REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA v Ukrajino poslale lansirnike HIMARS z zmanjšanim dosegom, da ukrajinske sile ne bi mogle raketirati Rusije

ZDA v Ukrajino poslale lansirnike HIMARS z zmanjšanim dosegom, da ukrajinske sile ne bi mogle raketirati RusijeHimars. Vir: Telegram, zajem zaslona

Združene države Amerike so na skrivaj modificirale raketne lansirnike HIMARS, ki so jih poslale v Ukrajino, tako da jih ni bilo mogoče uporabiti za ciljanje tarč na ruskem ozemlju, poroča Wall Street Journal, ki se sklicuje na svoje vire v ameriški vladi.

Od začetka junija so ZDA v Kijev poslale 20 sistemov HIMARS ter veliko število najsodobnejših raket z dosegom skoraj 80 kilometrov.

Te rakete, znane kot GMLRS, so bile uporabljene za napad na ruska skladišča streliva, pa tudi na logistične in poveljniške centre na ukrajinskem ozemlju, piše ameriški časnik.

Da pa bi preprečili morebitno eskalacijo konflikta, so Američani te raketomete predelali tako, da ne morejo izstreljevati raket dolgega dosega, kot so rakete ATACMS, ki imajo domet do 320 kilometrov.

Te doslej neobjavljene informacije kažejo, da Zahod ne zaupa popolnoma svojim ukrajinskim zaveznikom, ki so obljubili, da ne bodo uporabljali sistemov HIMARS za ciljanje tarč na ruskem ozemlju.

ZDA so Ukrajini doslej zavračale dobavo raket ATACMS, a te modifikacije zagotavljajo, da jih Kijev ne bo mogel uporabiti, tudi če bi jih prejel od druge zahodne države.

Spremembe so naredili tudi v programski opremi in ne samo na strojni opremi lansirnikov.

Uradniki Pentagona niso želeli komentirati sprememb.

»Zaradi operativne varnosti ne komentiramo javno konfiguracij sistema, ki smo jih poslali zaveznikom in partnerjem,« je dejal tiskovni predstavnik Pentagona, general Patrick Ryder.

»ZDA ostajajo zavezane pošiljanju orožja Ukrajini, ki jo potrebuje za obrambo pred rusko agresijo,« je dodal, poroča Wall Street Journal.

Od začetka ruske posebne vojaške operacije konec februarja so ZDA in njihovi zavezniki v Ukrajino poslali veliko količino orožja.

Med drugim so poslali protitankovske sisteme Javelin, protiletalske sisteme Stinger, havbice M777, pa tudi protiladijske sisteme Harpoon.

Združene države Amerike so na skrivaj modificirale raketne lansirnike HIMARS, ki so jih poslale v Ukrajino, tako da jih ni bilo mogoče uporabiti za ciljanje tarč na ruskem ozemlju, poroča Wall Street Journal, ki se sklicuje na svoje vire v ameriški vladi.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obljubil, da njegova država teh sistemov ne bo uporabljala za izvajanje napadov na rusko ozemlje, a Američani očitno niso želeli tvegati.

Bidnova administracija meni, da bi lahko konflikt še dodatno eskaliral, če bi Ukrajinci v te namene uporabili ameriško orožje, navaja ameriški časnik.

V tem primeru je zelo verjetno, da bi prve tarče postala ameriška oporišča v Evropi, kot je ocenil vojaški analitik Scott Ritter.

Prav zaradi tega so ZDA zavrnile pošiljanje brezpilotnih letal »Grey Eagle« v Kijev, pa tudi letal ameriške izdelave, čeprav Bidnova administracija ni izključila možnosti njihove dobave po koncu vojne.

Ruski napadi na ukrajinsko infrastrukturo so nekoliko spremenili razmere na terenu, zato so se ZDA in zaveznice v zadnjih tednih osredotočile na namestitev sistemov zračne obrambe. A čeprav Ukrajina trdi, da lahko prestreže 80 odstotkov ruskih raket, so tiste, ki jim uspe prebiti, onesposobile več kot 50 odstotkov energetskega omrežja v tej državi, piše ameriški časnik.

To je povzročilo burno razpravo v ZDA o tem, kako še naprej podpirati Ukrajino.

Po eni strani ljudje, kot je nekdanji član ameriškega sveta za nacionalno varnost Charles Kupcan, trdijo, da je politika sedanjega ameriškega predsednika Joeja Bidna racionalna in da zmanjšuje možnost stopnjevanja konflikta.

Po drugi strani pa nekdanji danski premier in generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen meni, da če zavrne pošiljanje raketnih sistemov dolgega dosega v Ukrajino, Zahod daje Rusiji svobodo napada na ukrajinske položaje brez strahu, da bi se lahko maščevala poroča Wall Street Journal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek