ponedeljek, 06. januar 2025 leto 30 / št. 006
Ukrajinski napad na Kursk po poti nemške ofenzive iz leta 1943 in katastrofi »bitke pri izboklini« leta 1944
Nemški oklepniki 81 let po znameniti bitki pri Kursku znova gorijo na istem področju. Slabo naučena zgodovinska lekcija se ponavlja.
Opozorila nekaterih ameriških generalov, da naj se ukrajinska vojska bolj vzgleduje po nemški vojski v času druge svetovne vojne so nekateri vodilni častniki zveze NATO in Ukrajine očitno vzeli preveč resno.
“The battle of Kursk was the final strategic offensive the Germans were able to mount in the East. It broke the backbone of the Wehrmacht.” - Marshal Georgy Zhukov pic.twitter.com/7dnKFwuFfA
— Zlatti71 (@Zlatti_71) August 10, 2024
Njihova sedanja akcija namreč precej spominja na usodo dveh podobnih, ene na vzhodni in drugi na zahodni fronti.
Bitka pri Kursku je bila največja tankovska bitka v drugi svetovni vojni.
Bitka pri Kursku je bila odločilna leta 1943 in bi lahko bila odločilna tudi za zadnjo vojno med Rusijo in zvezo NATO.
Bitka pri Kursku ali nemško Unternehmen Zitadelle [Operacija Citadela] je bila največja tankovska bitka v zgodovini. Odvijala se je poleti 1943 med vojskama Nemčije in Sovjetske zveze.
Bitka pri Kursku velja za del preobrata 2. svetovne vojne, poleg nemško-italijanskega poraza maja 1943 v Severni Afriki in izgubljeni nemški bitki za Stalingrad od avgusta 1942 do februarja 1943 (Friedrich Paulus).
Po bitki pri Kursku je Rdeča armada začela s prodorom in osvobajanjem proti zahodni Evropi.
»Bitka pri Kursku je bila zadnja strateška ofenziva, ki so jo Nemci lahko izvedli na vzhodu. Zlomila je hrbtenico Wehrmachta,« je prvo bitko pri Kursku ocenil sovjetski maršal Georgij Žukov.
Toda nekateri komentatorji ukrajinsko ofenzovo primerjajo z drugo, podobno bitko.
Nekateri analitiki jo primerjajo z bistveno pomanjšano Ardensko ofenzivo oziroma »bitko pri izboklini.«
Bitka pri izboklini, znana tudi kot Ardenska ofenziva, je bila zadnja večja nemška ofenziva na zahodni fronti med drugo svetovno vojno, ki je potekala od 16. decembra 1944 do 25. januarja 1945.
Začela se je skozi gosto gozdnato območje regije Ardeni med Belgijo in Luksemburgom.
Namen ofenzive je bil zaustaviti zavezniško uporabo belgijskega pristanišča Antwerpen in razdeliti zavezniške črte, kar je Nemcem omogočilo, da obkolijo in uničijo vsako od štirih zavezniških vojsk ter prisilijo zahodne zaveznike k pogajanjem o mirovni pogodbi v korist sil osi.
Fog of War: UAF Destroying Their Own Soldiers
— MD (@distant_earth83) August 11, 2024
We’re witnessing a situation where UAF units are becoming victims of their own fire. Due to communication being suppressed by Russian electronic warfare systems, UAF personnel lost the ability to coordinate their actions.
As a… pic.twitter.com/WdKYiApUAv
Nemci so zjutraj 16. decembra 1944 dosegli presenetljiv napad zaradi kombinacije zavezniške prevelike samozavesti, zaskrbljenosti z zavezniškimi ofenzivnimi načrti drugod in slabega zračnega izvidovanja zaradi slabega vremena.
Ameriške sile so to regijo uporabljale predvsem kot počivališče za prvo armado ZDA, črte pa so slabo držale utrujene enote in neizkušene nadomestne enote.
Nemci so izkoristili tudi močno oblačno vreme, ki je za daljše obdobje prizemljilo premoč zavezniških zračnih sil.
Ameriški odpor na severnem robu ofenzive, okoli grebena Elsenborn, in na jugu, okoli Bastogna, je blokiral nemški dostop do ključnih cest na severozahodu in zahodu, na katere so računali za uspeh. Ta gneča in teren, ki sta bila naklonjena branilcem, sta zamujala nemško napredovanje in omogočila zaveznikom, da okrepijo redko razporejene enote. Najbolj zahodno, ki ga je dosegla ofenziva, je bila vas Foy-Nôtre-Dame, jugovzhodno od Dinanta, ki jo je 2. oklepna divizija ZDA ustavila 24. decembra 1944.
Izboljšane vremenske razmere od približno 24. decembra so omogočile zračne napade na nemške sile. 26. decembra je glavni del Pattonove tretje armade ZDA dosegel Bastogne z juga in končal obleganje.
Čeprav je bila ofenziva dejansko prekinjena do 27. decembra, ko so ujete enote 2. tankovske divizije izvedle dva poskusa preboja z le delnim uspehom, se je bitka nadaljevala še en mesec, preden je bila frontna črta dejansko povrnjena na položaj pred napadom.
Več slik Hitlerjeve zadnje tvegane igre je tukaj.
Nemci so angažirali več kot 410.000 mož, nekaj več kot 1400 tankov in oklepnih bojnih vozil, 2600 topniških orodij in več kot 1000 bojnih letal. Med 63.000 in 104.000 teh moških je bilo ubitih, pogrešanih, ranjenih v akciji ali ujetih. Bitka je močno izčrpala nemške oklepne sile, ki so v preostanku vojne večinoma ostale nenadomeščene. Tudi nemško osebje Luftwaffe in kasneje tudi letala Luftwaffe (v zaključni fazi spopada) so utrpeli velike izgube. Po porazu so številne izkušene nemške enote dejansko ostale brez mož in opreme, preživeli pa so se umaknili na Siegfriedovo črto.
Zavezniške sile so na koncu dosegle več kot 700.000 mož; od tega je bilo od 77.000 do več kot 83.000 žrtev, vključno z najmanj 8.600 ubitimi. Bulge je bila največja in najbolj krvava posamezna bitka v drugi svetovni vojni in tretja najbolj smrtonosna bitka v ameriški zgodovini.
To je bila ena najpomembnejših bitk v vojni, saj je pomenila zadnjo večjo ofenzivo sil osi na zahodni fronti. Po tem porazu so se nacistične sile do konca vojne lahko le umikale.
Nekaj podobnega se dogaja znova.
More Russian tanks take up positions in Kursk Region.
— Alternative News (@AlternatNews) August 11, 2024
The Russian Defense Ministry has published footage of shiny new tanks.
The Ukrainian forces were successful because nobody thought that they would be so stupid to try that attack. Hence, the area was not adequately… pic.twitter.com/wJ17OzHpJ9
Operacija Ukrajine nima jasno opredeljenih ciljev in se je že v veliki meri izčrpala.
Ruske sile se že krepijo, logistične smeri za oskrbo ukrajinskih sil pa bodo vse bolj na udaru.
Zaradi premika ukrajinskih rezerv v smer Kurska bo trpel južni del fronte, kjer bodo ruske sile lahko hitreje napredovale.
Nemški časniki navdušeno poročajo, da so nemški oklepniki znova na istem terenu, pri Kursku.
Očitno se ne zavedajo, kako zelo nevarno je ponavljati slabo naučene zgodovinske lekcije na ruskem terenu.
KURSK REGION: A Russian lancet drone wipes out a Ukrainian tank shooting at civilians.
— Aussie Cossack (@aussiecossack) August 11, 2024
Bastards. pic.twitter.com/SghH5fv8Ls
Pri Kursku tako Rusiji sovražne sile znova doživljajo poraz.
‼️ Illusions about the Kursk Operation: Ukraine Will Have to Retreat from Russian Territory
— Zlatti71 (@Zlatti_71) August 11, 2024
- German newspaper Bild’s military analyst Julian Röpcke warns: “Don’t be deceived about the successes of the Ukrainian forces in the Kursk operation.”
- “Despite the widespread… pic.twitter.com/N55545losY
Če je bila nemška ofenziva pri Kursku zadnja leta 1943, bitka v Ardenih pa zadnja na zahodni fronti je današnja ofenziva Ukrajincev pri Kursku pomanjšana replika obeh.
A z istim koncem.