REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajina napada ruska letališča s »kartonskimi« brezpilotniki: Kako prebijejo obrambo in kaj to pomeni?

Ukrajina napada ruska letališča s »kartonskimi« brezpilotniki: Kako prebijejo obrambo in kaj to pomeni?Kartonska letala - nova nevarnost za Rusijo? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kijev je ta teden okrepil svojo kampanjo z brezpilotnimi letali, da bi izvedel napad, ki bi pritegnil naslovnice medijev, ali teroristični trik, da bi obvladal medijsko dojemanje vojne in ohranil videz, da je še vedno sposoben zadati resne udarce Rusiji.

Kijev je ta teden okrepil svojo kampanjo z brezpilotnimi letali... To kaže, da Ukrajina in njeni zahodni nadzorniki nenehno uvajajo inovacije in iščejo nove načine, kako zaobiti rusko obrambo. Toda tudi Rusija nato uvaja inovacije in se prilagaja, zato tako »uspešnega« napada verjetno v prihodnje ne bo več.

Nov napad na rusko letališče Kresti pri Pskovu je samo zadnji v nizu podobnih prizadevanj, v to pa spadajo tudi nenehni napadi na Brjansk, Doneck, poskusov pristankov na Krimu in mnogih drugih podobnih trikov, ki nimajo nobene vojaške vrednosti.

V zadnjem primeru so na Pskovu ukrajinske sile dosegle nekaj uspehov.

Na letališču so bila ruska transportna letala Il-76.

Najnovejša poročila trdijo, da je bilo več kot 4 letal poškodovanih v napadih, pri čemer sta dve letali morda uničeni, kot prikazujejo videoposnetki.

Vendar se zdi, da nove zahodne satelitske fotografije kažejo le nekaj škode.

A kaj to pomeni za Rusijo?

Le malo. Celo Wikipedia navaja število ruskih Il-76 kot 120 v aktivni uporabi, dodatnih 120 v rezervi, 20 pa jih je naročenih in domnevno izdelanih. Izguba dveh ali štirih letal je lahko udarec za rusko vojsko, a ni katastrofalen.

Ob tem se ta letala v resnici niti ne uporabljajo v vojni v Ukrajini, saj so to transportna letala in Rusija večino svojega logističnega transporta opravlja po železnici in tovornjakih, kot večina ve.

Il-76 so večinoma stacionirani v Pskovu, saj je tam stacionirana 76. ruska padalska enota in ta letala uporabljajo za urjenje.

Zadnja poročila kažejo, da je bila ta operacija načrtovana z britansko obveščevalno službo Mi6 več mesecev.

Seveda bo nekaj, kar je trajalo mesece za usklajevanje, naredilo nekaj škode, zlasti ker je bil po nekaterih poročilih v napadu uporabljen množični roj brezpilotnih letal, sestavljen iz najmanj 21 dronov.

Zanimivo pri tem je, da so bili morda uporabljeni brezpilotniki Switchblade, morda pa tudi novi avstralski brezpilotni letalniki, ki so bili pred kratkim na naslovnicah zahodnih medijev.

Uporabljajo se za razne dostave, v tem primeru pa so bili polni eksploziva.

Ti droni so narejeni iz kartona in zato skoraj nevidni za radar, ker je karton v bistvu porozen za radarske valove.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

To kaže, da Ukrajina in njihovi zahodni nadzorniki nenehno uvajajo inovacije in iščejo nove načine, kako zaobiti rusko obrambo.

Toda tudi Rusija nato uvaja inovacije in se prilagaja, zato tako »uspešnega« napada verjetno v prihodnje ne bo več.

Toda kako so ti brezpilotni letalniki prišli vse do Pskova, 600 kilometrov od ukrajinske meje?

Kot kažejo sama poročila zahodnih medijev je to mogoče zato, ker Ukrajina v Rusijo pošilja diverzante, oborožene z droni, ki se nato lansirajo z ruskega ozemlja.

To je bilo potrjeno v več primerih, ne le pri napadih na krimske zračne baze pred davnimi časi, ampak tudi pri poskusu napada na rusko letalo A-50 AWACS v Belorusiji.

Zahodni viri sami priznavajo, da v Rusijo pošiljajo diverzante. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Storilec je z brezpilotnim letalom FPV upravljal neposredno izven baze, a so ga nato ujeli.

Toda kako veliki in težji droni pridejo mimo ruske protizračne obrambe? Skozi stotine kilometrov ruskega ozemlja, ne da bi jih odkrili?

To je nedavno pojasnil odličen analitik, saj za to obstajata dve poti.

Zaznano sevanje ruskih radarjev
Položaji radarjev se zlahka zaznajo. Radarji se morajo zato neprestano premikati, običajno vsakih šest ur... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Prvič, brezpilotna letala so izdelana iz ogljikovih vlaken ali lahkih kompozitnih materialov, od katerih se radarski valovi zelo težko odbijajo.

Letijo razmeroma nizko, kar pomeni, da jih na podlagi obstoja »radarskega horizonta« preprosto ni mogoče zaznati, dokler niso le nekaj kilometrov stran od radarske naprave. Zemlja je namreč ukrivljena in radarji »vidijo« le do določene daljave.

Ob tem pa lahko ameriški sateliti SIGINT hitro zaznajo položaje ruskih radarskih sistemov, na podlagi njihovih posebnih pasovnih emisij.

Shematična ponazoritev omejitev radarskih horizontov. Na veliki višini bo letalo zaznano, nižje kot leti, bliže je horizont radarja in med njimi se brezpilotnik - lahko izmuzne... Vir: Posnetek zaslona

Nato je potrebno narediti le še preprost matematični izračun: Če radar lahko vidi predmet velikosti x na razdalji y le, če predmet potuje na višini n se nato programira pot letala tako, da se umika vsem radarskim snopom in leti izven »radarskih horizontov.«

Zato Ukrajina izbere slabše zaščiteno tarčo, ki bi jo lahko zadela. A to jo je še vedno stalo mesece priprav, da naredi nekaj vojaško tako nepomembnega.

Tako takoj vedo, kakšni so obodi radarskih horizontov in kam morajo potovati droni, da »zaobidejo« območja nezaznavanja.

Načrtujejo podrobno pot, ki je programirana v satelitsko navigacijo drona, in dron ji sledi.

A kaj to pomeni za spopad Ukrajine in zveze NATO z Rusijo?

Tudi v Sloveniji se objavljajo ocene, da so ti napadi odločilni in kažejo na nove sposobnosti Ukrajine, da udari globoko v zaledju Rusije.

Nekateri celo napovedujejo obrat v poteku vojne.

Poglejmo sedaj komentar Simpliciusa, odličnega analitika, ki objavlja na Substacku, ki lepo pojasnjuje, zakaj so takšne ocene zmotne: »Prvič, letališče Pskov nima skoraj nobene vojaške uporabnosti in sploh ni povezano s SMO. Tako so to letališče ciljali posebej zaradi te slabosti, saj so vedeli, da ni tako dobro zaščiteno, ker tam ni nič kritičnega.

Upoštevajte, da je Ukrajina komajda uspela opraskati katero od dejansko pomembnih ruskih letališč, kot so Engels, Dyagilevo, Olenya, ali tista blizu frontne črte, kot je Berdiansk, kjer je na desetine frontnih jurišnih helikopterjev.

To je zato, ker so ti dejansko dobro zaščiteni. Zato seveda Ukrajina izbere slabše zaščiteno tarčo, ki bi jo lahko zadela, in še vedno jo je to stalo 'mesece' priprav, da naredi nekaj vojaško tako nepomembnega.«

Uničevanje satelita
Uničevanje satelita. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Druga točka je naslednja - številni nevedni ljudje so ob tem komentirali nekako v tej smeri: 'Ruska zračna obramba je šibka, če jih celo poceni ukrajinski droni uspejo obiti, si samo predstavljajte, kaj bi naredil NATO, če bi se Rusija v bližnji prihodnosti znašla v obsežni vojni z Natom! Rusija ne bi zdržala več kot uro/dan/teden/itd.'

Ukrajina ima dejansko danes veliko prednost, ki je NATO ne bi nikoli užival v takšnem hipotetičnem konfliktu. Kajti Ukrajina lahko uživa v razkošju Natove popolne satelitske prevlade brez sposobnosti Rusije, da ji ta sredstva odvzame, ker ne želi začeti 3. svetovne vojne.

Toda tukaj je bistvo, ki ga zgrešijo: Ukrajina ima dejansko danes veliko prednost, ki je NATO ne bi nikoli užival v takšnem hipotetičnem konfliktu. Kajti Ukrajina lahko uživa v razkošju Natove popolne satelitske prevlade brez sposobnosti Rusije, da ji ta sredstva odvzame, ker ne želi začeti 3. svetovne vojne. To pomeni, da Ukrajina dobi 'kode za goljufanje', kjer lahko vidi vsa ruska sredstva in načrtuje kako jih zaobiti, udariti mimo ruske obrambe itd.

Toda če bi bila Rusija v 'polni vojni' proti Natu, uganite, katero sredstvo bi bilo prva tarča? Tako je – Natovi sateliti ne bi obstajali. NATO bi bil slep in ne bi imel nobene zmožnosti, da bi od daleč videl rusko protizračno opremo ali druga sredstva, kar pomeni, da so celo skromni ukrajinski napadi z brezpilotnimi letali na 'globoko zaledje' Rusije veliko več, kot bi bil NATO sposoben v mnogih pogledih.

Nekateri trdijo: 'Toda NATO ima na tisoče satelitov, Rusija jih ne more sestreliti vseh.' Pri tem mešajo stvari, kot sta GPS in Starlink, ki sta majhna modula za množično proizvodnjo, posejana nad zemeljsko orbito. Toda v smislu dejanskih optoelektričnih ali E/O satelitov na ravni podjetij ali držav jih imajo zelo malo. ZDA imajo skupno le 5 velikanskih optoelektričnih satelitov, na katere se zanašajo, vsak pa stane več kot 5 milijard dolarjev. Ti bi v plamenih in razbitinah padli pod zadetki ruskih raket A-235 Nudol in ZDA bi bile slepe. Seveda bi verjetno sestrelili tudi ruske satelite, vendar je Rusija edina, za katero je dokazano, da zna voditi nevisokotehnološko vojno. NATO se zanaša na topništvo in MLRS (HIMARS itd.), ki lahko streljajo samo s satelitsko vodenim strelivom. Rusija od začetka vojne natančno zadeva ukrajinske cilje celo s svinčnikom in sekstantom – in zato ne potrebujejo satelitov.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek