REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump dosegel dogovor z "brutalnim ubijalcem" Junckerjem, Francija zadržana

Trump dosegel dogovor z Jean Claude Juncker in Donald Trump

Nemška kanclerka Angela Merkel in evropski proizvajalci avtomobilov so pozdravili dogovor ameriškega predsednika Donalda Trumpa in predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja o umiritvi trgovinskih napetosti med EU in ZDA. Najbolj zadržano se je doslej odzvala Francija, previdni pa so tudi v Evropski centralni banki.

Nemška vlada pozdravlja "dogovor o konstruktivnem pristopu k trgovini", je tvitnila tiskovna predstavnica nemške kanclerke Ulrike Demmer in zatrdila, da lahko Evropska komisija računa na podporo Nemčije.

Francija še čaka na ameriška "dejanja dobre volje" glede carin na jeklo in aluminij, je dejal francoski finančni minister

"Konstruktivni dialog" in "korak v pravo smer k umiritvi trgovinskih napetosti" so pozdravili tudi v Evropskem združenju proizvajalcev avtomobilov (Acea). "Naša industrija uspeva najbolje v okolju brez trgovinskih pregrad," so poudarili.

"Zmagal je razum," je ocenil predsednik združenja evropskih podjetij BusinessEurope Pierre Gattaz, ki še meni, da je načrt za pogovore EU in ZDA s ciljem umiritve trgovinskega spora prava.

Iz Pariza pa prihajajo bolj zadržani odzivi. Francija še čaka na ameriška "dejanja dobre volje" glede carin na jeklo in aluminij, je dejal francoski finančni minister Bruno Le Maire. Dialog je seveda dobrodošel, a Francija noče začeti pogajanj o velikem sporazumu.

Razlog, ki ga navaja Le Maire, je slaba izkušnja s pogajanji o prostotrgovinskem sporazumu, znanem po angleški okrajšavi TTIP. V Bruslju sicer zatrjujejo, da pri načrtu za sporazum o ničelnih carinah na industrijske izdelke z izjemo avtomobilov nikakor ne gre za "vstajenje" TTIP.

Francija vztraja tudi pri izključitvi kmetijstva iz pogovorov, medtem ko Trump tvita, da bo EU takoj začela kupovati več soje od ameriških kmetov. V Bruslju sicer zatrjujejo, da je soja edina izjema.

Previden je tudi predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi, ki ocenjuje, da je dogovor sicer "dobro znamenje", saj kaže, da je volja za pogovore o trgovinskih vprašanjih v multinacionalnem okviru, a opozarja, da je prezgodaj za presojo dejanske vsebine.

Pred nekaj tedni so bili sicer odnosi med Donaldom Trumpom in Jean Claude Junckerjem precej ohlajeni.

Predsednik Evropske komisije Jean Claude Juncker  Ameriški predsednik Donald Trump mu je namreč na srečanju voditeljev G7 prejšnji teden dejal, »vi ste brutalni ubjalec.«

Mislim, da je to izrekel kot kompliment, vendar nisem prepričan, je po srečanju G7 dejal Juncker

Predsednik Evropske komisije je namreč skupaj z ostalim voditelji držav skupine G7 bil tudi na vrhu G7 in je sodeloval v razpravi o enakosti spolov v mestu Charlevoix. O svoji izkušnji pogovora s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom je spregovoril v govoru pred poslanci bavarskega parlamenta v Munchnu v Nemčiji.

»Trump mi je prejšnji teden dejal: ‘Jean-Claude – vi ste brutalni ubijalec’«, je dejal Juncker. »To je prvič, da je Luxembourg postal takšna nevarnost za ZDA. Mislim, da je to izrekel kot kompliment, vendar nisem prepričan,« je dejal Jean Claude Juncker.

Tudi na srečanju G7 je sicer prišlo do velikih razhajanj med šesterico najbolj razvitih zahodnih držav ter ZDA. Največji odprti problem so predvsem nove carine na jeklo in aluminij, ki so jih uvedle ZDA, ter enostranski odstop ZDA od jedrskega sporazuma z Iranom, zaradi česar bi ob vztrajanju evropskih držav pri veljavnosti sporazuma članice EU, pa tudi Japonsko in Kanado, lahko prizadele ameriške »sekundarne sankcije.«

Ali so bili Junckerjevi dogovori res uspešni bo pokazal šele čas. ZDA so namreč tudi s Kitajsko konec maja že dosegle sporazum o koncu trgovinskega spora, vendar je nato izbruhnil še hujši spor. 

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek