torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
ZDA v Ukrajino poslale lansirnike HIMARS z zmanjšanim dosegom, da ukrajinske sile ne bi mogle raketirati Rusije
Združene države Amerike so na skrivaj modificirale raketne lansirnike HIMARS, ki so jih poslale v Ukrajino, tako da jih ni bilo mogoče uporabiti za ciljanje tarč na ruskem ozemlju, poroča Wall Street Journal, ki se sklicuje na svoje vire v ameriški vladi.
Od začetka junija so ZDA v Kijev poslale 20 sistemov HIMARS ter veliko število najsodobnejših raket z dosegom skoraj 80 kilometrov.
The U.S. has modified the #HIMARS multiple launch rocket systems transferred to #Ukraine so that they cannot be used to launch long-range missiles against #Russia, The Wall Street Journal citing U.S. officials. pic.twitter.com/kZpcrwaTac
— NEXTA (@nexta_tv) December 5, 2022
Te rakete, znane kot GMLRS, so bile uporabljene za napad na ruska skladišča streliva, pa tudi na logistične in poveljniške centre na ukrajinskem ozemlju, piše ameriški časnik.
Da pa bi preprečili morebitno eskalacijo konflikta, so Američani te raketomete predelali tako, da ne morejo izstreljevati raket dolgega dosega, kot so rakete ATACMS, ki imajo domet do 320 kilometrov.
Te doslej neobjavljene informacije kažejo, da Zahod ne zaupa popolnoma svojim ukrajinskim zaveznikom, ki so obljubili, da ne bodo uporabljali sistemov HIMARS za ciljanje tarč na ruskem ozemlju.
The Himars rocket launchers the U.S. gave Ukraine were altered to prevent them from firing long-range missiles into Russian territory, U.S. officials said — scoop from @mgordonwsj & @glubold https://t.co/1LmBaIDIGA
— Vivian Salama (@vmsalama) December 5, 2022
ZDA so Ukrajini doslej zavračale dobavo raket ATACMS, a te modifikacije zagotavljajo, da jih Kijev ne bo mogel uporabiti, tudi če bi jih prejel od druge zahodne države.
Spremembe so naredili tudi v programski opremi in ne samo na strojni opremi lansirnikov.
Uradniki Pentagona niso želeli komentirati sprememb.
US has already sent Ukraine ONE MILLION artillery rounds -to avoid running out they are now trebling production. Production of ammo for Himars rocket launchers being doubled. After years of talking the ‘peer adversary’ talk, the Pentagon now walks the walk https://t.co/jO3D0PbVIG
— Mark Urban (@MarkUrban01) December 5, 2022
»Zaradi operativne varnosti ne komentiramo javno konfiguracij sistema, ki smo jih poslali zaveznikom in partnerjem,« je dejal tiskovni predstavnik Pentagona, general Patrick Ryder.
»ZDA ostajajo zavezane pošiljanju orožja Ukrajini, ki jo potrebuje za obrambo pred rusko agresijo,« je dodal, poroča Wall Street Journal.
Od začetka ruske posebne vojaške operacije konec februarja so ZDA in njihovi zavezniki v Ukrajino poslali veliko količino orožja.
Remember back in the summer when HIMARS was being touted as the great wunderwaffe of the Ukraine war?
— Will Schryver (@imetatronink) December 6, 2022
You don't hear much about the vaunted HIMARS anymore. After a few weeks of hype and small holes in bridges, the whole myth just gradually faded away.https://t.co/bvSWWkvvYI
Med drugim so poslali protitankovske sisteme Javelin, protiletalske sisteme Stinger, havbice M777, pa tudi protiladijske sisteme Harpoon.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obljubil, da njegova država teh sistemov ne bo uporabljala za izvajanje napadov na rusko ozemlje, a Američani očitno niso želeli tvegati.
Bidnova administracija meni, da bi lahko konflikt še dodatno eskaliral, če bi Ukrajinci v te namene uporabili ameriško orožje, navaja ameriški časnik.
V tem primeru je zelo verjetno, da bi prve tarče postala ameriška oporišča v Evropi, kot je ocenil vojaški analitik Scott Ritter.
Lavrov: Russia and China are building up their military cooperation to counter NATO
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) December 6, 2022
We Understand That NATO's `Playing With Fire pic.twitter.com/pLTpb8Q55I
Prav zaradi tega so ZDA zavrnile pošiljanje brezpilotnih letal »Grey Eagle« v Kijev, pa tudi letal ameriške izdelave, čeprav Bidnova administracija ni izključila možnosti njihove dobave po koncu vojne.
Ruski napadi na ukrajinsko infrastrukturo so nekoliko spremenili razmere na terenu, zato so se ZDA in zaveznice v zadnjih tednih osredotočile na namestitev sistemov zračne obrambe. A čeprav Ukrajina trdi, da lahko prestreže 80 odstotkov ruskih raket, so tiste, ki jim uspe prebiti, onesposobile več kot 50 odstotkov energetskega omrežja v tej državi, piše ameriški časnik.
To je povzročilo burno razpravo v ZDA o tem, kako še naprej podpirati Ukrajino.
Another great example how “shoot and scoot” is exercised in the Ukrainian army using HIMARS. They don’t lose time after delivering the payload and change position, immediately. And each of those GMLRS is bullseye. #Ukraine #HIMARS pic.twitter.com/3jqig1pOr3
— (((Tendar))) (@Tendar) November 28, 2022
Po eni strani ljudje, kot je nekdanji član ameriškega sveta za nacionalno varnost Charles Kupcan, trdijo, da je politika sedanjega ameriškega predsednika Joeja Bidna racionalna in da zmanjšuje možnost stopnjevanja konflikta.
Pred dnevi je Prigožin, šef Wagnerja, izjavil da njihov namen ni hitro zavzeti mesta, ampak povzročiti čim večje izgube med Ukrajinci.
— Sašo Ornik (@jinaver) December 6, 2022
Po drugi strani pa nekdanji danski premier in generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen meni, da če zavrne pošiljanje raketnih sistemov dolgega dosega v Ukrajino, Zahod daje Rusiji svobodo napada na ukrajinske položaje brez strahu, da bi se lahko maščevala poroča Wall Street Journal.