četrtek, 24. april 2025 leto 30 / št. 114
Unesco: migrantski otroci niso deležni šolanja

Agencija Združenih narodov za kulturo in izobraževanje, UNESCO, je danes objavila poročila, v katerem je opozorila, da preštevilni migrantski otroci nimajo dostopa do kvalitetne izobrazbe.
Glavna problema sta, kot navaja poročilo »Migration, displacement and education«, pomanjkanje usposobljenih učiteljev in premajhno financiranje.
V poročilu so navedli, da je polovica migrantov po svetu mlajših od 18 let in da imajo omejene možnosti dostopa do šolanja v državah, kjer zaprosijo za azil.
89 odstotkov vseh migrantov se nahaja v revnih oz. razvijajočih se državah, ki ne morejo zagotoviti dodatnih sredstev za učenje migrantov. Posledično primanjkuje tudi kvalificiranih učiteljev.
Poročilo izpostavlja, da med revnimi državami imajo Čad, Etiopija in Uganda najbolj napredne programe za integracijo migrantov v šolski sistem. Med zgledne bogatejše države in svetovne voditelje na področju integracije so uvrstili Kanado in Irsko.
Unesco je tudi pozvala donatorje, da naj prispevajo kar trikrat več denarja za izobrazbo migrantov. Generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay je dejala: »Vsi izgubijo, ko je šolanje migrantov in beguncev zanemarjeno.«
»Izobrazba je ključ do integracije in povezave. Povečanje raznolikosti razredov, kar lahko predstavlja izziv za učitelje, lahko tudi poveča spoštovanje do raznolikosti in je lahko priložnost za medsebojno učenje,« je še dejala.
Manos Antoninis, pod katerim so sestavili poročilo, je izpostavil, da le napotitev migrantov v šole še ne reši zadeve, saj se dostikrat zgodi, da migranti pristanejo v najnižjih, slabših ali slabo financiranih ustanovah v nevarnih soseskah.
Glede na najnovejše podatke v Nemčiji, ki je sprejela skoraj milijon migrantov in beguncev, primanjkuje okoli 42.000 novih učiteljev, da bi lahko zagotoviti primerno šolanje za vse migrantske otroke.
Nemški minister za razvoj Gerd Müller je že dejal, da bo Nemčija povečala sklad za šolanje mladih oseb v ekstremnih razmerah, kot je vojna, in sicer iz 16 na 31 milijonov evrov.
Müller je še dejal, da »moramo sedaj odločno reagirati, drugače bodo odrasli brez kakršnekoli perspektive,« še poroča DW.