torek, 26. november 2024 leto 29 / št. 331
Trump znova enačil strani na protestih v Charlottesvillu
Ameriški predsednik Donald Trump je v torek na novinarski konferenci ponovno izenačil neonaciste in rasiste z nasprotniki njihovi ideologiji. Prislužil si je ostre kritike, a tudi pohvale voditeljev rasističnih organizacij.
Trump se je na nasilje v Charlottesvillu v Virginiji, ki je izbruhnilo v soboto zaradi pohoda neonacistov v bran spomeniku generalu konfederacije Robertu Leeju, uvodoma odzval s kratko izjavo, ki je krivila obe strani. Po hudih kritikah je nato Bela hiša v nedeljo podala izjavo z obsodbo neonacistov in rasistov, kar pa kritikov ni pomirilo.
Trumpa so nato sodelavci le prepričali, da je v ponedeljek jasno obsodil neonaciste in rasiste brez moralnega enačaja s protestniki. Ob protestih belih rasistov in neonacistov so namreč potekali tudi protesti tistih, ki so jim nasprotovali in prišlo je do spopadov. 20-letni rasist James Alex Fields pa je z avtomobilom zapeljal v množico protestnikov proti rasistom ter ubil 32-letno Heather Heyer, 19 drugih protestnikov pa ranil.
Kritike zaradi prepočasne Trumpove obsodbe belih rasistov so se nadaljevale, vendar bi se sčasoma unesle, če ne bi Trump v torek na novinarski konferenci v svoji stolpnici v New Yorku uničil vse, kar so uslužbenci Bele hiše dosegli v ponedeljek.
Novinarska konferenca je bila namenjena podpisu izvršnega ukaza o infrastrukturi in za vprašanja je bila predvidena le ministrica za transport Elaine Chao ter še kakšen gospodarski svetovalec.
"Zakaj vas zapuščajo direktorji," je bilo prvo vprašanje Trumpu, ki je zaradi odziva glede Charlottesvilla do torka ostal brez treh članov svojega Sveta za predelovalno industrijo, po novinarski konferenci pa so ga začeli zapuščati še drugi. "Zato ker ne jemljejo resno svojega dela in proizvajajo v tujini. Mi hočemo proizvajati doma in odhajajo, ker jim je nerodno," je dejal Trump.
"Zakaj ste potrebovali toliko časa za obsodbo neonacistov?" je bilo drugo vprašanje, ki ga je Trump zavrnil s trditvijo, da ni čakal dolgo, ampak je za razliko od politikov in lažnih medijev le hotel imeti dejstva, preden kaj pove. "To je bila najbolj smešna izjava večera. Trump je doslej vedno streljal preko Twitterja, še preden je imel kakšna dejstva," je menil kolumnist Washington Posta Eugene Robinson.
Trump je nato branil svojo kritizirano sobotno izjavo in dodal, da je imel v ponedeljek več dejstev, ko je obsodil le neonaciste in rasiste. Nato je ponovil svojo sobotno enačenje nacistov s protestniki.
"Če mediji ne bi bili lažni, bi povedali, da je bila moja sobotna izjava zelo lepa," je dejal. Na vprašanja, zakaj ga imajo neonacisti radi, pa je dejal, da ga nimajo. "Imate kakšno vprašanje o infrastrukturi? Ustvaril sem milijone delovnih mest," je med drugim odgovoril Trump.
Nekdanji veliki čarovnik Ku Klux Klana David Duke je Trumpa po novinarski konferenci pohvalil za pogum, da je povedal resnico in obsodil levičarske teroriste. Trump je leta 2000 Duka označil za rasista in nestrpneža, lani med kampanjo pa ni vedel, kdo je, ko mu je izrazil podporo pred volitvami.
Trump ima sicer v kabinetu političnega stratega Steva Bannona, vodilnega predstavnika tako imenovanega gibanja "alt-right", to je skrajnih desničarjev, ki tradicionalne konservativne vrednote peljejo v smer belega nacizma. "Bannon je moj prijatelj. Je dober človek, ni rasist. Mediji so nepošteni do njega," je odgovoril Trump na vprašanje, ali ga bo obdržal na položaju ter dodal, da "bomo videli, kaj bo z Bannonom".
Trump je na vprašanje o gibanju "alt-right" odvrnil z vprašanjem, kaj pa je potem z gibanjem "alt-left". Tega so si izmislili na televiziji Fox za opozarjanje, da so skrajneži tudi na levici. "Prišli so s palicami in mahali. Bil je grozen dan. Na eni strani so bili slabi ljudje, na drugi tudi zelo nasilni. Tega nihče ne želi povedati. Ampak jaz bom," je Trump opisal dogajanje v Charlottesvillu, kjer je beli rasist do smrti povozil 32-letno protestnico.
"Imel si skupino, ki ni imela dovoljenja za shod in je bila zelo nasilna. Obsodil sem neonaciste, vendar vsi tam niso bili neonacisti. So bili ljudje, ki so protestirali proti odstranitvi spomenika. Ta teden je Lee, potem bo Stonewall Jackson in zanima me, če bo naslednji George Washington ali Thomas Jefferson," je dejal Trump in na pripombo, da to ni isto, odgovoril z dejstvom, da sta oba imela sužnje. "Spreminjate zgodovino, spreminjate kulturo," je bil ogorčen Trump.
Na vprašanje, ali njegove izjave pomagajo celiti rane rasnih delitev v ZDA, je Trump odgovoril, da ustvarja milijone delovnih mest, ljudje bodo služili in plače bodo višje.
Trump sicer doslej še ni izrazil sožalja družini ubite na protestih, na vprašanje ali bo obiskal Charlottesville, pa je odgovoril, da ima tam hišo in največjo vinarno v Ameriki. Kako šokantna je bila njegova novinarska konferenca za Američane, se je videlo nemudoma in to nikjer drugje kot na "njegovi" televiziji Fox, kjer je voditeljica izjavila, da ne ve, ali bi se smejala ali bruhala.