sreda, 11. september 2024 leto 29 / št. 255
Zaradi odločitve župana Nagasakija, da na žalno slovesnost ne povabi veleposlanika Izraela dogodek bojkotirale članice G7
Včerajšnja komemoracija ob 79. obletnici ameriškega bombardiranja Nagasakija z atomsko bombo 9. avgusta leta 1945 se je sprevrgla v svojevrsten škandal zaradi odločitve župana mesta, da na komemoracijo ne povabi veleposlanika Izraela, pač pa povabi predstavnike Palestine.
A to ni vse – prav zato se veleposlaniki držav G7 iz protesta niso udeležili komemoracije.
Happened in Nagasaki. Mayor Suzuki is an honest and courageous man.https://t.co/g5tyRlxTFE
— Mistake Not ... My Vast Oceans Of Wrath (@superchemist13) August 9, 2024
Kot poroča tudi Times of Israel so se »zahodni veleposlaniki umaknili iz spominske slovesnosti v Nagasakiju, potem ko Izrael ni bil povabljen«
Congratulations to Japan and its people!!!
— Le Washing Post (@AnalogyNews) August 8, 2024
And shame for ever on the hypocrites !
Prof Yeshayahu Leibowitz
Judeo-nazism exists ;) pic.twitter.com/IUNDscZJkI
Ameriško in britansko veleposlaništvo sta ob kritiki 'politizacije' dogodka s strani japonskega župana poslali diplomate nižjega ranga, Avstralija, Italija, Kanada in EU pa so temu sledile.
Novico so nekako »spregledali« tudi vsi slovenski mediji, čeprav je z dejanjem Evropske unije Slovenija prav tako posredno podprla Izrael, ki v Gazi izvaja genocid.
All G7 members except Japan to skip Nagasaki Peace Ceremony after mayor invites Palestine instead of Israel
— TU Left Forum (@TUnionLeftForum) August 8, 2024
Those siding with genocidal Israel are Canada, France, Germany, Italy, the UK, the US and the rest of the EU#NotInMyName pic.twitter.com/efouC4QrIu
Župan Nagasakija je prejšnji teden dejal, da izraelski veleposlanik na Japonskem Gilad Cohen ni bil povabljen na petkov dogodek v južnem japonskem mestu zaradi nevarnosti morebitnih protestov zaradi vojne med Izraelom in Hamasom.
Ameriško in britansko veleposlaništvo sta v sredo sporočila, da njuni veleposlaniki zaradi tega ne bodo sodelovali in da bodo njuni državi zastopali diplomati nižjega ranga.
Ameriški veleposlanik Rahm Emanuel je dejal, da se ne bo udeležil dogodka, »potem ko je župan Nagasakija spolitiziral dogodek, ko ni povabil izraelskega veleposlanika,« je za AFP povedal tiskovni predstavnik veleposlaništva.
Admiral William H.P. Blandy and his wife cut an Operation Crossroads mushroom cloud cake, while Admiral Frank J. Lowry looks on. 7 Nov. 1946
— Wulfianum (@wulfianum) August 8, 2024
Britansko veleposlaništvo je sporočilo, da veleposlanice Julie Longbottom prav tako ne bo v Nagasakiju, in dodalo, da nepovabilo Izraela »ustvarja nesrečno in zavajajočo enakovrednost z Rusijo in Belorusijo - edinima državama, ki nista bili povabljeni na letošnjo slovesnost.«
Tiskovni predstavnik francoskega veleposlaništva je dejal, da se bo udeležilo drugo veleposlaništvo, in za AFP povedal, da je »odločitev, da se ne povabi predstavnika Izraela, obžalovanja vredna in vprašljiva«.
Good by Japan.
— Dr. Shadee Elmasry (@DrShadeeElmasry) August 8, 2024
There will be Gaza commemorations in 25 years. pic.twitter.com/HuXsanOWSL
Veleposlanik Evropske unije se ni udeležil slovesnosti »zaradi svoje agende«, blok pa je zastopal diplomat na nižji ravni.
Nemško veleposlaništvo je za AFP povedalo, da se ga bo udeležil vodja njegovega političnega oddelka, odločitev pa je bila sprejeta »v luči odsotnosti in razpoložljivosti« višjega osebja veleposlaništva.
Župan Nagasakija Shiro Suzuki je prejšnji teden dejal, da odločitev, da Cohena ne povabijo, »ni politično motivirana«, temveč temelji na želji, da bi »slovesnost potekala v mirnem in žalnem vzdušju«.
The ambassadors of the G7 countries—Canada, France, Germany, Italy, the United Kingdom, and the United States—are abstaining from attending an event scheduled for today, to commemorate the nuclear bombing of the Japanese city of Nagasaki, after the city's authorities insisted on… pic.twitter.com/gbwIywbx23
— Ramy Abdu| (@RamAbdu) August 9, 2024
Kaj si o politiki Izraela mislijo prebivalci Nagasakija in Hirošime, ki so podprli Palestince na demonstracijah proti Izraelu pa je prav tako očitno.
Jasno so povedali, da Izrael ni dobrodošel niti v Hirošimi.
“Israel is not welcome here in Hiroshima. We will fight until the end.”
— Rev Laskaris (@REVMAXXING) August 9, 2024
JAPAN STANDS WITH PALESTINE!!! pic.twitter.com/qLT0hakiwh
Suzuki je junija dejal, da je Nagasaki izraelskemu veleposlaništvu poslal pismo, v katerem je pozval k »takojšnji prekinitvi ognja« v Gazi.
Cohen, ki je bil v torek povabljen na spominsko slovesnost v Hirošimi in se je udeležil, je prejšnji teden dejal, da odločitev župana Nagasakija »svetu pošilja napačno sporočilo«.
Cohen je za ameriško televizijo CNN v ponedeljek dejal, da so bili varnostni pomisleki »izmišljeni« in da je bil »res presenečen, da je (Suzuki) ugrabil to slovesnost zaradi svojih političnih motivov.«
“Please stop the war. Palestinian children have done nothing wrong.”
— sarah (@sahouraxo) August 8, 2024
This 99-year-old Japanese woman survived the US 1945 atomic bombing of Nagasaki in Japan.
Today she is calling for an end to Israel’s genocide against the Palestinian people. pic.twitter.com/IMGl71gmkc
Slovesnosti v Hirošimi in Nagasakiju potekajo vsako leto 6. oziroma 9. avgusta, na datume, ko so Združene države odvrgle jedrsko orožje na japonski mesti, pri čemer je bilo ubitih več kot 100.000 ljudi.
Danes je znano, da so Američani bombi odvrgli predvsem zaradi zastraševanja Sovjetske zveze in da v resnici nista vplivali na hitrejši konec druge svetovne vojne.
79 years ago, on 9 August 1945, in accordance with its allied commitments to the USA and the UK, the USSR entered the war against Japan
— Russian Embassy in South Africa (@EmbassyofRussia) August 9, 2024
It was aimed at defeating a massive Japanese army group – the Kwantung Army and liberation of the Northwest China (Manchuria), North… pic.twitter.com/RTaI9RVUbz
Veliko večji vpliv je imela napoved vojne Japonski s strani Sovjetske zveze 9. avgusta leta 1945, saj je s tem Japonski postalo jasno, da tudi Sovjetska zveza ne bo odigrala vlogo posrednika med Japonsko in Zahodom in da je poraz neizogiben.
On this day in 1945, the US dropped an atomic bomb on the Japanese city of Nagasaki three days after dropping the first nuclear bomb on Hiroshima. The atomic blast killed at least 100,000 people, almost all of them civilians, and included scores of forced laborers from Korea and… pic.twitter.com/WBVl27qBhe
— red. (@redstreamnet) August 9, 2024
Da so bile ZDA doslej edina država, ki je jedrsko orožje uporabila proti nejedrski sili pa je v preteklosti kot povsem neopravičljivo in zločinsko dejanje obsodil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki danes nadzoruje največji in najmodernejši jedrski arzenal na svetu.
“The only country in the world that used nuclear weapons against non-nuclear state is the US. They’ve done it twice, against Japan. What was the point of doing that against Hiroshima and Nagasaki, practically against peaceful civilians? Was there any threat to the territorial… pic.twitter.com/6wr4TSkCMQ
— Russia is not Enemy (@RussiaIsntEnemy) August 9, 2024
»Edina država na svetu, ki je uporabila jedrsko orožje proti nejedrski državi, so ZDA. To so naredili dvakrat, proti Japonski.
Zakaj? Nobene vojaške nujnosti ni bilo za kaj takšnega, popolnoma nobene. Kakšna nuja je bila, da se to orožje uporabi proti Hirošimi in Nagasakiju, praktično proti mirnim civilistom?
Je obstajala kakšna grožnja ozemeljski celovitosti ZDA? Ne, seveda ne. In japonski vojaški stroj je bil že uničen, japonska zmožnost upiranja je bila zmanjšana na nič. Zakaj je bilo torej potrebno pokončati Japonce z jedrskim orožjem? Mimogrede, v japonskih učbenikih piše, da so 'zavezniki izvedli jedrski napad na Japonsko'. Tako držijo to Japonsko, da tudi v šolskih učbenikih ne morejo napisati resnice, čeprav se vsako leto spominjajo te tragedije,« je dejal ruski predsednik Vladimir Putin.