nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Trump z demokrati dosegel dogovor o zakonu, ki bo nasledil DACA
Vodji demokratov v ameriškem kongresu in predsednik ZDA Donald Trump so na "zelo produktivnem" srečanju v sredo dosegli dogovor o sprejetju nove zakonodaje, ki bo nasledila program DACA, potem ko je Trump tega minuli teden ukinil. DACA okoli 800.000 nezakonitim priseljencem, ki so v ZDA prišli kot otroci, omogoča bivanje in delo v tej državi.
Vodji demokratov v predstavniškem domu in senatu, Nancy Pelosi in Chuck Schumer, sta večerno srečanje v Beli hiši, na katerem so govorili o usodi mladih priseljencev, ki so v ZDA prispeli nezakonito kot otroci, označila za "zelo produktivno".
Kot sta pojasnila, so se dogovorili, da po hitrem postopku sprejmejo zakon, v katerega bodo prenesli varovala, ki jih je doslej zagotavljal program DACA. Obenem bodo pripravili paket ukrepov o varovanju meje, ki je "sprejemljiv za obe strani" in ki, kot sta zatrdila, ne bo govoril o gradnji spornega zidu na meji z Mehiko.
V Beli hiši so sicer srečanje opisali drugače. Po njihovem je šlo za "konstruktivno delovno večerjo", na kateri so sicer resda govorili o programu DACA in ukrepih za varovanje meje, a "za izločitev zidu se zagotovo nismo dogovorili", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na tvit tiskovne predstavnice Bele hiše Sarah Sanders s to vsebino se je hitro odzval Schumerjev pomočnik Matt House, ki je prav tako v tvitu pojasnil, da se Trump resda ni pripravljen odpovedati sporni gradnji zidu, a da ta ni del doseženega dogovora.
Program DACA, ki ga je z izvršnim ukazom leta 2012 sprejel tedanji predsednik ZDA Barack Obama, potem ko se kongres ni bil sposoben dogovoriti glede celovite imigracijske reforme, ščiti kakih 800.000 t. i. sanjačev - neregistriranih priseljencev, ki so v ZDA prišli pred 16. letom starosti - pred deportacijo ter jim omogoča, da na podlagi obnovljivih dvoletnih dovoljenj delajo ali študirajo v ZDA.
Trump je ukinitev programa napovedal že med predvolilno kampanjo, kasneje pa je DACA postal del razprave o financiranju izgradnje zidu na meji z Mehiko - ene glavnih Trumpovih predvolilnih obljub.
Minuli teden je nato Trump program ukinil, a dal obenem kongresu pol leta časa za pripravo nove zakonodaje, s katero bo to vprašanje trajno urejeno. Pristojne službe so sicer nemudoma prenehale obravnavati nove prošnje za vključitev v programa DACA, a do 5. marca 2018 ne bodo izgnali tistih, ki ga že koristijo.
Kot še piše AFP, je sredino srečanje ponovno potrdilo, da Trump očitno nima težav s sklepanjem dogovorov z demokrati.
Že minuli teden je namreč predsednik s Schumerjem in Pelosijevo dosegel dogovor glede zvezne pomoči po orkanu Harvey in obenem o povišanju dovoljene meje javnega dolga ter vmesnem začasnem podaljšanju proračunskega financiranja delovanja zvezne vlade. Republikanci so bili ob tem ogorčeni.