sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
V Nemčijo letos precej manj migrantov, a stališča politikov o tem zelo različna
V Nemčijo iz sosednjih Avstrije, Češke in Švice nezakonito vstopa vse manj migrantov. Po navedbah nemške zvezne policije so jih namreč na mejah dežel Bavarska in Baden-Württemberg letos do konca novembra našteli 19.600, v enakem obdobju lani pa 74.000. A stališča morebitnih nemških koalicijskih partnerjev o tem so zelo različna.
Bavarska in Baden-Württemberg sta tisti nemški zvezni deželi, ki mejita na omenjene tri sosednje države - Avstrijo, Češko in Švico. Občutno bolj na udaru migrantskega vala je Bavarska, kjer pa so letos do konca novembra našteli 16.000 vstopov, lani v enakem obdobju pa 70.000.
Nemška zvezna policija je na zunanji meji Bavarske poleg tega letos zabeležila 410 primerov tihotapljenja ljudi, lani pa 665. Na Bavarsko večinoma prihajajo moški, stari od 16 do 35 let, iz Nigerije, Afganistana, Sirije in Iraka. V Baden-Württemberg prihajajo predvsem migranti iz Gvineje, Nigerije in Eritreje, pa tudi iz Somalije in Gambije. Kot še poroča dpa, so na avstrijsko-nemški meji letos zavrnili okoli 40 odstotkov migrantov.
A kljub tem podatkom ostajajo migranti visoko na dnevnem redu pogovorov o oblikovanju nove nemške zvezne vlade. Po propadu pogajanj o oblikovanju t. i. jamajške koalicije bodo januarja potekali uvodni pogovori o možnosti oblikovanja vlade med konservativno unijo CDU/CSU in socialdemokrati (SPD). A morebitne koalicijske partnerke imajo glede migrantske problematike očitno zelo različna stališča.
To je celo bistveno manj od največ 200.000 novih migrantov letno, kolikor je zahtevala bavarska CSU, manjša sestrska stranka CDU, in na kar so nato pristali tudi v CDU.
Odhajajoči nemški zunanji minister iz vrst SPD Sigmar Gabriel je medtem v pogovoru za medijsko skupino Funke znova zavrnil kakršnokoli postavljanje zgornje meje in namesto tega predlagal, da bi morale občine po vsej Nemčiji in Evropi dobiti finančno nadomestilo, če bi bile pripravljene sprejeti migrante. To bi po njegovem pomagalo odpraviti vtis, ki ga imajo mnogi Evopejci, da "migranti dobijo vse, mi pa ničesar".
Za razburjenje v Nemčiji tik pred božičem je sicer v petek poskrbela novica, da je postala odločitev nemškega upravnega sodišča, ki je pritrdilo pravici 16-letnega Sirca v Nemčiji do združitve družine, pravnomočna, saj zunanje ministrstvo ni vložilo pritožbe nanjo. Sodišče je zunanje ministrstvo že tudi pozvalo, naj mladoletnemu migrantu s težkimi travmami čim prej omogoči prihod njegovih staršev ter bratov in sester v Nemčijo. Gabriel je to novico nemudoma pozdravil.
Mlademu Sircu sicer nemški organi niso odobrili status migranta, temveč pravico do subsidiarne zaščite, kar je stopnja manj. Za ljudi s tovrstno zaščito pa je pravica do združitve družine v Nemčiji najmanj do marca 2018 zamrznjena. Z začasno ukinitvijo te pravice se mnogi v Nemčiji, med drugim politiki SPD, ne strinjajo, medtem ko jo želijo v CDU/CSU po marcu še podaljšati.