REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Turčija nadaljuje čistke po poskusu državnega udara

Turčija nadaljuje čistke po poskusu državnega udara Arne List, Wikimedia Commons/CC-BY-2.0

Čistke v Turčiji po julijskem spodletelem poskusu državnega udara se nadaljujejo. Z vladnim odlokom, objavljenim v petek zvečer, je bilo s položaja odslovljenih še več kot 6000 ljudi. Skupno je bilo tako odpuščenih ali suspendiranih več kot 100.000 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vlada je z odlokom odpustila 2687 policistov, z ministrstva za pravosodje umaknila 1699 uslužbencev, brez dela je ostalo še 838 zdravstvenih delavcev in na stotine zaposlenih na drugih ministrstvih. Odpustili so še 631 akademikov in odstavili osem sodnikov najvišjega upravnega sodišča.

Odpuščanja omogoča izredno stanje, ki so ga v Turčiji uvedli po poskusu udara in oktobra podaljšali za tri mesece. Obseg ukrepov sicer močno skrbi EU in borce za človekove pravice; nekateri trdijo, da so tarče ne le snovalci udara, ampak vsi, ki si drznejo nasprotovati predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu.

S tremi drugimi odloki je vlada ukinila še več kot 80 združenj, obtoženih "aktivnosti, ki vplivajo na varnost države".

Ob tem pa je turška vlada sprejela tudi odlok, s katerim lahko v tujini živečim Turkom, ki so osumljeni kaznivih dejanj proti državi, v določenih primerih odvzame državljanstvo. Brez državljanstva bi ostali posamezniki, ki bi bili obtoženi resnega zločina in se kljub pozivu v roku treh mesecev ne bi vrnili v Turčijo. O posamičnih primerih bo odločala vlada.

Ankara odgovornost za poskus državnega udara pripisuje v ZDA živečemu kleriku Fethullahu Gülenu in trdi, da so čistke nujne za izkoreninjenje njegovega vpliva v javnem življenju. Gülen vse obtožbe zanika.

Izredni varnostni ukrepi naj bi bili po navedbah turške vlade nujni tudi v luči vse večje grožnje Islamske države (IS) in prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK).

Turčija je bila ta teden tarča dveh napadov; v prvem je IS napadla nočni klub, za drugega v mestu Izmir pa so oblasti odgovornost pripisale PKK.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek