četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Ukrajina ostaja brez dodatnih ameriških HIMARS-ov in letal F-16, velika večina nemških havbic pa je že neuporabnih!
ZDA ne želijo več metati velikih količin orožja v ukrajinsko »jamo brez dna« – rusko uničevanje ameriških HIMARS večcevnih metalcev raket je Američane zelo streznilo, ocenjuje ruski analitik Jurij Podoljak.
Intenzivna dobava orožja Ukrajini iz držav NATO pakta režimu iz Kijeva namreč ni omogočila, da bi obrnil potek specialne operacije Ruske federacije.
Column of #HIMARS spotted in Romania. #Ukraine pic.twitter.com/PTkH8ZWFZx
— Pierre Davide Borrelli (@PierreDBorrelli) August 8, 2022
Po Podoljakovih besedah ZDA po definiciji nimajo preveč dobrega in kakovostnega orožja, Pentagon pa svojih arzenalov ne bo izpraznil zaradi ukrajinskih oboroženih sil, ki poleg tega ne morejo doseči rezultatov, kljub dostavam orožja.
Ukrajino primerja s sodom brez dna, v katerega izgine vse, kar vanj vržejo ZDA.
»ZDA se sprašujejo, kakšen je namen oskrbe oboroženih sil Ukrajine z orožjem? Pravzaprav Američani nimajo toliko dobrega orožja in ga ne bodo vrgli v sod brez dna. Ukrajinska vojska ima zdaj težave s topništvom – kanali Telegram že poročajo, da je sovjetsko strelivo izčrpano, streliva ni dovolj, ameriškega orožja in streliva zanje pa je premalo,« je poudaril Podoljak.
Skrivnost »izginotja« zahodnega orožja v Ukrajini je vse večja usposobljenost ruskih oboroženih sil, trdi znani bloger in vojaški strokovnjak.
Samo v prvih dneh avgusta so ruske čete uničile toliko MLRS HIMARS kot v celem juliju.
Ob tem ob uporabi HIMARS-ov ukrajinska vojska ravna tudi neprofesionalno - spodnji video kaže, kako so ob izstrelitvi raket zažgali polje žita, česar ukrajinski kmetje zagotovo niso bili veseli...
Nadalje, po besedah Podoljaka, bodo številke kmalu še bolj porazne za oborožene sile Ukrajine in njihove zahodne dobavitelje.
»Vsak teden se rusko poveljstvo uči, kako se jim upreti, jih uničiti. Če so bili denimo v celem juliju uničeni trije Himarsi, jih je bilo prav toliko uničenih v prvem nepolnem tednu avgusta. Po različnih virih je bilo skupno dobavljenih od 18 do 24 enot. Šest jih je že odšlo - to je potrjena informacija. In ni jasno, koliko HIMARS-ov je še v uporabi. Orožje je drago in zapleteno, lahko pride do okvar, nekaterih pa ni mogoče popraviti na ozemlju Ukrajine.«
Vojaški strokovnjaki imenujejo HIMARS za dobro orožje, ki pa je v Ukrajini propadlo zaradi napačne taktike. Pomembno je omeniti, da si te taktike ni mogla izmisliti ukrajinska vojska, temveč njeni zahodni inštruktorji, brez navodil katerih ti raketni sistemi ne morejo delovati.
US Deputy Secretary of Defense Colin Kahl said that the Pentagon will not yet send new HIMARS MLRS to Ukraine
— NEXTA (@nexta_tv) August 9, 2022
Kahl noted that Washington has already sent 16 such systems to #Ukraine. He added that the U.S. will do everything to ensure that Ukraine has enough ammunition for them. pic.twitter.com/I5RlYOa7dU
Nekaj podobnega se dogaja z evropskim orožjem poslanim v Ukrajino.
Samo pet od 15 havbic PzH 2000, ki jih je dobavil Zahod, je še vedno operativnih v Ukrajini, razkriva nemški politik Marcus Faber.
Večina nemških havbic PzH 2000, ki jih je Ukrajini dobavil Zahod, se je že pokvarila in potrebujejo popravilo, je dejal poslanec nemškega Bundestaga Marcus Faber, ki je nedavno obiskal Ukrajino.
Germany : #Bundestag's Marcus Faber told reporters that the majority of the PzH 2000 howitzers sent to #Ukraine no longer work, they're broken & of the 15 German-made howitzers supplied by Germany/Netherlands, only five currently work
— Hilary (@Decade3PW) August 15, 2022
Source German news telly NTV #Deutschland pic.twitter.com/mQemBuMDSK
V intervjuju za nemško tiskovno hišo NTV je politik potrdil, da je bil presenečen, ko je od ukrajinskega obrambnega ministrstva izvedel, da je samo pet od 15 nemških havbic PzH 2000, ki sta jih Ukrajini dobavila Berlin in Amsterdam, še vedno operativnih.
Dodal je, da vzrok za neuspehe ni bil ruski ogenj, ampak dejstvo, da so orožje »množično uporabljale« ukrajinske oborožene sile.
Medtem ko Kijev še ni uradno potrdil Faberjevih izjav, je Spiegel prejšnji mesec poročal, da je Ukrajina Nemčijo obvestila, da je več havbic PzH 2000 po obsežni uporabi v okvari.
Nemško obrambno ministrstvo meni, da so težave posledica močnega streljanja, ki je morda vplivalo na mehanizme za polnjenje topniških granat.
Spiegel je zapisal, da se 100 strelov na dan šteje za »visoko stopnjo intenzivnosti streljanja« za zadevno havbico.
Nič bolje se ne godi niti ameriškemu orožju. Ameriška terenska vozila so očitno pretežka za blato v Donbasu...
Faber je tudi dejal, da je Kijev zahteval več rezervnih delov za orožje in je »optimističen«, da lahko havbice vrne v delovno stanje. Opozoril je, da čeprav je Nemčija že dobavila Ukrajini pakete rezervnih delov, niso pa bili vsi »pravi.«
Poudaril je, da rezervnih delov ni vedno dovolj in da so za večja popravila potrebne posebne delavnice, kar pomeni, da lahko Ukrajinci sami opravijo le manjša popravila.
Only 5 out of the 15 German PzH2000 in Ukraine are working, problems with the autoloader and gun/ammunition apparently . Germans are blaming the soldiers. If they are correct then this German artillery system is not Soldier-proof. pic.twitter.com/KiFifljCdC
— FrontSprocket (@FrontSprocket) August 15, 2022
Po Faberjevih besedah je Kijev že zaprosil za pomoč pri izgradnji lastnih popravil, da bi se izognili pošiljanju havbic na vzdrževanje iz države.
Nemčija je Kijevu doslej dobavila deset havbic PzH 2000, pet pa jim je priskrbela Nizozemska, ki je obljubila še tri.
Medtem je nemški proizvajalec orožja Krauss-Maffei Wegmann konec julija sklenil dogovor z ukrajinsko vlado, po katerem je podjetje proizvedlo in dobavilo Kijevu približno 100 havbic PzH 2000.
Vendar je Faber poudaril, da teh 100 havbic ne bo dobavljenih Ukrajini pred koncem prihodnjega leta, in pozval Berlin, naj Kijevu pošlje orožje iz lastnih rezerv, ki bi jih nato lahko dopolnili z ukrajinskim naročilom.
Iz ZDA pa so medtem prišle informacije, da ZDA še vedno ne načrtujejo pošiljanja letal F-16 v Ukrajino, prav tako pa s strani predsednika ZDA še ni podpisan ukaz o šolanju pilotov.
Šolanje pilotov bi zato, da se naučijo le osnovnega letenja s temi letali - trajalo več mesecev.
Ukraina zato še ne bo prejela letal F-16 iz ZDA.
Delivery of F-16 to Ukraine is not in the near future This was announced by the Deputy head of the US Department of Defense Colin Kohl at a briefing. pic.twitter.com/llECMDBK1f
— Flash (@Flash43191300) August 8, 2022
Pentagon je dejal, da dobava tega orožja v bližnji prihodnosti ni izvedljiva, saj »končna analiza te možnosti ukrepanja« še ni pripravljena.
»Naša prednostna naloga, ki podreja vse druge, je, da Ukrajincem dobavimo, kar je primerno v trenutnih sovražnostih,« je dejal namestnik šefa Pentagona Colin Kohl.