REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zaradi odločitve župana Nagasakija, da na žalno slovesnost ne povabi veleposlanika Izraela dogodek bojkotirale članice G7

Zaradi odločitve župana Nagasakija, da na žalno slovesnost ne povabi veleposlanika Izraela dogodek bojkotirale članice G7Poklon žrtvam Nagasakija. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Včerajšnja komemoracija ob 79. obletnici ameriškega bombardiranja Nagasakija z atomsko bombo 9. avgusta leta 1945 se je sprevrgla v svojevrsten škandal zaradi odločitve župana mesta, da na komemoracijo ne povabi veleposlanika Izraela, pač pa povabi predstavnike Palestine.

A to ni vse – prav zato se veleposlaniki držav G7 iz protesta niso udeležili komemoracije.

Kot poroča tudi Times of Israel so se »zahodni veleposlaniki umaknili iz spominske slovesnosti v Nagasakiju, potem ko Izrael ni bil povabljen«

Ameriško in britansko veleposlaništvo sta ob kritiki 'politizacije' dogodka s strani japonskega župana poslali diplomate nižjega ranga, Avstralija, Italija, Kanada in EU pa so temu sledile.

Novico so nekako »spregledali« tudi vsi slovenski mediji, čeprav je z dejanjem Evropske unije Slovenija prav tako posredno podprla Izrael, ki v Gazi izvaja genocid.

Župan Nagasakija je prejšnji teden dejal, da izraelski veleposlanik na Japonskem Gilad Cohen ni bil povabljen na petkov dogodek v južnem japonskem mestu zaradi nevarnosti morebitnih protestov zaradi vojne med Izraelom in Hamasom.

Novico so nekako »spregledali« tudi vsi slovenski mediji, čeprav je z dejanjem Evropske unije Slovenija prav tako posredno podprla Izrael, ki v Gazi izvaja genocid.

Ameriško in britansko veleposlaništvo sta v sredo sporočila, da njuni veleposlaniki zaradi tega ne bodo sodelovali in da bodo njuni državi zastopali diplomati nižjega ranga.

Ameriški veleposlanik Rahm Emanuel je dejal, da se ne bo udeležil dogodka, »potem ko je župan Nagasakija spolitiziral dogodek, ko ni povabil izraelskega veleposlanika,« je za AFP povedal tiskovni predstavnik veleposlaništva.

Britansko veleposlaništvo je sporočilo, da veleposlanice Julie Longbottom prav tako ne bo v Nagasakiju, in dodalo, da nepovabilo Izraela »ustvarja nesrečno in zavajajočo enakovrednost z Rusijo in Belorusijo - edinima državama, ki nista bili povabljeni na letošnjo slovesnost.«

Tiskovni predstavnik francoskega veleposlaništva je dejal, da se bo udeležilo drugo veleposlaništvo, in za AFP povedal, da je »odločitev, da se ne povabi predstavnika Izraela, obžalovanja vredna in vprašljiva«.

Veleposlanik Evropske unije se ni udeležil slovesnosti »zaradi svoje agende«, blok pa je zastopal diplomat na nižji ravni.

Prebivalci Hirošime so jasno  povedali, da Izrael ni dobrodošel niti v Hirošimi.

Nemško veleposlaništvo je za AFP povedalo, da se ga bo udeležil vodja njegovega političnega oddelka, odločitev pa je bila sprejeta »v luči odsotnosti in razpoložljivosti« višjega osebja veleposlaništva.

Župan Nagasakija Shiro Suzuki je prejšnji teden dejal, da odločitev, da Cohena ne povabijo, »ni politično motivirana«, temveč temelji na želji, da bi »slovesnost potekala v mirnem in žalnem vzdušju«.

Kaj si o politiki Izraela mislijo prebivalci Nagasakija in Hirošime, ki so podprli Palestince na demonstracijah proti Izraelu pa je prav tako očitno.

Jasno so povedali, da Izrael ni dobrodošel niti v Hirošimi.

Suzuki je junija dejal, da je Nagasaki izraelskemu veleposlaništvu poslal pismo, v katerem je pozval k »takojšnji prekinitvi ognja« v Gazi.

Cohen, ki je bil v torek povabljen na spominsko slovesnost v Hirošimi in se je udeležil, je prejšnji teden dejal, da odločitev župana Nagasakija »svetu pošilja napačno sporočilo«.

Cohen je za ameriško televizijo CNN v ponedeljek dejal, da so bili varnostni pomisleki »izmišljeni« in da je bil »res presenečen, da je (Suzuki) ugrabil to slovesnost zaradi svojih političnih motivov.«

Slovesnosti v Hirošimi in Nagasakiju potekajo vsako leto 6. oziroma 9. avgusta, na datume, ko so Združene države odvrgle jedrsko orožje na japonski mesti, pri čemer je bilo ubitih več kot 100.000 ljudi.

Danes je znano, da so Američani bombi odvrgli predvsem zaradi zastraševanja Sovjetske zveze in da v resnici nista vplivali na hitrejši konec druge svetovne vojne.

Veliko večji vpliv je imela napoved vojne Japonski s strani Sovjetske zveze 9. avgusta leta 1945, saj je s tem Japonski postalo jasno, da tudi Sovjetska zveza ne bo odigrala vlogo posrednika med Japonsko in Zahodom in da je poraz neizogiben.

Da so bile ZDA doslej edina država, ki je jedrsko orožje uporabila proti nejedrski sili pa je v preteklosti kot povsem neopravičljivo in zločinsko dejanje obsodil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki danes nadzoruje največji in najmodernejši jedrski arzenal na svetu.

»Edina država na svetu, ki je uporabila jedrsko orožje proti nejedrski državi, so ZDA. To so naredili dvakrat, proti Japonski.

Zakaj? Nobene vojaške nujnosti ni bilo za kaj takšnega, popolnoma nobene. Kakšna nuja je bila, da se to orožje uporabi proti Hirošimi in Nagasakiju, praktično proti mirnim civilistom?

 Je obstajala kakšna grožnja ozemeljski celovitosti ZDA? Ne, seveda ne. In japonski vojaški stroj je bil že uničen, japonska zmožnost upiranja je bila zmanjšana na nič. Zakaj je bilo torej potrebno pokončati Japonce z jedrskim orožjem? Mimogrede, v japonskih učbenikih piše, da so 'zavezniki izvedli jedrski napad na Japonsko'. Tako držijo to Japonsko, da tudi v šolskih učbenikih ne morejo napisati resnice, čeprav se vsako leto spominjajo te tragedije,« je dejal ruski predsednik Vladimir Putin.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek