Sistem THAAD je bil v tujini prvič nameščen junija 2009 za zaščito Havajev pred severnokorejskimi balističnimi izstrelki srednjega dosega, drugi sistem je bil leta 2013 nameščen na Guamu, tretji pa leta 2016 v Južni Koreji.

Baterije in radarji THAAD so bili preizkušeni tudi na otoku Wake, ki je v ameriških načrtih za morebitno vojno s Severno Korejo in Kitajsko vse pomembnejši, zato se pričakuje, da ga bodo sistemi zaščitili v času vojne.

Ruska nedavna predstavitev balistične rakete srednjega dosega Orešnik, njena delitev raket z Belorusijo in nabava severnokorejskih balističnih raket srednjega dosega Pukkuksong-2 naj bi prav tako privedla do pozivov, da se sistemi THAAD namestijo tudi v Evropi.

Toda v Rusiji so prepričani - temu pritrjujejo tudi ameriki strokovnjki - da so orešnik in supersonične rakete ki jih imajo Rusija, Kitajska in Iran za zahodno obrambo neustavljive.

Zaradi tega je tudi hitrost, s katero se je arzenal prestreznikov THAAD v obrambi Izraela izčrpal, kljub zelo ugodnim pogojem zelo slaba napoved za uporabnost teh ameriških protiraketnih sistemov v prihodnjih spopadih srednje in visoke intenzivnosti.

Če se bodo ZDA in Izrael odločile za ponovni napad na Iran (kar je zelo verjetno)  – bi jim očitno lahko zelo hitro zmanjkalo najboljših raket.

In ne samo to - še hujše je morda spoznanje, da tudi sistem THAAD ni uspel preprečiti napadov najmanj okoli 48 iranskih balističnih raket, (zgoraj) ki so se brez težav prebile skozi ameriško-izraelsko obrambo...

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek