petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
»Vojskovanje v sivi coni«: Kitajska poslala 30 bojnih letal v območje protizračne obrambe Tajvana. Znanilec nove vojne?
![»Vojskovanje v sivi coni«: Kitajska poslala 30 bojnih letal v območje protizračne obrambe Tajvana. Znanilec nove vojne?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/kitajski_lovec.jpg?itok=o5k_sIWm)
Tajvanske oblasti so objavile, da so v začetku tedna (znova) napotile reaktivna letala svojih zračnih sil, da bi opozorile 30 bojnih letal, od tega več kot 20 lovcev, ki jih je Kitajska poslala v območje zračne obrambe, ki ga Peking sicer ima za svojega, a prav tako tudi oblasti Tajvana.
Tajvan ponedeljkov incident šteje za največji vpad kitajskih sil po januarju.
China makes second largest Taiwan defence zone incursion this year DefenceTalkChina has made the second largest incursion into Taiwan’s air defence zone this year with Taipei reporting 30 jets entering the area, including more than 20 fighters. Taiwan’s.… https://t.co/BAYkpOBziu
— Defence News (@AircraftTracks) June 1, 2022
Minilo je le nekaj dni po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden med obiskom na Japonskem opozoril Kitajsko, naj ne napada Tajvana.
Biden je na novinarsko vprašanje, ali so v nasprotnem primeru – torej kitajskega napada - Združene države Amerike pripravljene braniti Tajvan, odgovoril pozitivno.
BIDEN SAYS HE WOULD COMMIT AMERICAN FORCES TO CONFRONT CHINA IF THEY ATTACKED TAIWAN pic.twitter.com/X4xS6n6wA7
— The_Real_Fly (@The_Real_Fly) May 23, 2022
S tem je ameriški predsednik znova dolil olja na ogenj in s tem demonstriral pripravljenost podžiganja še enega nevarnega vojnega žarišča, poleg vojne v Ukrajini.
Še več - že isti dan je visok ameriški uradnik obiskal otok, da bi z voditelji Tajvana razpravljal o varnosti.
Biden provoked this situation during his visit for QUAD meet and left Taiwan alone. Taiwan defence minister recently said in an interview to Jerusalem Post that Taiwan is next.
— Koustuv (@srdmk01) June 1, 2022
Ameriške oblasti so v isti sapi prejšnji teden obtožile Peking, da povečuje napetosti glede otoka, pri čemer je državni sekretar Antony Blinken kot primer vse bolj provokativne retorike in dejavnosti posebej omenil prav vdore v območje zračne obrambe Tajvana.
Kitajska je v zadnjih mesecih povečala pogostost svojih letalskih misij, češ da gre za vaje za usposabljanje.
Takšne poteze so razjezile Tajvan in povečale napetosti v regiji.
China makes second largest Taiwan defence zone incursion this year https://t.co/dPtZmFn79W pic.twitter.com/pFnBjbbOIu
— Mark Juelich (@markjuelich) May 31, 2022
Peking v okviru svoje politike »ene Kitajske« (to politiko - vsaj na besedah – še vedno priznava tudi Washington), vidi Tajvan kot odcepljeno provinco, ki jo lahko po potrebi zasede s silo.
Hehe, malo leseno, ampak točno.
— Sašo Ornik (@jinaver) May 28, 2022
Slej ko prej nas bodo mediji začeli posiljevati s temi zgodbami o genocidu nad Ujguri. Seveda, ameriški imperij se bo preusmeril z Rusije na Kitajsko, propagandni aparat bo sledil. https://t.co/rb39zMguc5
Politika ene Kitajske pomeni, da se pod imenom Kitajska pojavlja ena, zgolj suverena država, in s to državo imajo druge države diplomatske odnose.
To je uradno stališče Pekinga in tudi uradno stališče večine držav na svetu, od Amerike do članic Evropske unije, vključno s Slovenijo.
Toda poleg Ljudske republike Kitajske obstaja še ena entiteta, nekoč Formoza, danes Tajvan, ki se sama včasih imenuje Republika Kitajska. Vendarle to entiteto kot državo priznava le nekaj držav na svetu. Slovenije ni med njimi.
China makes second largest Taiwan defence zone incursion this year
— Missile Defense Advocacy Alliance (@MissileDefAdv) May 31, 2022
Read more: https://t.co/CthX8GySjO pic.twitter.com/HiPhEVRE7j
Arhitekt normalizacije odnosov med Kitajsko in ZDA je bil diplomat Henry Kissinger.
9. julija 1971 je na položaju svetovalca za nacionalno varnost dopotoval v kitajsko glavno mesto, da bi opravil tajno misijo - nihče razen tedanjega predsednika Richarda Nixona in takrat še polkovnika Alexandra Haiga ni vedel, da ima Kissingerjeva šestčlanska delegacija namen odpreti pot normalizaciji odnosov med Kitajsko in ZDA.
