REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukaz "nestabilnega" Donalda Trumpa o prvi uporabi jedrskega orožja je mogoče zavrniti

Ukaz Balistična podmorniška raketa

Ameriški senatorji se v odboru za zunanje zadeve se te dni ukvarjajo z vprašanjem, ali bi bilo morebiten ukaz Donalda Trumpa za preventivno uporabo jedrskega orožja mogoče ustaviti. Razpravo so sprožili demokrati, ki menijo, da je ameriški predsednik preveč "nestabilen", da bi mu lahko zaupali jedrsko orožje.

Napetosti med ZDA in Severno Korejo ter cela vrsta že povsem osebnih žalitev, ki sta jih drug o drugem izrekla ameriški predsednik ZDA Donald Trump in predsednik Severne Koreje Kim Jong Un je sprožilo tudi vprašanje, ali lahko a primer predsednik ZDA samostojno odloči o "preventivnem" jedrskem napadu na Severno Korejo in ali je takšen ukaz sploh mogoče zavrniti - ali ne. O tem je v ZDA razpravljal tudi senatni odbor za zunanje zadeve, saj so predvsem demokratski senatorji prepričani, da je Donald Trump preveč "nestabilen" za odločanje o jedrski vojni.     

ZDA kot "jedrska monarhija"

Težko si je sicer predstavljati, da bi ameriški predsednik Donald Trump lahko ukazal napad na Severno Korejo. Kot smo o tem že poročali pa bi v primeru, če bi to storil, imela vojska dolžnost, da ukaz izpelje. "Imamo jedrsko monarhijo. Ko predsednik izda ukaz, ga ni mogoče ustaviti," je opozoril Joe Cirincione, predsednik Fonda Ploughshares, ki se zavzema za omejevanje širjenja jedrskega orožja. Če bi se to zgodilo, bi vojaški pomočnik odprl poseben "jedrski kovček" s šiframi za izstrelitev jedrskih izstrelkov.

Kovček z jedrskimi šiframi

Ta kovček se zmeraj nahaja v bližini Donalda Trumpa, prenaša pa ga posebej za to zadolžen častnik ameriške vojske.  Predsednik ZDA se mora nato o napadu pogovoriti z dvema visokima častnikoma. Najprej se mora pogovoriti z direktorjem operacij v nacionalnem vojaškem poveljniškem centru iz katerega se vodijo vse operacije Pentagona. Namestnik direktorja je trenutno generalpolkovnik John Dolan. Nato ga čaka pogovor s poveljnikom ameriške strateškega poveljstva, trenutno je to general John Hyten. Predsednik lahko v pogovore po želji vključi še koga, danes bi bili to zagotovo zet Jared Kushner obrambni minister James Mattis in poveljnik generalštaba ameriške vojske. Pomembna zgolj prva dva od naštetih. Oba bi tudi lahko poskusila pregovoriti predsednika, da naj napada ne izvede.  Lahko bi tudi odstopila, vendar bi ju takoj nadomestili drugi, ki bi izpolnili povelje o jedrskem napadu. Oba častnika tudi ne moreta vplivati na predsednikovo odločitev.

Pravna načela vojaške nujnosti, razlikovanja in proporcionalnosti veljajo tudi za uporabo jedrskega orožja.

Vendar pa je med zaslišanem pred senatnim odborom za zunanje zadeve nekdanji general zračnih sil Robert Kehler potrdil, da bi vojaki na najvišjih položajih lahko zavrnili ukaz predsednika države, v kolikor bi ocenili, da je nezakonit. Kot je pojasnil general Kehler, mora vojska izvajati "zakonite ukaze, ne pa nezakonitih."

Kehlerjevo pričanje je pomembno, saj je bil poveljnik ameriškega strateškega poveljstva, ki ima pod nadzorom vse jedrske zmogljivosti ZDA. Po njegovi oceni "pravna načela vojaške nujnosti, razlikovanja in proporcionalnosti veljajo tudi za uporabo jedrskega orožja. Senator je namreč vprašal generala Kehlerja, ali bi poveljniki v strateškem poveljstvu lahko zavrnili ukaz o napadu z jedrskim orožjem, če bi menili, da zahteva ni zadovoljila "testa" omenjenih pravnih zahtev. General je odgovoril z "da" ter dodal, da bi to verjetno privedlo do "zelo težkega pogovora."

Na vprašanje republikanskega senatorja Rona Johnsona, "kaj bi se zgodilo zatem" je Kehler odgovoril "no saj veste, kot sem že dejal - tega ne vem."  Na koncu so se senatorji obeh strank strinjali, da bi to v ZDA privedlo do "ustavne krize."

Senatni odbor, ki ga vodi republikanec Bob Corker je s tem prvič v 41 letih odprlo razpravo o doslej nesporni pravici ameriškega predsednika, da uporabi jedrsko orožje. Samo nekaj dni pred tem je predsednik ZDA o predsedniku Severne Koreje znova "tvitnil" nekaj komentarjev, ki so bili po oceni ameriških komentatorjev na ravni "srednješolskega zmerjanja", na primer o tem, da Donald Trump ocenuje, da je Kim Jong Un "majhen in debel."

Ne glede na majhno možnost zavrnitve ukaza za jedrski napad pa so postopki o tem v ZDA razmeroma jasni. Pravico odločati o tem vprašanju ima zgolj predsedniku ZDA in ameriški kongres, minister za obrambo in drugi uslužbenci nimajo pooblastil, da bi ustavili takšen napad.  In prav zato so nekateri ameriški senatorji zaskrbljeni. "Zaskrbljeni smo, da je predsednik ZDA tako nestabilen, tako spremenljive narave, da je njegov proces sprejemanja odločitev tako hipen, da bi lahko ukazal napad z jedrskim orožjem, ki bi bil v nasprotju z nacionalno-varnostnimi interesi ZDA," je ocenil demokratski senator iz Connecticuta Chris Murphy. Njegov kolega iz Massachusettsa Ed Markey pa je celo predlagal sprejem zakonodaje, ki bi pred prvo uporabo jedrskega orožja zahtevala dovoljenje kongresa.  Vendar pa so nekateri republikanci, na primer Jim Risch opozorili svoje kolege, da s to celotno razpravo "pošiljajo napačen signal" v svet. "Pjongjang mora razumeti, da imajo opravka s poveljnikom, ki je odločen zaščititi to državo in ki bo naredil vse, kar je potrebno, da bi jo tudi res zaščitil", je dejal Jim Risch.

Napad lahko sproži eneko hitro kot "tvit"

Vendar se s tem ne strinjajo predvsem demokratski senatorji. Po njihovem mnenju je potrebno določiti problem, o katerem bi imel pravico odločati Kongres. Kajti če je po eni strani razumno, da predsednik ZDA ohrani pravico, da se hitro odzove na jedrski napad na ZDA, je po drugi strani potrebno razmisliti o situaciji, ko se sedanji ali kakšen drug predsednik ZDA odloča o prvi uporabi strateškega jedrskega orožja.

Podmornica z ameriškim jedrskim orožjem

"Ločiti je potrebno med situacijo, ko vojska zbudi predsednika, od tiste, v kateri predsednik zbudi vojsko," je problem slikovito opisal Peter Feaver, profesor političnih ved na univerzi Duke. Predsednik ZDA sam bi zato po njegovi oceni težko izpeljal napad, saj bi z njim moralo sodelovati veliko ljudi, "ki bi postavljali vprašanja", kar bi "upočasnilo ta proces."

Senator Markey, katerega predlog ima zelo malo možnosti za sprejem, pa nad vsemi temi ocenami in zagotovili ni navdušen. "Po moji oceni zagotovila, ki smo jih slišali danes, za Američane ne bodo dovolj. Mislim, da lahko še zmeraj razumejo, da lahko Donald Trump sproži jedrski napad enako zlahka, kot lahko uporablja svoj uporabniški račun na Twittru," je dejal senator. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek