REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajina zahteva obveščevalne podatke od ZDA: Pomagajte nam pri napadu na cilje v Rusiji

Ukrajina zahteva obveščevalne podatke od ZDA: Pomagajte nam pri napadu na cilje v RusijiObveščevalni podatki, ki bi jih lahko ZDA delile z Ukrajino, bi povečali učinkovitost napadov na tarče znotraj ruskih meja. Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajinske oblasti so Washington pozvale, naj z njimi deli obveščevalne podatke o ciljih v Ruski federaciji, medtem ko se ukrajinske enote soočajo z izgubo ozemlja na fronti, poročata New York Times in Wall Street Journal.

Publikaciji navajata, da je ameriška administracija Joeja Bidna te zahteve že upoštevala.

Poleg tega so poslanci ukrajinskega parlamenta zahtevali od kolegov iz ZDA »zeleno luč«, torej dovoljenje za uporabo ameriškega orožja v napadih na ozemlju Rusije, poročajo ameriški časniki, ki se sklicujejo na ameriške in ukrajinske uradnike.

Po poročanju Politica so ukrajinski parlamentarci članom Kongresa povedali, da je prepoved uporabe ameriškega orožja na ruskem ozemlju »vklenila vojni potencial Ukrajine« in prispevala k ruski ofenzivi v regiji Harkova.

Kljub dejstvu, da so bile podobne zahteve Kijeva v preteklosti že zavrnjene, so ameriški uradniki zadnje zahteve upoštevali, poroča »New York Times«.

Po poročanju tega časnika bi obveščevalni podatki ZDA in drugih zaveznikov iz Nata o vojaških ciljih na ruskem ozemlju Ukrajini omogočili boljše načrtovanje poti, po katerih bodo leteli njeni brezpilotni letalniki in rakete.

S podrobnimi zemljevidi terena bi lahko ukrajinski brezpilotni letalniki in rakete leteli na majhnih višinah, da bi se izognili radarju, s čimer bi povečali svojo učinkovitost.

Čeprav ima Kijev že dolgo dostop do podatkov, pridobljenih s komercialnih satelitov, je jasno, da so ameriški obveščevalni podatki veliko bolj podrobni.

General Charles Brown, predsednik združenega poveljstva oboroženih sil ZDA, je potrdil nedavne zahteve Kijeva, ko je med svojim potovanjem v Bruselj na srečanje Nata izjavil, da so »Ukrajinci večkrat prosili za pomoč, da bi lahko izvedli napade na tarče znotraj Rusije.«

Dan prej je ameriški državni sekretar Antony Blinken sporočil, da je od Ukrajine odvisno, ali bo v napadih na ozemlje Ruske federacije uporabila ameriško orožje.

»Nismo niti spodbujali niti omogočali napadov zunaj Ukrajine, a na koncu se mora Ukrajina sama odločiti, kako se bo bojevala v tej vojni,« je dejal Blinken.

Spomnimo, v začetku maja je minister za zunanje zadeve Velike Britanije David Cameron izjavil, da ima Kijev pravico uporabljati britansko orožje za napade zunaj svojih meja.

Moskva je zaradi te poteze Velike Britanije na pogovor poklicala britanskega veleposlanika in sporočila, da bo v primeru tovrstnih napadov vsak britanski vojaški objekt in oprema, v Ukrajini ali zunaj nje, tarča Ruske federacije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek