REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ustanovitelj Telegrama: »Uspeh kitajske umetne inteligence je povezan z izobraževalnim sistemom sovjetskega tipa«

Ustanovitelj Telegrama: »Uspeh kitajske umetne inteligence je povezan z izobraževalnim sistemom sovjetskega tipa«Pavel Durov. Vir: X, posnetek zaslona

Ustanovitelj Telegrama Pavel Durov je potem, ko sta DeepSeek in Alibaba na trg poslala svoja dva modela umetne inteligence ki sta se izkazala za superiorna v primerjavi z zahodnim ChatGPT-jem povedal svoje mnenje o hitrem napredku Kitajske na področju umetne inteligence in ga povezal s sovjetskim izobraževalnim sistemom v tej državi.

Durov meni, da je vse večja prevlada Kitajske na področju tehnologije neizogibna.

V nasprotju z zahodnimi šolami, ki se po njegovem mnenju preveč osredotočajo na zaščito čustev učencev, kitajske ustanove spodbujajo tekmovalnost.

Durov je v objavi na portalu X dejal, da če ZDA ne bodo reformirale svojega izobraževalnega sistema, jim grozi, da bodo ZDA izgubile vodilno vlogo na področju tehnologije.

Poudaril je nedavni vzpon kitajskega zagonskega podjetja za umetno inteligenco DeepSeek, ki je hitro dohitelo vodilna ameriška podjetja, kot je OpenAI.

Durov je poudaril, da kitajski uspeh na področju umetne inteligence ni nenaden.

Dejal je, da so kitajski učenci na mednarodnih tekmovanjih stalno dosegali boljše rezultate v matematiki in programiranju.

Zasluge za to je pripisal izobraževalnemu sistemu v tej državi, ki je ustvaril nadarjene učence na področju naravoslovja in tehnologije.

»Kitajski izobraževalni sistem spodbuja ostro tekmovalnost med učenci, kar je načelo, izposojeno iz zelo učinkovitega sovjetskega modela,« je zapisal Durov.

Kritiziral je zahodne šole, ker ne spodbujajo tekmovalnosti.

Trdi, da se mnoge šole na Zahodu izogibajo javnemu objavljanju ocen učencev, da bi jih zaščitile pred pritiski.

Čeprav se to morda zdi prijazen pristop, Durov meni, da ima negativne posledice.

Kritiziral je zahodne šole, ker ne spodbujajo tekmovalnosti.

»Zmaga in poraz sta dve strani iste medalje. Če odpravite poražence, odpravite tudi zmagovalce. Govoriti vsem učencem, da so prvaki, ne glede na uspešnost, se lahko zdi prijazno - dokler resničnost po diplomi te iluzije ne razbije,« je ocenil.

Opozoril je, da bo Kitajska brez večjih sprememb v ameriškem izobraževalnem sistemu še naprej prevladovala v tehnološkem sektorju. »Če ameriški srednješolski izobraževalni sistem ne bo korenito reformiran, se zdi vse večja prevlada Kitajske na tehnološkem področju neizogibna,« je dodal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek