četrtek, 26. december 2024 leto 29 / št. 361
Washington načrtuje namestitev napadalnih raket v Evropi, ki bodo ogrožale Rusijo in Evropo – ne pa ZDA
Po informacijah, ki jih je pridobila ruski medijski kanal RT, ZDA krepijo prizadevanja za povečanje namestitve raket srednjega in kratkega dosega, vključno z namestitvijo hipersoničnega orožja v Evropi in Aziji.
Načrti Washingtona vključujejo namestitev hiperzvočnih raket Dark Eagle, ki so še v razvoju, v Evropi in Aziji, poroča RT.
This video clip shows the assumed launcher being lowered at Cape Canaveral Space Force Station’s pad SLC-46 just now. DoD documents imply the LRHW / Dark Eagle launcher likely looks similar to those from the program’s other tests this year. Sample image below for comparison. pic.twitter.com/RWRFmYVZAE
— JohnCn (@JConcilus) December 4, 2024
Proizvodnja in uvajanje takšnih sistemov v ZDA naj bi se v zadnjih letih pospešila.
Med glavnimi orožji, ki se razvijajo, je večlanserski raketni sistem Dark Typhon, ki bo sposoben izstreliti rakete Standard-6 z dosegom 500 km in manevrirne rakete Tomahawk (z dometom 2400 km), ter novo hiperzvočno raketo, ki je prav tako se še razvija.
Sistem naj bi začel delovati do leta 2025.
Le Pentagone déroule son plan pour une guerre mondiale
— Camille Moscow (@camille_moscow) December 9, 2024
Missiles Dark Typhon, Tomahawks, hypersoniques (Pas encore au point) Dark Eagle : les États-Unis accélèrent leur militarisation en Europe et en Asie. L’objectif ? Préparer des frappes éclair contre la Russie et la Chine,… pic.twitter.com/wPDjr1clwt
Med vrhom Nata julija lani sta Washington in Berlin napovedala, da bo Dark Typhoon od leta 2026 nameščen v Wiesbadnu v Nemčiji, kar je Rusija označila za »eskalacijsko dejanje«, saj bo rakete postavila v doseg Moskve, St. Petersburgu in drugih večjih ruskih mestih.
Pentagon naj bi tudi načrtoval namestitev sistema na japonski otok do oktobra prihodnje leto, kar bi rakete postavilo v 2,5 ure letenja od ruskega Vladivostoka.
This already has a name, Dark Eagle, like everything USA manufactures it has a cool name, it's very hyped and overpriced.
— 800lbs (@800lb06) December 8, 2024
US does not have Hypersonic missiles yet, Dark Eagle hypersonic, which are still in development, will be stationed in Europe and Asia
Who's the WARMONGER? pic.twitter.com/9lystZ5eEj
Med najbolj ambicioznimi projekti Washingtona je hiperzvočna raketa Dark Eagle, ki je zasnovana tako, da zadene kritične kopenske cilje v dosegu 5500 km z natančnostjo zadetka 3-10 metrov.
Medtem ko je prototip še v razvoju, je prestal najmanj sedem testov, od tega štiri uspešne.
Po informacijah, ki jih je pridobil RT, nameravajo ZDA začeti nameščati rakete na Japonskem do oktobra 2025, kar bi pomenilo čas letenja od Vladivostoka v 8-10 minutah.
Do leta 2026 naj bi bil v Wiesbadnu nameščen en raketomet, opremljen s 16 raketami, čas leta do osrednje Rusije pa je ocenjen na 8-10 minut.
Rusija že dolgo opozarja, da bosta kopičenje ameriške vojske in namestitev jedrskih raket povzročila sorazmeren odziv.
Another day, another stubby thing sticking up out at SLC-46. Wanted to make sure it was a launcher-type structure for the hypersonic missile. Dug out the telescope. It sure looks like the few DoD document images released showing the LRHW / Dark Eagle launcher other tests. pic.twitter.com/Ij8YNIFXUT
— JohnCn (@JConcilus) December 5, 2024
V začetku tega tedna sta Rusija in Belorusija podpisali varnostno pogodbo, ki je med drugim utrdila namestitev povsem novih ruskih hiperzvočnih balističnih raketnih sistemov Orešnik v Belorusiji naslednje leto.
Ruska vojska je prejšnji mesec preizkusila »Orešnik« in ga uporabila za napad na ukrajinski vojaški industrijski objekt v Dnepropetrovsku.
NATO nima orožja, s katerim bi lahko ustavil napad z »Orešnikom«.
The LRHW / Dark Eagle launcher was up from very early this morning until mid-afternoon. Two ships which were seemingly equipped with tracking gear have left Ponce, PR & are approaching the downrange target zone used for July’s aborted test.
— JohnCn (@JConcilus) December 7, 2024
Test launch maybe soon-ish? pic.twitter.com/QOiBgVrC3A
Washington je enostransko izstopil iz pogodbe o jedrskih raketah srednjega dosega (INF) z Rusijo že leta 2019.
Tudi Rusija je nato pogodbo opustila. V skladu z INF je bilo obema državama prepovedano novo nameščanje zemeljskih balističnih in manevrirnih raket z dosegom med 500 in 5500 km.
To je omogočalo večjo varnost predvsem osrednji in zahodni Evropi.
Po odpovedi pogodbe ZDA, ki so zaščitene z dvema oceanoma niso v nevarnosti pred temi raketami, ameriško stacioniranje raket v Evropi pa neposredno ogroža prav zahodno in osrednjo Evropo, kjer je po novem največ ciljev za ruske rakete.
Večja nevarnost, ki preži na evropski kontinent pa je slaba tudi za poslovanje številnih podjetij – ki se zato, pa tudi zaradi visokih cen energije, selijo iz Evrope.
Vendar države EU ne glede na to s tihim pristajanjem na ameriške zahteve nadaljujejo svojo samodestruktivno politiko ogrožanja Rusije, pod krinko »krepitve lastne varnosti.«