China makes second largest Taiwan defence zone incursion this year https://t.co/i0U0pkUt49
— EMRA English (@EMRAEnglish) May 31, 2022
Kmalu bo minilo 51 let od prvega med približno dvajsetih tajnih in kakšnih tridesetih uradnih Kissingerjevih obiskov v Pekingu, ki so bili vsi del priprav za vrh med Nixonom in Mao Zedongom sedem mesecev pozneje.
Tako je ameriški guru realne politike Henry Kissinger ponudil roko komunistični Kitajski zato, da bi spremenil ravnotežje sil v odnosu do Sovjetske zveze in naposled pripeljal hladno vojno h koncu.
Jasno - v korist ZDA.
Biden’s Taiwan defence ‘gaffes’ are no laughing matter https://t.co/2VYCt7JhqY via @scmpnews
— amsterdam_bill (@amsterdam_bill) May 29, 2022
Useful reflection on Biden's so-called gaffe.
And a reminder: Taiwan is not Ukraine.
Toda sožitje se krha že od časa Trumpove administracije, a zdaj Biden že odkrito hujska Tajpej k izzivanju Pekinga z dejanji, ki mejijo na razglasitev neodvisnosti.
In bi bili za Kitajsko enaki napovedi vojne.
Glede na dejstvo, da sta tako Kitajska kot ZDA jedrski velesili, je slaba tolažba, da bi bil morebitni oboroženi spopad daleč stran od Evrope.
US intelligence chief said on Tuesday that #China would prefer to take over neighboring #Taiwan without military action but is working to get to a position where its military could prevail even if the United States intervenes. https://t.co/hOvPc5sU5K
— William Yang (@WilliamYang120) May 11, 2022
»V zadnjem incidentu je bilo vpletenih 22 kitajskih lovcev, pa tudi letala za elektronsko bojevanje, zgodnje opozarjanje in protipodmorniška letala,« je sporočilo tajvansko obrambno ministrstvo.
Ponedeljkov vdor v območje zračne obrambe Tajvana je bil največji tovrsten incident od 23. januarja, ko je 39 kitajskih letal vstopilo v t. i. tajvansko identifikacijsko območje zračne obrambe (ADIZ).
![](https://insajder.com/sites/default/files/vdori_kitajskih_let_v_tajvanski_zracni_prostor.jpg)
Tokrat so kitajski lovci leteli na območju severovzhodno od otoka Pratas v Južnokitajskem morju, ki je del tajvanskega identifikacijskega območja zračne obrambe (ADIZ), kot je razvidno iz zemljevida, ki ga je posredovalo ministrstvo v Tajpeju.
Toda letala navkljub trditvam Tajpeja niso vdrla v sam tajvanski zračni prostor, kar bi veljalo za sovražno dejanje.
Ne glede nato pa je tajvansko obrambno ministrstvo mobiliziralo svoja letala in aktiviralo tudi obrambne raketne sisteme, češ da bi sledili sovražnim letalom, ki so vstopila v njihovo območje.
![](https://insajder.com/sites/default/files/adiz_na_sliki_desno.jpg)
ADIZ sicer ni enak tajvanskemu teritorialnemu zračnemu prostoru, saj obsega veliko večje območje, ki se prekriva z delom kitajskega identifikacijskega območja zračne obrambe in vključuje celo del celine.
ADIZ je torej območje zunaj ozemlja Tajvana in nacionalnega zračnega prostora, kjer pa Tajpej tuja letala še vedno identificira, spremlja in nadzoruje v interesu nacionalne varnosti.
Je kot tak samooklican s strani Tajpeja, a tehnično ostaja mednarodni zračni prostor.
![](https://insajder.com/sites/default/files/adiz.jpg)
Tajvan že več kot eno leto poroča, da kitajska letala vdirajo v njegov ADIZ, in to imenuje vojskovanjem v »sivi coni«, prepričan, da so tovrstne provokacije Pekinga namenjene testiranju vojaškega odziva in izčrpavanja Tajpeja.
Analitiki so pred tem opozorili, da so bili vpadi kitajskih sil v resnici tehtno opozorilo tajvanski vladi, naj se ne loti uradne razglasitve neodvisnosti.
I just learned about this—
— Gonzalo Lira (@realGonzaloLira) April 15, 2022
—it’s huge, and I’m not kidding.
Escalation is on the menu—but not in Ukraine:
In the South China Sea. https://t.co/02IoArMSoD
Peking je v preteklosti dejal, da so bile vaje namenjene zaščiti suverenosti Kitajske.
Lani je Tajvan zabeležil 969 vdorov kitajskih vojaških letal v svoj ADIZ.
V letu 2022 so oblasti doslej poročale o 465 vdorih, kar je skoraj 50 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
Third Military Jet Crash in Months - Taiwan Fighter Pilot Killed
— Koustuv (@srdmk01) June 1, 2022
A Taiwanese Air Force trainer jet crashed, killing its pilot, after Chinese planes flew close to the island nation. pic.twitter.com/mEPP1yELni
Zaradi velikega števila poletov so tajvanske letalske sile pod velikim pritiskom.
V zadnjih letih pa so doživele vrsto nesreč s smrtnim izidom.