REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump pod težo kritik okrepil prizadevanja za pomoč Portoriku

Trump pod težo kritik okrepil prizadevanja za pomoč PortorikuOrkan Maria na svoji uničevalni poti

Ameriški predsednik Donald Trump je po številnih kritikah, da zvezna pomoč po uničujočem orkanu Maria na Portoriku zaostaja za tisto, ki so jo dobile države na celinskem delu ZDA po orkanih Harvey in Irma, dovolil dostop tujim ladjam v pristanišča od ZDA odvisnega ozemlja.

ZDA imajo od leta 1920 zakon, ki tujim ladjam prepoveduje transport blaga med ameriškimi pristanišči in vlada je v primeru Harveyja in Irme to prepoved začasno odpravila, da se omogoči hitrejši dotok pomoči. Obenem je vlada skoraj nemudoma aktivirala vojaško pomoč.

Za Portoriko je Trump zakonsko omejitev glede ladij odpravil šele danes, potem ko se je v torek na novinarski konferenci s španskim premierjem Marianom Rajoyjem intenzivno hvalil, da dobiva same pohvale od vsepovsod zaradi odgovora njegove vlade na humanitarno tragedijo Portorika. Danes je doslej tvitnil le, da je električno omrežje na otoku povsem razdejano.

Poročila s terena sicer kažejo, da dostava pomoči do Portorika ni največji problem. Vršilka dolžnosti ministrice za domovinsko varnost ZDA Elaine Duke je v sredo v kongresu zagotovila, da imajo na otoku dovolj hrane, bencina in vode, problem pa je distribucija. Problem je torej podoben, kot leta 2005 v New Orleansu in pomoč vojske z osebjem, vozili in helikopterji je nepogrešljiva.

V pristanišču mesta San Juan je več kot teden dni po orkanu Maria sedaj več kot deset tisoč kontejnerjev z zalogami, ki ne pridejo do ljudi. V kontejnerjih je pokvarljivo blago, ki ga hladijo s številnimi generatorji, ki potrebujejo gorivo. Tega pa po poročilih s terena primanjkuje tudi za tovornjake, s katerimi bi pomoč razvozili po otoku.

Upokojeni general Russel Honore, ki mu pripisujejo zasluge za končanje humanitarne tragedije po orkanu Katrina v New Orleansu leta 2005, ni med tistimi, ki hvalijo Trumpov odgovor na krizo. "Dogaja se podobno kot med Katrino. Dobro delamo, dobro delamo. Ah hudiča, potrebujemo konjenico," je dogajanje opisal general in menil, da bi morali nemudoma aktivirati vojaško pomoč, še posebej zaradi tega, ker so pristanišča po orkanu ostala zaprta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek