REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajinska vojska zapušča Soledar, skupina Wagner objavila video iz središča mesta

Ukrajinska vojska zapušča Soledar, skupina Wagner objavila video iz središča mestaWagner v Soledarju. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Ruske enote nadzorujejo središče mesta Soledar, je zatrdilo zasebno vojaško podjetje Wagner in objavilo video posnetek, posnet pred mestno upravno stavbo v torek popoldne.

Posnetek prikazuje središče ključnega mesta Donbasa pod ruskim nadzorom. Po padcu Soledarja bi lahko ista usoda čakala tudi Artjomsk, leta 2014 »ukrajiniziranega« mesta, preimenovanega v Bahmut.

Rudarsko mesto, znano po izkopavanju soli, s kilometri podzemeljskih rovov je ključna povezava v utrdbah ukrajinskega Donbasa in obvladuje severni pristop do strateškega središča mesta Bahmut.

Video posnetek, ki kroži po družbenih omrežjih, prikazuje dva pripadnika Wagnerja pred upravno stavbo, ki je bila poškodovana zaradi bojev.

»Trenutno smo v središču mesta, pred upravno stavbo,« pravijo vojaki. »PMC Wagner izvaja misijo in čisti mesto.«

Po nekaterih poročilih s fronte so se ruske sile severno in južno od Soledarja povezale pred rudnikom soli zahodno od mesta in odrezale vse ukrajinske vojake, ki se niso uspeli umakniti.

Soledar, ki je dobil ime po rudnikih soli, je imel pred spopadom približno 10.000 prebivalcev.

Ukrajinska vojska je mesto spremenila v oporišče, potem ko je bila sredi leta 2022 potisnjena iz Popasnaje.

Ruski nadzor nad mestom povzroča težave ukrajinskim silam tako na severu kot na jugu, v mestu Artjomovsk, ki ga je Kijev leta 2014 »ukrajiniziral« in preimenoval v Bahmut.

Zelo verjetno je, da bo to mesto kmalu znova dobilo svoje staro ime.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je v nedeljo priznal, da so razmere v Soledarju »zelo težke« in mesto označil za »eno najbolj krvavih točk vzdolž frontne črte«, vendar je obljubil, da ga bodo ukrajinske enote še naprej branile, »ne glede na vse.«

Toda posnetki na družbenih omrežjih sedaj kažejo ukrajinske vojake, kako se umikajo iz mesta.

Medtem ko bi zavzetje Artjomovska odprlo pot do Slavjanska, kjer je bila leta 2014 razglašena Ljudska republika Doneck (DPR), je odločenost Kijeva, da obdrži mesto, ruskim silam ponudila priložnost, da ujamejo ukrajinske sile v »mlin za meso«, kot poročajo ruski vojni dopisniki.

Kot je prejšnji teden lokalnim medijem povedal ustanovitelj Wagnerja Jevgenij Prigožin, cilj ni mesto samo, ampak »uničenje ukrajinske vojske in zmanjšanje njenega bojnega potenciala.«

Kot kažejo podatki o ogromnem številu žrtev med ukrajinskimi vojaki, je ta del naloge ruskim silam, ki trpijo osem do desetkrat manjše število žrtev v primerjavi z ukrajinsko vojsko – odlično uspel.

Rusija je poslala svoje enote v Ukrajino 24. februarja lani zaradi napadov ukrajinske vojske na prebivalce Donbasa, nevarnosti, da Ukrajina postane utrdba zveze NATO na ruskih mejah in zato, ker Kijev ni uresničil mirovnih sporazumov iz Minska, ki naj bi regijama Doneck in Lugansk podelili poseben status znotraj ukrajinske države.

Protokola, ki sta jih posredovala Nemčija in Francija, sta bila prvič podpisana leta 2014.

Nekdanji ukrajinski predsednik Petro Porošenko je nedavno priznal, da je bil glavni cilj Kijeva uporabiti prekinitev ognja za pridobitev časa in »ustvariti močne oborožene sile«.

Porošenko je v času, ko je bil predsednik Ukrajine, razkril načrt režima Kijeva, ki je predvideval, da bodo Ukrajinci imeli službe in pokojnine, Rusi pa ne.

In da se bodo ruski otroci skrivali v kleteh donbaških mest, ter da bodo tako Ukrajinci premagali Ruse:

Vse to, predvsem pa politika ZDA je privedlo do vojne na ukrajinskih tleh.

Ameriške posredniške vojne, ki jo zahodni mediji prikazujejo popolnoma drugače.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek