REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V svetu ECB zaskrbljenost zaradi posojilne rasti v Franciji

V svetu ECB zaskrbljenost zaradi posojilne rasti v Franciji

Člani sveta Evropske centralne banke (ECB), osrednjega organa denarne politike v evrskem območju, so zaskrbljeni zaradi hitre rasti posojil zasebnemu sektorju v Franciji, kar bi po njihovih opozorilih lahko ogrozilo finančno stabilnost v območju skupne valute, kažejo danes objavljeni zapiski z decembrske seje sveta.

"V razpravi so se pojavile opazke, da je rast posojil v drugem največjem gospodarstvu območja evra precejšnja. Povečano zadolževanje skupaj z aktivnostmi združevanja in prevzemov ter odkupovanja podjetij je sprožilo skrbi s stališča finančne stabilnosti," piše v zapisniku seje, ki nikoli ne navaja avtorjev posameznih izjav.

V zasebnem sektorju v evrskem območju je bila medletna rast obsega posojil novembra 2,9 odstotka, samo rast posojil podjetjem pa je bila 3,1-odstotna.

V Franciji je povpraševanje po posojilih med gospodarskimi družbami naraslo po majski zmagi gospodarstvu prijaznega Emmanuela Macrona na predsedniških volitvah, ki že izvaja svoj program oživljanja francoskega gospodarstva z nizom reform in drugih ukrepov.

Poleti so tako v državi beležili visoko, 25-odstotno rast povpraševanja po posojilih med malimi in srednjimi podjetji, jeseni pa so se okrepljenemu povpraševanju pridružila še velika podjetja.

Svet ECB, v katerem je 19 guvernerjev nacionalnih centralnih bank v območju evra in šest članov izvršilnega odbora ECB, na čelu s predsednikom osrednje denarne ustanove v območju skupne valute Mariom Draghijem, si sicer v zadnjih letih prizadeva z nizkimi obrestnimi merami in izrednimi ukrepi za povečanje denarja v obtoku spodbuditi posojilno dejavnost v evrskem območju in s tem spodbuditi še vedno nizko inflacijo.

A nekateri člani sveta so opozorili, da bi lahko predolgo nadaljevanje teh ukrepov ogrozilo finančno stabilnost, saj bi si gospodinjstva in podjetja lahko izposodila več od svojih zmožnosti odplačevanja, to pa bi lahko podobno kot v zadnji krizi spet pripeljalo do postopkov razdolževanja z vsemi negativnimi učinki na gospodarsko aktivnost.

Povečano zadolževanje v nekaterih evrskih državah in tudi v določenih drugih velikih svetovnih gospodarstvih so tako na decembrski seji izpostavili kot eno od tveganj za nadaljnje okrevanje gospodarstva območja evra, ki je sicer trdno in se še krepi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek