REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusofobija: italijanska univerza odstranila Dostojevskega iz programa! »Danes si kriv tudi kot mrtev Rus!«

Rusofobija: italijanska univerza odstranila Dostojevskega iz programa! »Danes si kriv tudi kot mrtev Rus!«Paolo Nori in Fjodor Dostojevski. Vir: FB, posnetek zaslona

Univerza Bicocca v Milanu je prekinila predavanje o Dostojevskem, »da bi se izognili polemiki v tem težkem trenutku napetosti«, o tej odločitvi pa je bil predavatelj obveščen po elektronski pošti, v kateri so ga seznanili, da je njegov ciklus predavanj - »prestavljen.«

Ne samo, da je danes v Italiji težko, če si živ Rus, ampak si kriv tudi kot mrtev Rus.

Paolo Nori, znani pisatelj, ki je do zdaj objavil 45 romanov, prevajalec ruske književnosti in predavatelj na omenjeni milanski univerzi, naj bi namreč z 20. marcem imel serijo štirih predavanj, posvečenih ruskemu pisatelju Fjodorju Dostojevskemu, z naslovom »Velika Rusija, sentimentalno potovanje v deželo cesarjev, Sovjetov, novih bogatašev in najlepše literature na svetu.«

Potem ko so ga obvestili, da je njegov cikel predavanj »prestavljen«, je Nori svoj komentar objavil na Instagramu in tako sprožil razprave na mednarodni ravni.

»Ne samo, da je danes v Italiji težko, če si živ Rus, ampak si kriv tudi kot mrtev Rus. To, kar se danes dogaja v Italiji, je karikaturalno: italijanska univerza, ki prepoveduje predavanje, to je nekaj neverjetnega. Ravno nasprotno, te dni bi morali več govoriti o Dostojevskem,« je ocenil Paolo Nori.

Številni univerzitetni kolegi, osebnosti iz sveta kulture in politike so se takoj postavili na stran pisatelja in izrazili oceno, da »prepovedati študij Dostojevskega in tako biti proti Putinu pomeni norost

Na univerzi pa so po veliki polemiki, ki jo je v družbi povzročila takšna odločitev, »pojasnili«, da je motiv za prestavitev »zaostritev konflikta« v Ukrajini.

Nato so si na univerzi Bicocca v Milanu, kot poroča tiskovna agencija ANSA, vendarle nekoliko premislili.

Toda tako, da so se odločili ponovno zagnati cikel predavanj o književnosti Dostojevskega, ampak z novim pogojem, da se hkrati govori še o nekem ukrajinskem pisatelju.

Dostojevski
Žrtev propagandne vojne na Zahodu: ruski literarni velikan Fjodor Dostojevski. Vir: Wikipedia

Nakar se je Paolo Nori odločil, da na univerzi v Milanu odpove cikel svojih predavanj o ruskem literarnem velikanu z naslednjo razlago: »Ne strinjam se z idejo, da bi o ukrajinskem avtorju govoril skupaj z ruskim.«

In dodal, da »žal ukrajinskih pisateljev ne pozna

»Zato sem prost, predavanje pa bom imel nekje drugje,« je pristavil in poudaril, da je incident na univerzi Milano-Bicocca primer neupravičene cenzure in da literature ne bi smeli kaznovati zaradi dejanj ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Nori je opozoril, da je bil Dostojevski, avtor Zločina in kazni, Bratov Karamazov in drugih klasikov, obsojen na smrt leta 1849, »ker je prebral nekaj prepovedanega«.

Dnevnik Il Fatto Quotidiano je objavil izjemen komentar o tem incidentu, v katerem se sprašuje, ali bi morali knjige ruskih pisateljev odstraniti iz naših knjižnic med spopadom v Ukrajini in morda iz gledališča izgnati tudi igre ruskih avtorjev?

Il Fatto Quotidiano nato svoje bralce pozove, da premislijo o naslednjem: »Vse to se dogaja v imenu Zahoda, ki se razglaša za zibelko strpnosti in demokracije. Kako je torej mogoče, da strpnost in demokracija proizvajata pravico do cenzure, z namenom utrjevanja enoumja

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek