REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Talibanski dezerter pred nemškim sodiščem zaradi umora ameriškega vojaka v Afganistanu

Talibanski dezerter pred nemškim sodiščem zaradi umora ameriškega vojaka v Afganistanu

Januarja letos se je na münchenskemu sodišču pričelo sojenje afganistanskemu beguncu, nekdanjemu talibanu zaradi umora ameriškega vojaka v Afganistanu. Sojenje dokazuje, kako je migrantska kriza vplivala tudi na mednarodno pravosodje, kot tudi, da se med begunci skrivajo tudi teroristi. 

To je prvi primer, da bo nemška država preganjala tujega državljana zaradi umora osebe na teritoriju druge države.

Nemško tožilstvo je tako 20-letnega Abdola Moghadasa S. obtožilo članstva v teroristični organizaciji, sodelovanja pri umoru in poskusa umora, ko je kot taliban sodeloval pri napadu na ameriški vojaški konvoj aprila 2014, pri čemer je umrl ameriški vojak Christian Jacob »Jake« Chandler

To je prvi primer, da bo nemška država preganjala tujega državljana zaradi umora osebe na teritoriju druge države. Nemčija je zaostrila svojo kazensko zakonodajo po letu 2001, s čimer lahko sodno preganja (domnevne) teroriste, ki se znajdejo na njenem ozemlju, kljub temu da so storili teroristična dejanja v drugih državah.

Po prihodu v Nemčijo ni skrival, da je bil taliban in je zaprosil za mednarodno zaščito. Azil mu je bil zavrnjen, a se je pritožil na to odločitev.

Abdol je po prihodu v Nemčijo priznal, da je leta 2013 prostovoljno vstopil med talibane in prejel avtomatsko puško (kalašnikovko), rusko pištolo Tokarev in več ročnih grenat. Prav tako je priznal, da je v sodeloval v več operacijah proti afganistanskim in ameriškim silam v Afganistanu, kot tudi v napadu, v katerem je padel Chandler. 
Po prihodu v Nemčijo ni skrival, da je bil taliban in je zaprosil za mednarodno zaščito. Azil mu je bil zavrnjen, a se je pritožil na to odločitev. Da bi ga Nemčija kljub temu deportirala v Afganistan, ni realno, saj 

Nemčija ne vrača zavrnjenih migrantov v države, kjer jim grozi smrtna kazen. 
Abdol je tako do aretacije sredi februarja lani živel v bavarskem mestu Schnaitsee, v tronadstropni hiši za migrante in begunce v mestnem centru. Udeleževal se je odbojkarskih in kickbokserskih prireditev v mestu in okolici.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek