REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Turčija meni, da je bil savdski novinar ubit v savdskem konzulatu

Turčija meni, da je bil savdski novinar ubit v savdskem konzulatuDžamal Hašogi

Turške oblasti so zaključile preiskavo in so prepričane, da je bil znani savdski novinar in oporečnik kraljevine ubit, ko je prejšnji teden obiskal konzulat v Istanbulu. Novinar Džamal Hašogi je ta torek vstopil v poslopje savskega konzulata v Istanbulu, a ni nikoli prišel ven.
Njegova bodoča žena, ki ga je čakala zunaj, je nato obvestila turško policijo.
Po poročanju turških medijev je policija izdala vmesno poročilo, v katerem je krivdo za njegovo izginotje pripisala savdskemu konzulatu: »Prva ocena turške policije je, da je bil Hašogi ubit v konzulatu Saudove Arabije v Instanbulu. Prepričani smo, da je bil umor načrtovan in truplo posledično odstranjeno iz konzulata.«

Prva ocena turške policije je, da je bil Hašogi ubit v konzulatu Saudove Arabije v Instanbulu. Prepričani smo, da je bil umor načrtovan in truplo posledično odstranjeno iz konzulata.

Ameriški The Washington Post, za katerega je savdski novinar tudi pisal, je tako poročal, pri čemer se je skliceval na neimenovane vire, da so turški preiskovalci odkrili prisotnost 15-članske ekipe, ki je prišla iz Saudove Arabije z namenom, da ga ubije.
Podobno je poročala tudi francoska AFP: »Glede na njihove prvotne ugotovitve je policija prepričana, da je bil novinar ubit s strani ekipe, ki je bila posebej poslana v Istanbul in je odšla še isti dan.« Prav tako je nemška DPA zabeležila prepričanje prijatelja Hašogija, da je bil ubit v konzulatu in da so njegovo truplo nato razsekali na kose.
Generalni konzul je zanikal vse navedbe in dejal, da njegova država pomaga pri iskanju pogrešanega novinarja. Prav tako so zatrdili, da je Hašogi zapustil konzulat, a turške oblasti vztrajajo, da vsi dokazi kažejo, da se to ni zgodilo.

Mohamed bin Salman, foto: Pixsell


Hašogi se je prostovoljno umaknil iz svoje domovine leta 2017, saj se je bal aretacije zaradi kritičnega pogleda na delovanje kronskega princa Mohameda bin Salmana. Živel je v ZDA, kjer je pisal za Washington Post, in bil še naprej kritičen do odnosa Saudove Arabije glede Katarja, Kanade in vpletenosti v jemensko državljansko vojno.

Hašogi se je prostovoljno umaknil iz svoje domovine leta 2017, saj se je bal aretacije zaradi kritičnega pogleda na delovanje kronskega princa Mohameda bin Salmana.

Novinar se je na istanbulski konzulat odpravil po uradni dokument, ki ga je potreboval za poroko s svojo turško zaročenko. Številne tuje organizacije, tako s področja človekovih pravic in stanovske organizacije, so pozvale Saudovo Arabijo, da je razkrije usodo novinarja, še poroča nemški DW .

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek