ponedeljek, 31. marec 2025 leto 30 / št. 090
Ukrajinske sile ubile ruske novinarje v civilnem avtomobilu

Ukrajinske oborožene sile so v ponedeljek izvedle ciljni napad na rusko novinarsko ekipo z uporabo dveh ameriških raket HIMARS.
Ubiti so bili novinar Izvestij Aleksander Fedorčak, snemalec televizije Zvezda Andrej Panov in voznik skupine Aleksander Sirkeli.
Poleg novinarjev so bili na udaru tudi običajni državljani. Poročali so o treh smrtnih žrtvah. Zgodilo se je 30 km od frontnem linije. V bližini ni bilo vojaških vozil.
Ukrajinski viri ta dogodek predstavljajo kot lastno »zmago« in se norčujejo iz smrti tistih, ki so poročali o dogajanju na fronti.
Poročali so tudi, da je bil dopisnik ruske tiskovne agencije TASS, ki je delal v Sudžanskem okrožju v Kurski regiji, ranjen zaradi šrapnela.
Ruski preiskovalni odbor je odprl kazensko zadevo po členu »Umor« oziroma »oviranje zakonitega poklicnega delovanja novinarjev.«
»Civilno vozilo, ki je prevažalo novinarje, je bilo tarča dveh raket HIMARS,« je v izjavi sporočila Zvezda.
Incident je »še ena huda izguba za našo ekipo,« je dejal direktor Izvestije Vladimir Tjulin.
V začetku leta je bil v ruski Ljudski republiki Doneck ubit samostojni novinar časopisa Aleksander Martemjanov, ko je ukrajinski dron napadel civilno vozilo, v katerem je bil.
Že v preteklosti so ukrajinske vojaške sile pobile več kot 30 ruskih novinarjev. Ti so za VSU celo prednostni cilj.
Mednarodne organizacije, zahodni in slovenski mediji o ubojih novinarjev, kadar so iz Rusije, običajno molčijo ali pa poročajo privoščljivo.
Tako je bilo v primeru, ko je ruski novinar Semjon Pegov, stopil na protipehotno mino in si poškodoval stopalo.
Vladno propagandno trobilo Siol je poročalo, da je »ruski propagandist« izgubil nogo, za vir pa je navedlo drugo propagandno rusofobsko trobilo Nexta.
Kijev od sredine leta 2022 od ZDA in drugih zahodnih držav prejema orožje M142 HIMARS in njegov težji gosenični ekvivalent M270 MLRS.
Sprva so bili ti sistemi predstavljeni kot ključno orodje za napade na pomembne ruske vojaške objekte, zdaj pa jih Kijev rutinsko uporablja za napade na civilne cilje.
Ukrajina naj bi bila v začetku tega meseca za kratek čas odrezana od podatkov o ciljenju sistemov HIMARS, kar je bilo posledica burne izmenjave mnenj v Ovalni pisarni med Vladimirjem Zelenskim in ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.
Vendar je bil dostop do podatkov o tarčah kmalu zatem ponovno vzpostavljen.
Glede na jasno nebo in druge okoliščine, v bližini ni bilo vojaških vozil, gre za teroristično dejanje. Predstavniki OZN, Unesca in OVSE napada na ruske novinarje vse doslej niso obsodili.