REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA in Rusija pozdravljata osvoboditev Mosula

ZDA in Rusija pozdravljata osvoboditev Mosula

Tako v ZDA kot v Rusiji so pozdravili osvoboditev iraškega mesta Mosul, ki jo je razglasil iraški premier Haider al Abadi, obenem pa opozorili, da s tem boj proti skrajni skupini Islamska država še ni končan. Združeni narodi izpostavljajo tudi uničenje Mosula in potrebo po obnovi, ki bi omogočila vrnitev pregnanim prebivalcem.

"Zmaga sama še ne odpravlja Islamske države in še vedno ostaja težak boj. A izguba ene od njenih dveh prestolnic in dragulja njihovega tako imenovanega kalifata je odločilen udarec," je dejal ameriški poveljnik mednarodne operacije proti IS Stephen Townsend.

"Zdaj je čas, da se vsi Iračani združijo, da bi tako zagotovili poraz IS po preostalem Iraku," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dejal Townsend.

Zdaj je čas, da se vsi Iračani združijo, da bi tako zagotovili poraz IS po preostalem Iraku.

Zmago nad skrajneži je pozdravil tudi ameriški predsednik Donald Trump, češ da gre za signal, da so "dnevi IS v Iraku in Siriji šteti".

Rusija je medtem izrazila upanje, da bo osvoboditev Mosula pripomogla k ponovni vzpostavitvi ozemeljske celovitosti Iraka in spravi med Iračani. "Osvoboditev Mosula sta omogočila pogum in vztrajnost iraške vojske, ljudskih milic in enot kurdskih pešmerg," je v ponedeljek v izjavi zapisalo rusko zunanje ministrstvo.

Kot so dodali, to dokazuje, da so se vlada in ljudje v Iraku s skupnimi prizadevanji zmožni zoperstaviti teroristični grožnji. Nadaljnji načrt je po njihovih besedah izkoreniniti prisotnost teroristov v celotni državi, navaja ruska tiskovna agencija Tass.

Obenem rusko ministrstvo izpostavlja tudi težko ceno osvoboditve Mosula. Navajajo vire, po katerih naj bi življenje izgubilo 30.000 iraških vojakov, ubitih naj bi bilo tudi 7000 prebivalcev Mosula - bodisi zaradi delovanja IS bodisi zaradi letalskih napadov mednarodne koalicije.

Mosul je po več mesecih bojev v pretežni meri v ruševinah. Po podatkih ZN je poleg tega med operacijo za zavzetje Mosula, ki se je začela oktobra lani, od tam zbežalo 920.000 ljudi. Manjši del se jih je vrnil, večina je še vedno razseljenih.

Kot navaja agencija ZN za begunce (UNHCR), bi lahko trajalo več mesecev, preden se bodo lahko civilisti vrnili na svoje domove. "Številni se zaradi obsežne škode nimajo kam vrniti, medtem ko bo treba ključne storitve, kot so voda, elektrika in druga pomembna infrastruktura, vključno s šolami in bolnišnicami, ponovno vzpostaviti ali popraviti," je sporočil UNHCR.

Mednarodna agencija za človekove pravice Amnesty International je pozvala k vzpostavitvi posebne komisije, ki bi preiskala zločine, ki so jih nad civilisti v Mosulu v bitki za osvoboditev zagrešile vse strani.

Po njihovem prepričanju vsesplošni napadi in prekomerna uporaba orožja s strani iraških sil, letalskih napadov koalicije pod vodstvom ZDA in pripadnikov IS lahko predstavljajo celo vojne zločine. V novem poročilu so zapisali, da so med januarjem in majem zabeležili 45 napadov, v katerih je umrlo najmanj 426 civilistov.

"Grozote, ki so jim bili priče prebivalci Mosula, in omalovaževanje človeškega življenja s strani vseh vpletenih v konfliktu ne smejo ostati nekaznovani," je po poročanju AFP dejala predstavnica AI za Bližnji vzhod.

Podobno je izpostavil tudi visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid Raad Al Husein, ki je danes zahteval, da se temeljito preišče vse kršitve, odgovorne pa privede pred roko pravice. Irak je tudi pozval, naj se pridruži Mednarodnemu kazenskemu sodišču.

Prebivalci Mosula so po njegovih besedah preživeli "pekel na zemlji", kot vojni zločin pa označil uporabo civilistov kot človeški ščit. Med ostalimi zlorabami človekovih pravic je omenil še spolno suženjstvo žensk in deklet.

"Temeljne vzroke nasilja in konflikta v Iraku je treba nasloviti z vidika kršenja človekovih pravic, ki so jih več desetletij trpele vse skupnosti v državi. Le takrat bo mogoče postaviti varne temelje za trajen mir, ki si ga Iračani zaslužijo," je zapisal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek