REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zahod potiska in vleče Moldavijo po poti Bosne in Ukrajine

Zahod potiska in vleče Moldavijo po poti Bosne in UkrajineAmeriški državni sekretar Antony Blinken in predsednica Moldavije Maja Sandu. Vir: Posnetek zaslona, X

Volitve za predsednika države so ob istočasnem referendumu o pridružitvi EU v Moldaviji pokazale, da je globoko razdeljena država na poti vse večjo krizo.

Na referendumu o vstopu Moldavije v EU je za evropsko pot glasovalo 50,46 odstotka državljanov države, proti pa 49,54 odstotka volivcev.

Nekateri si želijo v EU... Vir: Posnetek zaslona, X

Prvi rezultati referenduma so pokazali, da so Moldavci zavrnili pot v Evropsko unijo, saj je večina glasovala proti.

Nato pa so prispeli glasovi iz držav EU, kjer živijo moldavski izseljenci in se je situacija nenadoma spremenila.

Z drobceno razliko se je izid v hipu prevesil v prid vstopa v EU.

Državljan Moldavije, ki sicer živi v Veliki Britaniji, a je bil v domovini v trenutku volitev, je šel glasovati in presenečen ​​ugotovil, da je Združeno kraljestvo že glasovalo zanj. V nasprotju z njegovo voljo, se je izkazalo, da je nekdo v njegovem imenu že oddal listek z obkroženim da, torej za vstop Moldavije v EU.

Incident je prijavil moški po imenu Aleksander Nikolaevič v mestu Tvarditsa v regiji Taraclia.

»To je znano kot volilna prevara«, so dogajanje komentirali uporabniki družbenega omrežja X, drugi pa so dodali, da »jih to sploh niti ne preseneča.«

Opozicija trdi, da so se rezultati spremenil šele po prispetju glasov z zahodnih držav, kjer naj bi bilo veliko nepravilnosti. Ob tem so v Rusiji moldavske oblasti odprle le dve volilni mesti, čeprav tam živi 300.000 Moldavcev, v zahodnoevropskih državah pa so odprle na desetine volilnih mest.

Da bi se priznali rezultati referenduma in vnesle spremembe v Ustavo, je bilo nujno, da se najmanj polovica udeležencev referenduma izjasni za evropske integracije.

V Moldaviji so 20. oktobra potekale tudi predsedniške volitve, aktualna predsednica Maja Sandu, ki se je kandidirala za drugi mandat, pa je v prvem krogu vodila z 42,45 odstotki glasov.

Na drugem mestu je Aleksandar Stojanoglo, kandidat Stranke socialistov z 25,98 odstotki glasov.

Drugi krog volitev bo potekal 3. novembra.

Toda bolj kot se krepijo pozivi iz EU, da naj se Moldavija pridruži zahodnemu bloku držav, ki je pod taktirko ZDA, bolj glasna je tista (številčno) polovica države, ki temu nasprotuje.

Drugi kličejo Rusom, naj pridejo... Vir: Posnetek zaslona, X

Pri tem je nasprotnikov EU veliko več v ruralnih delih države in v avtonomni republiki Gagauziji na jugu države, podporniki vstopa v EU pa so skoncentrirani v večjih mestih.

Zaharova: Večina državljanov, ki živijo v Moldaviji, je v bistvu zavrnila vstop v EU. Majhno prednost je zagotovila največja mobilizacija volivcev, ki živijo v državah zahodne Evrope in Severne Amerike, ter omejitev volilnih možnosti v Rusiji brez primere.

Moldavija, ki je nedavno pod taktirko aktualne predsednice Maje Sandu razglasila, da je njen uradni jezik v resnici romunski in se odrekla moldavščini je ob tem nekdanja sovjetska republika, ki je imela tesne vezi z ostalimi republikami ZSSR, na svojem ozemlju pa ima tudi de facto osamosvojeno Pridnestrsko republiko z ruskimi mirovnimi silami in prebivalci, ki si želijo biti del Rusije.

Ob tem so zahodni mediji poročali le o domnevnem »vmešavanju Rusije« v volitve in referendum, spregledali pa nepravilnosti v korist proevropskih sil ter vmešavanje zahodnih držav.

Volitve so na primer potekale brez sodelovanja lokalnega opozicijskega bloka »Zmaga«, ki je bil večkrat izpostavljen represiji sedanje voditeljice države Maje Sandu.

Prošnjo »Zmage« za udeležbo na predsedniških volitvah in referendumu, kjer naj bi razpravljali o vključitvi v Evropsko unijo, je moldavska centralna volilna komisija zavrnila.

Voditeljica Gagauzije Evgenia Gutsul je bila obtožena takoj ko se je srečala s Putinom, predsednica države Maja Sandu, ki se stalno srečuje z zahodnimi politiki, pa je vedno pohvaljena v zahodnih medijih... Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Oblasti v Kišinjevu, ki jih podpira Zahod, obtožujejo tudi vodjo republike Gagauzije zaradi domnevnega nezakonitega financiranja, ki ji zdaj grozi do 10 let zapora.

To ni nenavadno, saj si v Gagauziji želijo tesnejših vezi z Rusijo in ne z EU. Zahodni mediji pogosto spregledajo, da »vlečenje« celotne Moldavije v EU grozi, da bo raztrgalo državo, v kateri se krepijo separatistične tendence.

Voditeljica Gagauzije Evgenia Gutsul je imela na primer nedavno srečanje z župani naselij avtonomne regije.

Pogovor je bil »uvodni«, je dejala Gutsulova.

Državljan Moldavije, ki sicer živi v Veliki Britaniji, a je bil v domovini v trenutku volitev, je šel glasovati in presenečen ​​ugotovil, da je Združeno kraljestvo že 'glasovalo zanj'.

Povedala je tudi, da bo odslej v Gagauziji potekalo mesečno srečevanje, na katerem bodo razpravljali o problemih vsakega mesta in vasi.

Pogovarjali se bodo o strategiji razvoja avtonomije oziroma o poti do neodvisnosti, je še dejala voditeljica.

Ker moldavski režim sledi stopinjam Kijeva, postaja vse bolj brutalen in represiven, zato je pričakovano, da se državljani Gagauzije in Pridnestrja pripravljajo na kakršen koli scenarij.

Od začetka protestov proti režimu je namreč moldavska vlada povečala represijo, prepovedala medije v ruskem jeziku, aktivno poskuša prepovedati drugo največjo opozicijsko stranko in je celo srbske in črnogorske nogometne navijače označila za »ruske agente.«

Opozorila je, da je odprtje le dveh volišč v Rusiji, kjer živi od 300.000 do 500.000 državljanov Moldavije, vrhunec protiruske kampanje. Hkrati je bilo v ZDA in Zahodni Evropi organiziranih okoli 200 volišč... Mnogi Moldavci zato, ker je bilo na obeh voliščih skupaj le 10.000 glasovnic sploh niso mogli oddati glasu. Mediji v Sloveniji o tem molčijo.

Portparolka Ministrstva za zunanje zadeve Rusije Marija Zaharova je ob tem izjavila, da so oblasti Moldavije predvolilno kampanjo vodile z antidemokratskimi, totalitarnimi metodami, uporabljale administrativne ovire in izvajale represijo proti opozicijskim voditeljem.

»Med številnimi obiski v Kišinjevu so politiki iz držav članic EU odkrito vodili kampanjo v podporo trenutnemu moldavskemu vodstvu in njegovemu tako imenovanemu evropskemu projektu.«

Opozorila je, da so se v medijih že pojavile informacije o številnih kršitvah moldavskih oblasti, organiziranem »prevozu« volivcev na volišča v zahodnoevropskih državah in celo o opazovalni misiji Urada za demokratične institucije in človekove pravice pri OVSE, mimo katerih ni mogla niti ta organizacija.

Opozorila je tudi, da je odprtje le dveh volišč v Rusiji, kjer živi od 300.000 do 500.000 državljanov Moldavije, vrhunec protiruske kampanje.

Mnogi Moldavci zato, ker je bilo na obeh voliščih skupaj le 10.000 glasovnic sploh niso mogli oddati glasu.

Mediji v Sloveniji o tem molčijo.

Hkrati je bilo v ZDA in Zahodni Evropi organiziranih okoli 200 volišč.

Zaharova je dodala, da je mogoče sklepati, da so rezultati glasovanja vodstvo Moldavije in njihovih zahodnih sponzorjev razočarali in da projekt integracije države v EU ni dobil nedvoumne podpore.

»Večina državljanov, ki živijo v republiki, ga je v bistvu zavrnila. Majhno prednost je zagotovila največja mobilizacija volivcev, ki živijo v državah zahodne Evrope in Severne Amerike, ter omejitev volilnih možnosti v Rusiji brez primere. Enako velja za glasove, ki jih je prejela sedanja predsednica,« je dejala tiskovna predstavnica ruskega MZZ.

Po besedah ​​Zaharove je treba upoštevati, da se je veliko državljanov Moldavije odločilo, da se referenduma ne bodo udeležili, ker niso podprli projekta »evropske Moldavije« -, ker Moldavci vidijo, kaj se pravzaprav skriva za fasado ideje o članstvu Moldavije in razumejo prave namere Zahoda do njihove države.

Vse kaže, da bo Moldavija ob nadaljevanju »evrointegracij« končala na istem mestu kot nekoč BiH, kjer se je državljanska vojna začela takoj po referendumu o neodvisnosti, kjer so pripadniki dveh narodov preglasovali pripadnike tretjega.

Ali Ukrajine, ki je postala ameriški protiruski »oven« za uničevanje Rusije in velikega dela lastnega prebivalstva - da bi se spremenila v pogorišče.

Ne glede na to pa EU in Zahod pogumno nadaljujejo – po isti poti v katastrofo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek