REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trenutno se tretja svetovna vojna lahko začne v - Srbiji

Trenutno se tretja svetovna vojna lahko začne v - SrbijiPutin, izstrelitev Topola - M

Kaj je vsebina skrivnostne črne aktovke, ki jo telesni stražar Vladimirja Putina ne izpušča iz rok, se sprašujejo svetovni mediji, ki iz Beograda poročajo o obisku ruskega predsednika v Srbiji.

Ko je Vladimir Putin drevi prispel v Beograd, so opazovalci dokaj hitro opazili, da ruskega predsednika kakor senca spremlja telesni stražar s črno aktovko v roki.

Putina kakor senca spremlja telesni stražar s skrivnostno črno aktovko.

Niti za trenutek se ne odmika od ruskega predsednika, razlog za to pa je, kot so novinarji nato izvedeli -, da je v aktovki nadzorni mehanizem za jedrsko orožje v Rusiji.

»Čeget«, kot so poimenovali to aktovko (ime je dobila po mogočnem gorskem vrhu na Kavkazu, in v prevodu iz balkarijskega jezika pomeni »črn«), je v »uporabo« prišel sredi 80. let prejšnjega stoletja.

"Čeget" v Beogradu, vir: YouTube

Gre za nadzorni sistem s posebnim avdio-video komunikacijskim sistemom »Kavkaz«, katerega naloga je vzdrževati povezavo med voditeljem ruske države in vojaškim poveljstvom doma v primeru, da bi moral avtorizirati uporabo jedrskega orožja.

Dostop do »Čegeta« ima le predsednik države, čeprav je neuradno slišati, da imata dostop tudi minister za obrambo in načelnik ruskega generalštaba

»Čeget« je povezan s sistemom »Kazbek« (prav tako imenovanem po gorskem vrhu), ki služi vrhovnemu poveljstvu Rusije za nadzor strateških jedrskih sil.

Dostop do »Čegeta« ima le predsednik države, čeprav je neuradno slišati, da imata dostop tudi minister za obrambo in načelnik ruskega generalštaba.

V namene testiranj in preiskav so Rusi sicer naredili celo množico »čegetov«, zato je imel vsak svojo zaporedno številko.

Zanimivo je, da je nekdanji predsednik Boris Jelcin protestiral, ker so mu zaupali »Čeget« s številko 51, in zahteval, da se številka njegove črne »jedrske aktovke« nemudoma preštevilči na - številko 1.

Mož z jedrskim kovčkom za Putinom
Mož z aktovko (za Putinom) zmeraj kakor senca sledi ruskemu predsedniku, tudi ob obisku v Beogradu, vir: You Tube 

Za »Čeget« so vezane tudi številne anekdote in skoraj vse so se zgodile v času Borisa Jelcina.

Za »Čeget« so vezane tudi številne anekdote in skoraj vse so se zgodile v času Borisa Jelcina.

Jelcin je namreč prvič vklopil »Čeget« leta 1995, ko je prišlo do napetosti zaradi izstrelitve neznane rakete na Norveškem.

Rusi so se bali, da je šlo za jedrski projektil, zato so bili le na korak od protinapada.

Na srečo je bila na Norveškem izstreljena le navadna meteorološka raketa, ki so jo Norvežani pred izstrelitvijo prav tako uradno napovedali Kremlju, toda v Moskvi je nekdo »založil« ta dokument.

Razkrita skrivnost črne aktovke, ki spremlja ruskega predsednika.

Druga anekdota je povezana - kakopak -, z vodko. Boris Jelcin je v svoji knjigi »Predsedniški maraton« opisal dogodek, ki se je pripetil med lovom leta 1991.

Podobno aktovko z jedrskimi šiframi, imenovano 'nogomet', pa venomer nosijo tudi za ameriškim predsednikom.

»Ko smo prečkali jezero, je nek tuji gost uzrl črno aktovko na dnu našega čolna. Mislil je, da gre za 'jedrsko'. Revež se je poskušal čim več oddaljiti od nje, na koncu se je usedel na sam rob čolna. Nisem nič ukrenil, ne nasprotoval. Ko pa smo na otoku odprli aktovko in iz nje potegnili dve steklenici vodke in kozarec kislih kumaric, se je gost naposled sprostil in zakrohotal; prav lepo se je videlo, da je občutil veliko olajšanje«, je zapisal pokojni predsednik Rusije.

Istoimenski vrh na Kavkazu in razvpita črna aktovka ruskega predsednika

Podobno aktovko z jedrskimi šiframi, imenovano "nogomet", pa venomer nosijo tudi za ameriškim predsednikom.

Doslej jih ne ruski ne ameriški predsednik - na srečo človeštva -, še nikoli nista uporabila, res pa je, da se je svet tej grozljivi možnosti v zadnjih letih približal veliko bolj, kot kadarkoli od konca hladne vojne.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek