REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Twitter cenzuriral celo najbolj znanega svetovnega pisatelja - zaradi dveh tvitov o Rusih in Ukrajincih

Twitter cenzuriral celo najbolj znanega svetovnega pisatelja - zaradi dveh tvitov o Rusih in UkrajincihGlas proti rusofobiji: »Da, vojna je: vendar ne krivite navadnih ljudi.« Vir: Twitter, posnetek zaslona

Slavni brazilski in svetovno znani pisatelj Paolo Coelho se je ob ukrajinski krizi oglasil na svojem Twitter računu in podal zelo zanimivo ter trezno stališče na to temo.

»Ukrajinska kriza je priročen izgovor za rusofobijo,« je Paolo Coelho zapisal na svojem Twitter računu v prvi objavi.

Nato pa dodal: »Bil sem v Lvovu, Kijevu, Odesi, Jalti, Černobilu (Ukrajina). Z vlakom sem prevozil 10.000 kilometrov, od Moskve do Vladivostoka (Rusija).«

Posnetek zaslona: Coelhova tvita, ki sta uzburila društvena omrežja. Vir: Twitter

»Da, vojna je: vendar ne krivite navadnih ljudi,« je zapisal Coelho v svojem drugem tvitu, poroča Kurir.

Coelho: »Fanatizem je edini način za odpravo dvomov, ki nenehno vznemirjajo človeško dušo.« Vir: Posnetek zaslona

Ti Coelhovi »tviti« so na tem družbenem omrežju povzročili plaz komentarjev, tako pozitivnih kot negativnih zaradi vseh dogodkov v Ukrajini, pa tudi v Evropi in celem svetu.

Toda Twitter, ameriški tehnološki velikan vpet v politiko Washingtona v skladu s svojo novo poslovno usmeritvijo ni izbrisal in ne omejeval verbalne napade posameznikov, ki jim je bil zaradi bežne pripombe oziroma opozorila na nevarnost podpihovanja rusofobije (ter nebrzdanega sovraštva do enega ljudstva, Rusov), te dni tarča slavni 74-letni Brazilec.

Zato pa je Twitter cenzuriral brazilskega pisatelja, ki je svetovni uspeh požel z romanom Alkimist, in je dogajanje v knjigi Veronika se odloči umreti postavil v Ljubljano.

Skrajno cinično je v kontekstu Coelhove usode s pozivom proti rusofobiji videti tudi sporočilo ameriškega predsednika Joeja Bidna »ruskemu ljudstvu: Vi niste naš sovražnik.«

Nakar številni niso dobili odgovora, ko so se odzvali na to hipokrizijo in vprašali Bidna, če Rusi res niso »naš sovražnik« (torej zahodnih držav), zakaj potem Zahod spodbuja rusofobijo?

Očitno je del človeštva postal imun na norosti, na katero opozarja tudi video (spodaj) z naslovom »Je prostor za sibirskega haskija?«

Gre za to, da kot zadnji na veselo pesjo žurko pride tudi haski s svojim lastnikom (lahko domnevamo, da je Američan), toda gostiteljica, ko odpre vrata in vpraša, kdo je to? ter dobi odgovor (sibirski haski) z gnusom in grozo pripomni, da je pes Rus, nato zaloputne vrata.

Medtem ko žalostna dvojica odhajata, čast človeštva rešijo pesji udeleženci snidenja, vsi različnih pasem, ki jih je prvotni prizor, ko je »Rusa« gospodarica hiše odgnala z zabave zelo razžalostil. Eden med njimi se poda v divji tek za izobčencem in njegovim gospodarjem, drugi pa prav tako v dir in veselo pritečejo tolažiti haskija in njegovega človeka, na splošno grozo svojih lastnikov…

Morala zgodbe, ki je na tem planetu nekaj veljala do 24. februarja, se glasi, da so meje le v glavah ljudi. Video je postal viralen, še posebej v Bosni in Hercegovini, kjer so si ga potrduli celo podnasloviti v svojem jeziku.

In v tako pregreti atmosferi sovraštva si je Coelho drznil dvigniti glas in pozvati soljudi na razum in proti sovraštvu do Rusov.

Coelho najbrž ni pričakoval tako buren, celo brutalen odziv, ki ga je doletel.

Odzivi. Vir: Twitter

Nanj se je vsul plaz jeznih odzivov, tudi zelo grobih žaljivk, celo sovraštva, psovk…

Odgovoril jim je teden dni pozneje, z navedbo iz svoje novele Zahir (2005): »Fanatizem je edini način za odpravo dvomov, ki nenehno vznemirjajo človeško dušo.«

Ni dvoma, da je vse to ne le osupnilo, ampak tudi prizadelo svetovno znanega pisatelja, katerega dela so navduševala bralce po svetu, ki so doslej zanj trdili, da »svet spreminja s svojim zgledom, ne le s svojim mnenjem«.

Objavil je številne knjižne uspešnice, napisal na tisoče stavkov, toda le dva-trije, ki jih je mestu in svetu sporočil v samo dveh skopih tvitih, da bi opozoril na razraščanje rusofobije, so Coelha pahnili na dno zahodne prehranske verige, na sam rob družbe, med izobčence.

Sicer pa, če se pogleda karta sveta in držav (pobarvane z rumeno), ki podpirajo sankcije Rusiji, se zdi, da obeti za Coelhovo preživetje v javni sferi morda niti niso tako klavrni...

Pa to še ni vse.

Sledila je brutalna cenzura.

Torej niti pisatelju Coelhovega slovesa v današnjem času ni več dovoljeno misliti s svojo glavo, ali pa deliti svoja razmišljanja, javno. Razočarani Coehlo se je par dni zavil v molk, nato pa poobjavil spodnji tvit.

Kot kažejo primeri iz tujega tiska, so na mestu obeh tvitov Coelha zazevali beli pravokotniki, v katerih se vidi, da je bilo nekoč neko besedilo.

Vse skupaj spominja na cenzuro iz časov stalinizma – tako so cenzorji Jósifa Visariónoviča Džugašvilija izločali stavke za katere so menili, da so za režim heretični, nedovoljeni, nevarni.

S črnim, neprozornim flomastrom, ki je za zmeraj prekril zapis, ki je bil za oblast nevaren in kot tak nesprejemljiv.

Cenzurirani Paolo Coelho. Vir: Posnetek zaslona

Barva je zdaj drugačna, metoda pa ista.

Tako je slavni Coelho doživel, da ga zdaj cenzurirajo na svetovnem parketu.

Cenzura je spremenila samo barvo - krivoverno besedilo zdaj prekriva belina.

Tako je slavni Coelho doživel, da ga cenzurirajo na svetovnem parketu.

Da je zadeva s pretkano cenzuro, ki jo od začetka vojne v Ukrajini neobrzdano prakticira ves zahodni svet (razen Švice!) še bolj zavržna, kaže naslednja prigoda: če nič hudega bralec pomotoma klikne na ta na videz prazen pravokotnik, (kjer je nekoč bil Coelhov tvit, ki je pozival človeštvo na razum in zoper rasizem proti ruskemu ljudstvu) se – plop! - odpre spletna stran s protirusko propagando!

Zahodna propaganda dela 100 na uro. Vir: Posnetek zaslona

V vrhu ob fotografiji pogorele stavbe piše, da se vojna v Ukrajini nadaljuje, medtem ko se Rusija intenzivno fokusira na Donbas.

Nato pa Twitter bralcu ponuja različne trende.

Med ostalimi tudi ameriškega predsednika (in nobenega evropskega politika!), v nadaljevanju pa množico novic, ampak le z ukrajinske strani fronte, ter pandemiji covid-19... In, seveda – Joeju Bidnu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek