sreda, 11. september 2024 leto 29 / št. 255
Zakaj so velike številke o uspehih ukrajinske zračne obrambe prenapihnjene in zelo verjetno lažne
Kadarkoli ruske sile izvajajo množične raketne napade na Ukrajino, ukrajinske enote zračne obrambe trdijo, da so jih sestrelile veliko, pogosto večino.
Tej propagandi pogosto popolnoma nekritično nasedajo tudi slovenski mediji, na primer tukaj.
Ali pa še nekoliko bolj pompozno - tukaj.
Ob enem od zadnjih večjih napadov, ki so prizadeli ukrajinsko energetsko infrastrukturo, so ukrajinski mediji ponovili takšne trditve:
»Največji ruski napad: ukrajinske obrambne sile uničile več kot 200 od 236 ruskih raket in brezpilotnih letal – Ukrajinska pravda
Rusija je v ponedeljek, 26. avgusta, na Ukrajino izstrelila 236 zračnih orožij. Ukrajinska zračna obramba je sestrelila 102 raketi in 99 jurišnih brezpilotnih letal.
Vir: generalpodpolkovnik Mykola Oleshchuk, poveljnik ukrajinskih letalskih sil, na družbenih medijih.«
Poveljnik ukrajinskih letalskih sil je bil medtem sicer zamenjan (med drugim tudi zato, ker so Ukrajinci oziroma njihovi ameriški pomočniki sami sestrelili svojega F-16), a podatki o velikem uspehu protizračne obrambe Ukrajine se še kar naprej ponavljajo.
Poglejmo torej, ali je res verjetno, da je res, kar so ob zadnjem večjem napadu trdili ukrajinski uradni viri:
»Za odbijanje zračnega napada je bilo uporabljeno vse razpoložljivo orožje in oprema: letala, protiletalske raketne enote zračnih sil, mobilne ognjene skupine ukrajinskih obrambnih sil in enote za elektronsko bojevanje. V zračnem boju je bil skupaj sestreljen 201 zračni cilj: 102 raketi in 99 jurišnih UAV:
- 1 aerobalistična raketa Kh-47M2 Kinžal;
- 1 balistična raketa Iskander-M/KN-23;
- 1 manevrirna raketa Kh-22;
- 99 Kh-101, križarske rakete Kalibr in vodene rakete Kh-59/69;
- 99 napadalnih UAV Shahed-131/136,« so poročali ukrajinski mediji.
To pomeni stopnjo uspešnosti 80,3 % proti izstrelkom in 90,8 % proti dronom.
»Te številke so izmišljene. Istočasno ukrajinska vlada s klobukom v roki hodi naokoli in zbira denar za več sistemov zračne obrambe. Če bi bile zgodovinsko visoke stopnje uspešnosti resnične, ne bi bilo treba zahtevati več sistemov,« komentira MoA.
Da so podatki verjetno lažni pa razkriva tudi dolgoročna statistika sestrelitev, ki jo je razkril sam poveljnik ukrajinske vojske.
»Aleksander Sirski, vrhovni poveljnik oboroženih sil Ukrajine, je namreč povedal, da so ruske rakete in brezpilotna letala od 24. februarja 2022 zadele 11.879 objektov v Ukrajini. Največ je civilnih objektov (6.203), ostalo pa vojaških (5.676). Vrhovni poveljnik je navedel tudi število raket in brezpilotnih letal, ki so jih Rusi uporabili proti Ukrajini, in koliko so jih sestrelili.
Sirski je povedal, da so Rusi za napad na Ukrajino uporabili 9590 raket in 13.997 brezpilotnih letal, od tega so sestrelili 2429 raket in 5972 brezpilotnih letal,« so poročali mediji.
Te bolj realistične, a verjetno še vedno previsoke številke govorijo o stopnji uspešnosti 25,3 % proti izstrelkom in 42,6 % proti dronom.
Po besedah Sirskega je 15.186 ruskih izstrelkov in brezpilotnih letal šlo skozi ukrajinsko zračno obrambo in nato poškodovalo 11.879 objektov v Ukrajini.
Kaj pa škoda, ki jo povzročijo rakete zračne obrambe, ki pogosto zgrešijo, da bi nato zadele razne druge objekte?
»Generala Oleščuka je treba vprašati, zakaj se njegove trditve o uspehu razlikujejo od tistih, ki jih je predstavil njegov šef. Vprašati ga je treba tudi, koliko škode ustvarijo njegove enote z uporabo svojih sistemov protizračne obrambe,« ocenjuje ameriški komentator.
Vse to kaže, da so ocene o velikem uspehu ukrajinske protizračne obrambe prenapihnjene.
Še več, glede na nove »vabe«, ki jih izstreljuje Rusija je zelo verjetno, da se zelo drage ukrajinske rakete vse pogosteje uporabljajo za izjemno poceni drone, namenjene točno temu – da jih najdejo ukrajinske rakete.
In da prav zato na koncu ruske manevrirne rakete lažje najdejo pot do cilja.