sobota, 21. december 2024 leto 29 / št. 356
Vodstvo nemške AfD za izključitev Höckeja iz stranke
Vodstvo desničarske, populistične nemške stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) je danes sprožilo postopek za izključitev enega od vodilnih članov stranke, prvega moža AfD v nemški zvezni deželi Turingija Björna Höckeja iz stranke. Vodstvo se je odzvalo na Höckejev januarski govor, v katerem je kritiziral spominski park za žrtve holokavsta v Berlinu.
Kot so danes sporočili iz AfD, je predlog o izključitvi iz stranke na današnji telefonski konferenci prejel zahtevano dvotretjinsko podporo. Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, sta za izključitev glasovali predsednica stranke Fauke Petry in vodilna kandidatka stranke na jesenskih parlamentarnih volitvah Alice Widel. Proti je bil drugi predsednik stranke Jörg Meuthen. O odločitvi strankarskega vodstva bo sedaj najprej odločalo deželno razsodišče stranke, nato še zvezno.
Höcke se je 17. januarja v Dresdnu tudi zavzel, da se v Nemčiji ne bi več osredotočali na nacistično preteklost. Obenem je kritiziral nemško kanclerko Angelo Merkel in jo primerjal z nekdanjim vodjem Nemške demokratične republike Erichom Honeckerjem.
"V politiki spominjanja potrebujemo nič manj kot 180-stopinjski obrat," je med govorom še izpostavil Höcke. Dodal je, da se je nemško zgodovino naredilo "slabo in smešno", namesto da bi mladim rodovom predstavili domače mednarodno priznane filozofe, glasbenike in iznajditelje, kar so zbrani pozdravili s stoječimi ovacijami. Nemčija bi po mnenju Höckeja morala zgraditi pozitiven odnos do svoje zgodovine, saj "ni moralne odgovornosti, zaradi katere bi moral človek izginiti".
Höckejev nastop je v Nemčiji sprožil val ogorčenja.
AfD so leta 2013 ustanovili kritiki evra. Od takrat dalje je stranki, ki je znana tudi po sovražni nastrojenosti do tujcev, uspelo, da je na deželnih volitvah v Nemčiji prestopila prag za vstop v 10 od 16 deželnih parlamentov, na evropskih volitvah pa tudi za vstop v Evropski parlament. V nemških deželah Saška-Anhalt in Mecklenburg-Predpomorjansko je AfD druga najmočnejša stranka.
Stranki dobro kaže tudi za septembrske parlamentarne volitve, saj ji javnomnenjske raziskave napovedujejo, da ji bo prvič uspelo priti tudi v zvezni parlament. Nobena od nemških strank si sicer ne želi sestavi koalicije z AfD, bi pa lahko vstop stranke v bundestag otežil sestavo nove večinske nemške vlade, še poroča dpa.