REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vrh G 20: Prvi skupni uri Putina in Trumpa

Vrh G 20: Prvi skupni uri Putina in TrumpaPutin Trump povsem prva

Predsednika Rusije in ZDA, Vladimir Putin in Donald Trump, sta se danes ob robu vrha G20 v Hamburgu prvič srečala. Njuni prvi neposredni pogovori so trajali več kot dve uri. Putin je ob začetku srečanja ocenil, da je osebno srečanje s Trumpom zelo pomembno. Oba voditelja sta izrazila upanje, da bo srečanje prineslo pozitivne rezultate.

Putin je še dejal, da je s Trumpom že večkrat govoril po telefonu o "pomembnih dvostranskih in mednarodnih zadevah", a da telefonski pogovori niso nikoli zadostovali in da se morata skupaj usesti, "če želimo pozitivne rezultate", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Trump se danes ob tem ni odzval na večkrat ponovljena vprašanja, ali se bo s Putinom pogovarjal tudi o domnevnem vpletanju Rusije v ameriške predsedniške volitve.

"V čast mi je, da se srečujem z vami," je ob začetku srečanja ruskemu predsedniku dejal Trump. Putin je odvrnil, da je "vesel, da se je osebno srečal" s Trumpom.

Predsednika Rusije in ZDA sta nato pogovarjala več kot dve uri, zaradi česar se je zakasnil tudi njun prihod na večerni del vrha v hamburški Elbphilharmonie. O vsebini pogovorov naj bi javnost kmalu seznanil ameriški državni sekretar Rex Tillerson.

Do prvega srečanja med Trumpom in Putinom je prišlo v obdobju, ko je Trumpov tabor pod drobnogledom oblasti in javnosti glede morebitnih povezav s Kremljem med volilno kampanjo, obenem pa so odnosi med državama po ruski priključitvi ukrajinskega polotoka Krim na najnižji ravni od hladne vojne. Med glavnimi temami današnjega srečanja voditeljev, ki sta doslej trikrat govorila po telefonu, naj bi bili konflikt v Siriji in Ukrajini ter terorizem.

Nemška kanclerka Angela Merkel je ob odprtju vrha skupine razvitih in hitro razvijajočih se držav (G20) v nemškem Hamburgu pozvala h kompromisom pri različnih stališčih, ne da bi pri tem žrtvovali svoja načela. Poudarila je, da je bistven čas, saj se svet sooča s številnimi izzivi, poročajo tuje tiskovne agencije.

Izrazila je tudi upanje, da bo vrh prispeval k reševanju perečih težav v svetu. "Vemo, da čas priganja, zato lahko najdemo rešitve samo, če smo pripravljeni na kompromise in se približati drug drugemu, ne da bi se pri tem preveč upognili," je še dejala nemška kanclerka.

Ameriški predsednik Donald Trump je bil prvi govornik na prvem delovnem zasedanju vrha G20 na temo gospodarstva in trgovine. Kot so ob tem v Hamburgu dejali nekateri diplomati, je ameriški predsednik svoj govor izkoristil za lastno hvalo. Med drugim je poročal, kako dobro gre ameriškemu gospodarstvu, odkar je predsednik ZDA. Dotaknil se je tudi severnokorejskega raketnega poskusa, čeprav to sploh ni bila tema zasedanja.

"Države in ljudje, ki imajo na svetovnopolitičnem odru najmanj teže, so prav tisti, ki najbolj trpijo za usodnimi posledicami gospodarske krize, za katero so komajda ali pa sploh ne odgovorni," je še opozoril papež Frančišek..

Po Trumpu je spregovoril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki se je po navedbah diplomatskih virov jasno ogradil od ameriškega predsednika in se v imenu EU zavzel za odprto, mulilaterarno trgovino ter spregovoril o v četrtek doseženem dogovoru med EU in Japonsko o trgovinskem sporazumu.

Putin Trump prva slika
Kamere so posnele tudi drugo rokovanje pred pogovori v Hamburgu

Ob začetku vrha je tudi prišlo do prvega srečanje med predsednikoma ZDA in Rusije, Donaldom Trumpom in Vladimirjem Putinom. Oba sta se ob začetku vrha rokovala. Ponovno naj bi se srečala še danes popoldan, njuni pogovori takrat pa naj bi trajali približno uro, na spletni strani poroča britanski BBC.

Udeleženca vrha je iz Vatikanu nagovoril tudi papež Frančišek in jih pozval, naj absolutno prednost namenijo težavam revnim in marginaliziranim skupinam ter si prizadevajo za končanje vojn po svetu.

"Absolutno prednost je treba nameniti revnim, beguncem, trpečim, evakuiranim in izključenim, ne glede na njihovo narodnost, raso, vero in kulturo. Prav tako je treba zavrniti vse oborožene konflikte," je Merklovi kot gostiteljici vrha zapisal sveti oče.

Papež je udeležence vrha tudi pozval, naj se zavedajo odgovornosti, ki jo imajo kot predstavniki dveh tretjin svetovnega prebivalstva in 80 odstotkov globalnega gospodarstva.

"Države in ljudje, ki imajo na svetovnopolitičnem odru najmanj teže, so prav tisti, ki najbolj trpijo za usodnimi posledicami gospodarske krize, za katero so komajda ali pa sploh ne odgovorni," je še opozoril papež Frančišek..

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek