ponedeljek, 30. december 2024 leto 29 / št. 365
Trumpovemu svetovalcu za nacionalno varnost se maje stolček
Predstavniki Bele hiše v nedeljo po ameriških televizijskih oddajah niso zagovarjali svetovalca za nacionalno varnost generala Michaela Flynna, ki je v težavah zaradi pogovora z ruskim veleposlanikom v ZDA Sergejem Kisljakom, s katerim naj bi decembra lani govorila tudi o sankcijah proti Rusiji, kar bi lahko bilo v nasprotju z zakonom.
Flynn je sprva zanikal, da bi z veleposlanikom govoril o sankcijah, kar je, kot kaže, zagotovil tudi podpredsedniku ZDA Mikeu Penceu, ki je to ponovil, ko je upokojenega generala javno zagovarjal na televiziji.
Nato je Flynn povedal, da se je morda celo res pogovarjal o sankcijah, ampak se tega ne spomni. Če je res Rusiji obljubil konec sankcij ali se o tem le pogajal, je zelo verjetno prekršil zakon iz daljnega leta 1799, ki navadnim državljanom prepoveduje pogajanja s tujo silo v sporu z ZDA.
Predsednik ZDA Donald Trump je v petek novinarjem zatrdil, da ne ve, o čem ga sprašujejo, da pa bo preveril.
Njegov svetovalec Stephen Miller je v nedeljo na različnih televizijah zagovarjal Trumpove politike in odločitve, glede Flynna pa je zelo odmevala njegova izjava, da ne more v Trumpovem imenu povedati, ali mu predsednik še zaupa ali ne.
Ameriški komentatorji domnevajo, da gre za zakulisne igre in zamere obveščevalcev, ki jih je Trump celo primerjal z nacisti, nato pa svoje besede zvalil na medije. Pogovor med Flynnom in ruskim veleposlanikom so seveda posneli ameriški obveščevalci in je nekako prišel v javnost.
Obveščevalna agencija Cia pred dnevi ni hotela dati dovoljenja za dostop do najbolj zavarovanih informacij Robinu Townleyju, ki ga je hotel Flynn imenovati za svojega namestnika oziroma direktorja za Afriko. Odločitev je podpisal novi direktor Cie Mike Pompeo. Townley tako položaja ne more zasesti, razlog za zavrnitev dovoljenja pa ostaja tajen.