nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Švica nadaljuje razvojno pomoč za vzhodne članice EU
Švicarska vlada je danes sporočila, da se je odločila za razvojno pomoč članicam EU iz srednje in vzhodne Evrope nameniti še 1,1 milijarde evrov v 10 letih. Namen je zmanjšanje gospodarskih in socialnih razlik v Evropi, ki je v gospodarskem in političnem interesu Švice, je pojasnila v sporočilu za javnost.
Švica bo s tem nadaljevala program finančne pomoči, ki so ga Švicarji na referendumu potrdili leta 2006 in je po 10 letih potekel maja letos, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nadaljevanje pomoči je napovedala švicarska predsednica Doris Leuthard ob obisku predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja v Bernu.
Švicarska predsednica je na skupni novinarski konferenci povedala, da bodo sredstva namenjena za projekte v zvezi z migracijami, poklicnim usposabljanjem in zaposlovanjem mladih. "To pomeni, da bodo ljudje ostali v svojih državah, saj bodo imeli službe in poklicno usposabljanje," je dodala po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Leuthardova in Juncker sta na srečanju nadaljevala tudi pogovore o novem pravnem okviru med Bernom in Brusljem, ki bi utrdil njunih 120 dvostranskih sporazumov. Pravni okvir je ključnega pomena za zagotavljanje gladkih trgovinskih odnosov med stranema, saj je Švica za EU tretja največja trgovinska partnerka, EU pa za Švico prva.
Juncker je glede tega dejal, da gredo stvari v pravo smer. Leuthardova je dala vedeti, da dogovora o okvirju ne bodo dosegli do konca leta, kot je bilo načrtovano, temveč nekaj mesecev kasneje. Med glavnimi spornimi vprašanji je izpostavila pravila o vladnih podporah in nadzor nad uresničevanjem dogovora, navaja dpa.
Švica, ki ni članica EU, ima z unijo vrsto dvostranskih sporazumov in je članica Evropskega združenja za prosto trgovino. Omenjen program pomoči je začela izvajati leta 2007 v zameno za dostop do razširjenega notranjega trga Evropske unije. Z okoli 1,1 milijarde evrov je že med letoma 2007 in 2017 podprla številne projekte za zmanjšanje gospodarskih in socialnih razlik med novimi članicami EU, ki so vstopile v povezavo leta 2004, 2007 in 2013, torej tudi v Sloveniji.
Pravno podlago za obnovo programa je švicarski parlament potrdil že septembra lani, a vlada, ki mora za izvedbo programa dati zeleno luč, je šele ob današnjem obisku Junckerja potrdila nadaljevanja pomoči, navaja AFP.