REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Mjanmaru pred novimi spopadi zbežalo več tisoč ljudi

V Mjanmaru pred novimi spopadi zbežalo več tisoč ljudi

Dolgoletni konflikt med mjanmarsko vojsko in etnično manjšino Kačini, ki živi na odročnem območju na severu države, se ponovno stopnjuje. Kot so danes opozorili Združeni narodi, je v minulih treh tednih zaradi novih spopadov med vojsko in uporniki domove zapustilo več kot 4000 ljudi.

Od začetka leta je sicer iz te pokrajine po oceni ZN zbežalo že okoli 15.000 ljudi. Po propadu prekinitve ognja med vlado in uporniki Vojske za neodvisnost Kachina leta 2011, pa se je iz pokrajin Kachin in Shan v tujino zateklo že več kot 90.000 ljudi.

Predstavnik Združenih narodov za usklajevanje humanitarne pomoči Mark Cutts je danes opozoril na stopnjevanje razmer v najsevernejši mjanmarski pokrajini Kachin, ki leži blizu meje s Kitajsko.

Kot posebej zaskrbljujoče je Cutts izpostavil poročilo lokalnih organizacij, da je na območju konflikta med mjanmarsko vojsko in uporniki ostalo ujetih veliko civilistov.

"Naša največja skrb je varnost civilistov - med njimi tudi nosečnic, otrok, starejših in ljudi s posebnimi potrebami. Zagotoviti jim moramo zaščito," je dejal Cutts.

ZN sicer niso potrdili, ali so spopadi terjali tudi življenja civilistov.

Mjanmar nasilje pretresa že vse od razglasitve neodvisnosti od Velike Britanije leta 1948, saj so se številne etnične skupine, ki zahtevajo širšo avtonomijo, zatekle k oboroženemu uporu. Konflikte še dodatno vzpodbuja bitka za bogate naravne vire.

Mjanmarska vlada je leta 2015 sicer z več uporniškimi skupinami podpisala dogovor o prekinitvi ognja. A k dogovoru niso pristopile vse oborožene skupine upornikov, vključno z najaktivnejšimi, zaradi česar se spopadi v določenih delih države nadaljujejo.

V minulih letih je bilo odmevno predvsem posredovanje mjanmarske vojske nad muslimansko manjšino Rohingya, zaradi česar se je v sosednji Bangladeš zateklo več kot 700.000 ljudi. Združeni narodi so posredovanje vojske večkrat obsodili in označili za etično čiščenje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek