REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Todorić z družino zbežal v Beograd, kjer se pripravlja za napad na hrvaško vlado

Todorić z družino zbežal v Beograd, kjer se pripravlja za napad na hrvaško vladoIvica Todorić

Ivica Todorić, propadli nekdanji večinski lastnik hrvaškega Agrokora naj bi po informacijah portala 7dnevno včeraj skupaj s člani družine zbežal v Srbijo, v Beograd, kjer bi morda lahko ostal dlje časa, saj je zelo verjetno, da bo za njim razpisana mednarodna tiralica. Vendar to v tem primeru ne bi pomagalo pri prijetju Todorića, saj Hrvaška s Srbijo - tudi zaradi neurejenih odnosov - nima podpisanega sporazuma o medsebojnem izročanju osumljencev kaznivih dejanj. V Beogradu na bi bila tudi že oba Todorićeva sinova, kmaliu pa naj bi se jim pridružila tudi hčerka Iva Balent, ki je menda še zmeraj v Zagrebu.

V Beograd naj bi odšla vsa družina

Po navedbah portala naj bi te informacije potrdil tudi Todorićev "osebni vozik, ki je pozno popoldne lastnika Agrokorja v spremstvu soproge prepeljal v Beograd." Družina naj bi se v Srbijo umaknila zato, da jih v Hrvaški ne bi dočakal pregon zaradi kaznivih dejanj, predvsem zaradi najnovejše revizije rezultatov poslovanja Agrokorja, ki sta jo pripravila Martina Dalić in Ante Ramljak. Poslovna javnost na Hrvaškem in v celotni regiji sicer nestrpno pričakuje, da bo revizorska hiša Pricewaterhouse Coopers v prihodnjih dneh objavila izredno revizijo Agrokorja.

Ivica Todorić, propadli nekdanji večinski lastnik hrvaškega Agrokora

Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković naj bi že dal zeleno luč za Todorićevo aretacijo, saj naj bi dokazi, ki jih je zbral Ivica Todorić (nekatere naj bi hranil tudi 20 let) "kompromitirali ne samo to, pač pa tudi vse prejšnje vlade HDZ." Zato da ti podatki na bi prišli v javnost naj bi se v hrvaški vladi odločili za pregon Todorića, ki trdi, da so mu odkrito grozili tako sedanji predsednik vlade Andrej Plenković kot tudi njegovi tesni sodelavci.

Todorićevi dokazi naj bi "kompromitirali ne samo to, pač pa tudi vse prejšnje vlade HDZ."

Da se pripravlja nekaj velikega, kaže tudi dejstvo, da je Todorić pred nekaj dnevi odprl svoj uradni blog, preko katerega bo v prihodnje komuniciral z javnostjo ter objavljal svoje poglede na vse zaplete v zvezi z Agrokorjem. Da se proti njemu pripravlja kazenski pregon je posredno potrdil tudi sam Todorić, saj je na svojem blogu objavil, da smo mu številni člani vlade odkrito grozili.

Ivica Todorić in Franjo Tuđman
Nekdanji predsednik hrvaške Franjo Tuđman in Ivica Todorić

Ali sta revizorja Martina Dalić in Ante Ramljak res vpletena v izplačilo denarja ameriškemu fondu bo mogoče ugotoviti šele po preučevanju zagotovo zelo obsežne dokumentacije obeh strani v sedaj že odkritem sporu. Koncern Agrokor naj bi po teh informacijah že od začetka dobro posloval predvsem zato, ker naj bi Agrokor najpomembnejša podjetja privatiziral zelo poceni, tudi zaradi odločitve nekdanjega predsednika Franje Tuđmana, da Ivici Todoriću prepusti mesto prvega gospodarstvenika v državi. Toda po Todorićevi oceni je prav HDZ tudi prvi krivec za stanje v podjetju in katastrofalno poslovanje, zaradi katerega podjetje na koncu ni bilo več sposobno plačevati svojim dobaviteljem. Prav tako je v tem trenutku še nejasno, kako je Todorić, ki so mu medtem zaplenili tudi lastnino na "privatnem otoku" Smokvica, uspel prenesti del svojega kapitala na Nizozemsko.

Podjetje državi predal v upravo zaradi groženj in izsiljevanja

Na svojem blogu Ivica Todorić trdi, da je še v začetku letošnjega leta, ko je Agrokor vodil še sam, njegovo vodstvo imelo "trden načrt" za napredek podjetja.

"Vlada Republike Hrvaške je v tistem trenutku potegnila politične odločitve, s katerimi je želela pridobiti nadzor nad Agrokorjem s pomočjo očitno že vnaprej pripravljenega načrta. V prvih mesecih leta 2017 so nato s ciljanim širjenjem dezinformacij in negativnih govoric, s pomočjo izjav najvišjih predstavnikov zakonodajne in izvršne oblasti - destabilizirali Agrokor. Z uporabo konstruktov in popolnoma neprimernim medijskim delovanjem je bil ustvarjen okvir za pridobivanje političnih zaveznikov. Namesto dejstev in resnice so Agrokor želeli prikazati kot primer Parlamat in namigovali na odtujitev ogromne vsote denarja, vendar danes, sedem mesecev pozneje, tega primera ni. Cilj takšnega delovanja najvišjih predstavnikov vlade in parlamenta, kot tudi neposrednega političnega intervencionizma, je bil sprejem neustavnega zakona, Lex Agrokorja in nacionalizacija zasebne lastnine, takšen primer uzurpacije zasebne lastnine pa se v sodobni Evropi ne pomni. Jaz in uprava Agrokorja smo podpisali aktivacijo tega zakona - in to sedaj posebej poudarjam - zaradi izsiljevanja, pod prisilo, zaradi groženj, zaradi manipulacij z zakonskimi določili in zaradi neverjetnega medijskega linča," piše na svojem blogu Ivica Todorić.

Andrej Plenković
Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković

V 24 urah je imel njegov blog 180.000 obiskovalcev. Todorić obljublja, da bo »razkril povezave med politiko in zasebnimi interesi, zaradi katerih so ugrabili družbo, poleg tega so se prihodki znižali za 20 odstotkov, milijardna škoda pa spominja na veleizdajo«.

Vse to bi lahko bila samo Todorićeva "vnaprejšnja obramba" pred morebitnim pregonom, toda za hrvaško in tudi slovensko oblast bi lahko bile obtožbe o "prisilnem" podpisovanju s strani Todorića zelo nevarne, kajti pod prisilo sklenjeni sporazumi - niso veljavni. To pa bi lahko imelo svoje posledice tudi za "slovenski Lex Agrokor." Seveda pa bi Todorićeve obtožbe zvenele bolj verodostojno, če bi jih Todorić razkril takoj, ne pa šele pet mesecev pozneje, ko je državi že prepustil upravo v podjetju.

Velika žehta umazanega hrvaškega finančnega perila

Pri tem je podobne informacije objavil tudi beograjski B92, ki je zapisal, da je v zadnjih nekaj dnevih Ivica Todorić imel več sestankov v Beogradu, ter da je s hrvaškimi, srbskimi in britanskimi medijskimi in poslovnimi svetovalci preverjal njihove ocene svojih prihodnjih potez.

Vse skupaj pa bi lahko še dodatno poslabšalo že zelo slabe odnose Zagreba in Beograda.

Todorić naj bi se v Beogradu sestajal tudi s svojim odvetniškim timom ter z enim od vodilnih strokovnjakov za mednarodno pravo. Na sestanke naj bi prihajal "s celo vrsto dokumentov, v zvezi s katerimi je od sogovornikov zahteval strokovno ekspertizo in oceno medijske in pravne moči teh dokumentov v morebitnih pravnih sporih." Todorić naj bi bil ob tem prepričan, da bi ti podatki lahko "zrušili hrvaško vlado," njegovi ostri nastopi pa naj bi tako presenetili sogovornike, da so mu svetovali "previdnost" pri oceni dejstev, ki jih je sporočal med pogovori. Todorić naj bi sestavil tudi "seznam sovražnikov", na prvem mestu pa naj bi bil njegov bivši šef financ Ivan Crnjac, predvsem zaradi poslovnega in prijateljskega odnosa, ki sta ga imela s Todorićem.

Ivica Todorić

Po neuradnih podatkih je skupna izguba Agrokorja lani znašala 20 milijard kun (2,67 milijarde evrov), po odpisu terjatev med podjetji znotraj skupine in drugih računovodskih odpisov bi izguba lahko znašala od 1,6 do dve milijardi evrov.

Po drugi strani pa v medije curljajo tudi podatki o utemeljenih obtožbah proti Todoriću. Po neuradanih podatkih bo izredna revizija preteklega poslovanja Agrokorja pokazala, da je Ivica Todorić bilance Agrokorja »popravil na lepše« za dve milijardi evrov. Če se to izkaže za resnično, bo Todorić odgovoren za največjo sistemsko prevaro v zgodovini države. Ob Todoriću bi podobne obtožbe lahko doletele tudi številne njegove bližnje sodelavce. Po neuradnih podatkih je skupna izguba Agrokorja lani znašala 20 milijard kun (2,67 milijarde evrov), po odpisu terjatev med podjetji znotraj skupine in drugih računovodskih odpisov bi izguba lahko znašala od 1,6 do dve milijardi evrov.

Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković medijske napade kontroverznega hrvaškega poslovneža vidi kot dokaz, da »Lexa Agrokor« niso sprejemali, da bi ugodili Todoriću, hrvaška opozicija pa jih navaja kot dokaz za potrebo po ustanovitvi parlamentarne komisije, ki bi raziskala vse okoliščine, povezane s propadajočim koncernom.

Vse torej kaže, da se pripravlja težaven sodni postopek proti Todoriću, ki pa bo zaradi Todorićeve "aktivne medijske in pravne obrambe" iz Beograda povezan tudi z razkrivanjem še marsikakšne umazane podrobnosti o delovanju sedanje in preteklih hrvaških vlad. Vse skupaj pa bi lahko še dodatno poslabšalo že zelo slabe odnose Zagreba in Beograda - morda vsaj do trenutka, ko bi se tudi oblast v Beograd nekega dne odločila, da Todorića v zameno za hitro ureditev nekaterih odprtih vprašanj nekega dne morda vendarle ne pošlje nazaj v Zagreb. Todorić je kot trgovec in tajkun morda res "padel", toda to še ni konec trgovine v zvezi z njim in Agrokorjem, saj bi se le-ta sedaj lahko preselila na veliko višjo - celo meddržavno raven. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek