četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Ugibanja o kandidaturi Oprah Winfrey za predsednico ZDA
O slavni ameriški televizijski voditeljici Oprah Winfrey se je že pred nedeljsko podelitvijo zlatih globusov ugibalo, da bi lahko bila predsedniška kandidatka demokratov leta 2020, njen govor na podelitvi nagrad pa je ta ugibanja le še okrepil.
Nekdanji tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer, ki je lani navduševal komike s svojo obrambo potez predsednika Donalda Trumpa, je sicer ponudil strokovno mnenje, da Winfreyeva nima nobenih političnih izkušenj in nobenega političnega aparata za sabo, nato pa se moral nemudoma ugrizniti za jezik ob opozorilu na to, kdo trenutno sedi v Beli hiši.
Odkar je na predsedniških volitvah zmagal Donald Trump so v ZDA vrata za podoben podvig odprte dobesedno vsem Američanom z dovolj prepoznavnim imenom in Winfreyeva po mnenju analitikov nikakor ni brez možnosti.
Njen govor ob prejemu nagrade za življenjsko delo Cecil B. DeMille v Beverly Hiltonu je prisotne hollywoodske zvezde dvignil na noge in spravil do solz, podobne reakcije pa so doživljali tudi Američani doma pred televizijskimi zasloni.
Govorila je o svoji revni mladosti, navdušenju ob spremljanju podelitve oskarjev leta 1964, ko je nagrado za glavno moško vlogo dobil temnopolti Sidney Poitier. Za razliko od Trumpa Winfreyeva ni začela svoje kariere z 200 milijoni dolarjev od bogatega očeta, saj je odraščala z revno mamo, skozi življenje pa je zgradila imenitno kariero in si nabrala oboževalce ne le v ZDA ampak tudi po svetu.
Winfreyeva je govor, ki je na moč spominjal na postavljanje temeljev politične kampanje, začinila z izrazom prepričanja, da je čas za moške, ki zlorabljajo ženske potekel in da bodo s pomočjo žensk in moških napočili časi, ko več nobeni ne bo potrebno povedati, da se je zloraba zgodila tudi njej.
Nekdo s televizije NBC je že pred govorom, ko se je voditelj podelitve Seth Meyers pošalil o njeni predsedniški kandidaturi izstrelil tvit "Oprah za predsednico 2020". Meyers je govoril o tem, kako se je Trump za kandidaturo odločil, ko se je na večerji Združenja dopisnikov Bele hiše leta 2011 sam hudo norčeval iz njegovih predsedniških ambicij.
Meyers je povedal, da bo skušal izkoristiti svoj preroški vpliv in storiti nekaj podobnega. Winfreyevi je zabrusil, da sploh ni primerna za predsednico, povrhu pa je v šalo vključil še Toma Hanksa in mu dejal, da ne bo nikoli podpredsednik ZDA.
Winfreyeva je možnost kandidature omenila lani marca v intervjuju za tiskovno agencijo Bloomberg, ko je dejala, da ji je Trumpova zmaga dala misliti, saj je ugotovila, da pomanjkanje političnih izkušenj ni nobena ovira. Winfreyeva je milijarderka, ki se s tem ne hvali, ampak skuša pomagati manj srečnim in uspešnim.
Po mnenju Trumpovih nasprotnikov bi bila njena morebitna zmaga leta 2020 zanj in njegove podpornike vrhunec poetske pravice, saj bi izgubil ne le proti ženski, ampak ob tem še temnopolti ženski. Seveda pa je do leta 2020 še daleč in ameriški svet zabave je poln potencialnih kandidatov, kaj šele svet politike.