REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sy Hersh: Biden je v permanentni hladni vojni, Putin v Harkovu pripravlja šah-mat

Sy Hersh: Biden je v permanentni hladni vojni, Putin v Harkovu pripravlja šah-matAmeriški predsednik nima racionalnega odnosa do Rusije, opozarja znani ameriški raziskovalni novinar in Pulitzerjev nagrajenec. Vir: Posnetek zaslona, X

Visoka starost in gafi ameriškega predsednika Josepha Bidna niso edine reči, ki ogrožajo njegovo ponovno izvolitev v Belo hišo.

Druga resna težava je njegova dolgotrajna nezmožnost videti svet, kakršen je, piše novinar Seymour Hersh v svojem blogu na Substacku.

Namreč, piše Hersh, Biden se že od začetka vojne v Ukrajini ni potrudil organizirati srečanja eden na enega z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Odmaknjenost ameriškega predsednika od realnosti je bila jasno vidna marca, ko je imel govor o stanju naroda in spopad v Ukrajini predstavil kot eksistencialno krizo, ki postavlja pod vprašaj prihodnost Amerike.

Hersh navaja, da čeprav je Američanom enostavno ne marati Putina, so v ameriški obveščevalni skupnosti tisti, ki verjamejo, da Amerika nosi svoj del odgovornosti za vojno v Ukrajini.

Putin in njegovi predhodniki v Moskvi so tri desetletja – od ponovne združitve Nemčije leta 1990 – opazovali, kako je Organizacija čezatlantske zveze (NATO) dodajala nove države članice, ki so zahodni vojaški pakt pripeljale pred prag Rusije.

Putinov očiten strah, ko je Bidnova administracija prevzela položaj – da bo Ukrajina naslednja – bi lahko pomirili z nekaj besedami iz Washingtona.

Toda od Bidna in njegovih ključnih pomočnikov za zunanjo politiko in nacionalno varnost ni prišlo nič od tega.

Poleg tega obstaja zaskrbljenost med nekaterimi v ameriški obveščevalni skupnosti glede tega, kar velja za Bidenove iracionalne poglede na Rusijo in Putina, ki segajo v čas, ko je bil v Senatu.

Dolgoletni visoki uradnik ZDA je nedavno dejal, da Biden vidi Putina kot »angela smrti« - nekoga, je pojasnil uradnik, »ki vas bo skušal pretentati, da verjamete, da je dobra oseba.«

Bidnu se v njegovem okornem stališču do Rusije pridružujeta njegova dva višja zunanjepolitična pomočnika – državni sekretar Antony Blinken in svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan, ki sta oba mojstra pri puščanju informacij prijateljskim novinarjem.

Ker mu v nedavnih pogajanjih z Izraelom in Hamasom ni uspelo doseči prekinitve ognja in izpustitve talcev v Gazi, se je Blinken prejšnji teden vrnil z obiska v Ukrajini s priporočilom – ki je bilo strelovito hitro objavljeno –, naj Bela hiša omili svojo trenutno prepoved in, kot je poročal The New York Times razširi izgubljeno vojno tako, da dovoli ukrajinski vojski, da udari po ciljih znotraj Rusije.

»New York Times« je zapisal, da predsednik ZDA in njegovi pomočniki verjamejo, da obstaja rdeča črta, ki bi, če bi jo prestopili, izzvala Putinov oster odziv, čeprav ne vedo, kje ali kaj bi ta rdeča črta lahko bila, niti ne vedo, »kakšno reakcijo lahko pričakujejo«.

Takšno je naključno stanje zunanje politike Bidnove administracije, opozarja Hersh.

ZDA so v letih, ko je bil Biden na oblasti, porabile 175 milijard dolarjev za spopad, ki ga ne morejo in ne bodo dobile.

Vprašanje Ukrajine se bo rešilo le z diplomacijo - če bo v Kijevu in Washingtonu prevladal razum - ali pa s hudim porazom podhranjene, premalo usposobljene in slabo opremljene ukrajinske vojske, ugotavlja Hersh.

V zadnjih tednih je več ukrajinskih bojnih brigad dalo jasno vedeti svojim nadrejenim, da ne bodo več sodelovale v nečem, kar bi bila samomorilska ofenziva proti bolje izurjenim in bolje opremljenim ruskim silam, je povzel Hersh svoje pogovore z vojaškimi uradniki.

»Putin stavi na dolgo igro. Zavaroval je Krim in štiri ukrajinske province ... Harkov je njegova naslednja nagrada. Zdaj-zdaj bo matiral,« je Hershu dejal visoki ameriški uradnik.

Svetovalec je dejal, da bo vseobči napad na Harkov prišel v trenutku, ki ga bo izbral Putin.

»Zdaj se bori za pogajalsko mesto v obračunu s Trumpom, za katerega (Putin) misli, da bo zmagal« na novembrskih predsedniških volitvah v ZDA.

Medtem se Vladimir Zelenski, čigar petletni predsedniški mandat se je končal ta teden, v časopisnih in televizijskih intervjujih zavzema za več ameriških izstrelkov, ki bi lahko zadeli cilje globoko v Rusiji, za bojna letala F-16, za več protiletalskih izstrelkov in za podporo enot Nata – za katero je malo verjetno, da bo prišla.

V intervjuju za »New York Times« ta teden je Zelenski govoril tudi o svojih otrocih in izčrpanosti.

Čeprav je s hvaležnostjo spregovoril o novem paketu ameriške pomoči v višini 61 milijard dolarjev, ki ga je prejšnji mesec odobril Kongres, newyorški časopis o tem ni poročal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek