petek, 10. januar 2025 leto 30 / št. 010
Zastrupljeno darilo: Laburisti zmagali, Sunak predal vodenje države v »petih najbolj nevarnih letih v zgodovini« Starmerju
»Abdikacija« predsednika vlade Združenega kraljestva Rishija Sunaka in konservativcev se je končala tako, kot je bila napovedana – z veliko zmago laburistične stranke in Keira Starmerja.
Formalno je bilo seveda vse izpeljano s pomočjo volitev.
Vendar so bili slabi rezultati vsem jasni že takoj, ko je konec maja sedanji predsednik vlade šokiral vse svoje kolege in napovedal predčasne volitve.
In prav to, ne pa dejstvo, da so konservativci izgubili, je morda največja skrivnost sedanjih volitev.
Te bi namreč morale biti najpozneje jeseni, saj bi moral biti parlament razpuščen najpozneje 17. decembra letos.
Vsi so pričakovali, da bodo jeseni, in da bodo do tedaj konservativci lahko še popravili svojo javno podobo.
Potem pa je Rishi Sunak potegnil svojo nepričakovano potezo.
In tako so laburisti veliki zmagovalci parlamentarnih volitev v Združenem kraljestvu.
Dozdajšnji premier Rishi Sunak je že priznal poraz, novi premier bo postal vodja laburistov Keir Starmer.
Labour win the General Election by a landslide, ending the Conservative Party's 14-year reign...
— GRM Daily (@GRMDAILY) July 5, 2024
Keir Starmer is now the UK's new Prime Minister, replacing Rishi Sunak pic.twitter.com/zUfdv2IBeM
Vzpon so dosegle tudi tretje stranke oziroma Nigel Farage, ki je s svojo stranko Reformno stranko z okoli 14 odstotki zbranih glasov volivcev (okoli 6 milijonov glasov) dosegel 4 poslanska mesta.
Štetje glasov še poteka, zmagovalca niso razglasili le še v devetih enotah. Laburisti so si že zagotovili najmanj 326 sedežev, kolikor je potrebnih za absolutno večino v 650-članskem parlamentu. Po trenutnih izidih naj bi jih imeli v novem parlamentu 410 sedežev, konservativci pa le 119.
Sunak, ki je na Downing Streetu 10 prebival od oktobra leta 2022, je že priznal poraz in dejal, da mu je »žal.« Sunak je zjutraj že poklical Starmerja in mu čestital za zmago.
Konservativci se tako po 14 letih poslavljajo z oblasti. Še leta 2019 so na volitvah dobili 365 sedežev. Volivci so jih očitno kaznovali za težave, ki so se nakopičile, med drugim za vse višje življenjske stroške in slabe javne storitve.
Sunak bo sicer ostal v poslanskih klopeh, saj je bil znova izvoljen v parlament v okrožju Richmond na severu Anglije.
Here is @JimFergusonUK discussing interesting details as to why Rishi Sunak may have called an early General Election and what it could mean for the UK.
— theTrumpet.com (@theTrumpet_com) July 5, 2024
"Is is widely known... that Rishi Sunak does not want to be a wartime Prime Minister..." pic.twitter.com/xTHSOKZgvX
Med tistimi konservativci, ki jih v parlamentu ne bo več, pa sta tudi dosedanji obrambni minister Grant Shapps in Penny Mordaunt, ki je bila v preteklosti kandidatka za vodjo stranke.
Izpadla je tudi nekdanja premierka Liz Truss.
Starmer, nekdanji glavni tožilec Anglije in Walesa, ki je stranko prevzel iz rok Jeremyja Corbyna, potem ko je ta leta 2019 doživel najhujši poraz laburistov v zadnjih 84 letih, želi izboljšati odnose z Evropsko unijo, kljub temu pa morebitni ponovni vstop države v EU ni na mizi.
Toda Starmer se na področju zunanje politike ne razlikuje veliko od konservativcev. Glede palestinskega vprašanja, Ukrajine in drugih tem je veliko bližje konservativcem kot nekdanjemu vodji stranke Jeremyu Corbynu, ki so ga rušili tudi s pomočjo lažnih obtožb o »antisemitizmu«. In zato je Starmer takoj obljubil svojo »neomajno podporo Ukrajini.«
Edino vprašanje, ki tako še zmeraj ostaja odprto je – zakaj je Sunak predčasno zapustil položaj.
Zakaj ni želel biti predsednik vlade čez poletje in vse do jeseni?
Zakaj je tako rekoč »abdiciral« predčasno?
Da se je to res zgodilo, kaže na primer poročanje Guardiana v trenutku, ko je Sunak napovedal volitve.
»Dva dni po tem, ko je Rishi Sunak stal na Downing Streetu in napovedal predčasne splošne volitve, kakor da bi se odprla nebesa, so se torijevski poslanci v Westminstrski palači še vedno nejeverno praskali po glavah.
'Zakaj je to storil? Vsi so nam govorili, da bo jesen in upali smo, da bomo do takrat stvari obrnili. To je zelo zmedeno,' je namrščeno rekel neki nekdanji minister. Drugi so rekli, da preprosto niso bili pripravljeni na boj proti kampanji in da niso mogli pravočasno zbrati denarja,« je poročal Gauardian.
»Vse skupaj je bilo preveč divje in hkrati preveč dokončno, da bi ga nekateri sprejeli. Objokani poslanci – večinoma torijci – so se poslavljali v preddverjih, vedoč, da se ne bodo vrnili. Mnogi v parlamentu so imeli vznemirljive poslovilne govore v dvorani po dolgih in bogatih karierah, med njimi Harriet Harman in Theresa May…
Sunakova odločitev, da 4. julija skliče volitve, je povzročila zakonodajni pretres. To je pomenilo, da se bo parlament razpustil prej, nekaj tednov prej, kot je kdo pričakoval… Nenadoma je bilo tako malo časa.«
V lordski zbornici so obžalovali dejstvo, da so bili pomembni zakoni, ki vplivajo na londonski City, naenkrat opuščeni zaradi predčasnih volitev.
Torijci so bili »zgroženi.«
Število konservativnih poslancev, ki so napovedali izstop iz politike, je iz ure v uro raslo in se vzpelo na 78, kar je preseglo prejšnji rekordno številko 72 leta 1997.
Eno od mnenj torijevskih poslancev je, da je bil »premier sit in je preprosto hotel ven.«
Več članov zadnje klopi je dejalo, da so zaznali naraščajočo nestrpnost na zasebnih srečanjih z njim in v njegovih javnih izjavah v nekaj tednih.
»Številni kolegi verjamejo, da je imel dovolj,« je dejal nek drug poslanec.
Drug je dodal, da sumi, da je Sunak »na koncu svojih moči«.
In samo tri tedne pred odločitvijo je Sunak zatrdil, da nas čaka »najbolj nevarnih pet let, kar jih je naša država kadarkoli poznala.«
Ozadje Sunakove odločitve najbolje pojasnjuje intervju spodaj.
Da Sunak noče biti predsednik vlade pa je kot splošno znano dejstvo navedel (zgoraj) tudi znani komentator Jim Ferguson.
To bi res morala biti udarna novica, kot ugotavlja komentator spodaj - a vodilni mediji to prikrivajo.
This should be mainstream headline news.
— Dr Ahmad Malik (@DocAhmadMalik) May 23, 2024
A sitting MP informs me on my podcast that we are already at war with Russia and that Rishi Sunak has informed our generals that he doesn't want to be a wartime Prime Minister
The general election is just a baton change
Wake up pic.twitter.com/4NxLgLTszD
In ne pozabimo, da je Sunak v dramatičnem nastopu v začetku maja dodal, da nas je vojna v Ukrajini »popeljala bliže jedrski eskalaciji kot kadarkoli po kubanski krizi.«
Takrat je sicer še javno trdil, da bodo torijci na morebitnih volitvah zmagali in se predstavljal kot tisti, ki lahko državo popelje skozi krizo.
Toda iz vojaških krogov pricurljala vest, da Rishi Sunak »ne želi biti vojni premier« in da je to razlog, zaradi katerih je sklical volitve, kot razkriva pogovor zgoraj.
In prav ta informacija pojasnjuje vse, kar se je zgodilo pozneje.
Sunak zato ni zgubil nepričakovano.
Izgubil je, ker je dobro vedel, da bo izgubil.
Zato je tudi napovedal volitve.
In če je tako, potem se lahko vprašamo – le kaj predsednik britanske vlade ve, da se bo zgodilo in je tako strašno, da ni želel biti predsednik vlade v tem času?
In tudi ne v petih letih, ki bodo, kot trdi sam bolj strašna kot karkoli doslej, celo bolj strašna kot obdobje druge svetovne vojne?
Odgovor na to bomo verjetno kmalu dobili – najverjetneje že to poletje.
In kot vse kaže, Starmer ni dobil samo vlade, pač pa, če ima prav dosedanji predsednik vlade, predvsem »zastrupljeno darilo« - vladanje v času, ki bo najbolj nevaren v zgodovini države doslej.