REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Supersonični »mraz«: Zakaj so Trumpove obtožbe o ruski kraji načrtov ameriških supersoničnih raket povsem neresnične

Supersonični »mraz«: Zakaj so Trumpove obtožbe o ruski kraji načrtov ameriških supersoničnih raket povsem neresničneMiG-31 s Kinžalom. Vir: X, posnetek zaslona

Ameriški predsednik Donald Trump je zatrdil, da je Rusija v času Obamove vlade ukradla zasnovo hipersoničnih raket, in v intervjuju za Seana Hannityja s Fox News izjavil, da je Rusom »neka slaba oseba dala zasnovo«, hkrati pa se je pohvalil, da bodo ZDA imele še boljše superhipersonične rakete.

Jurij Knutov, vojaški strokovnjak in zgodovinar sil zračne obrambe, je zavrnil Trumpovo trditev in za Sputnik pojasnil, da, prvič, Rusiji ni treba krasti ameriške tehnologije, saj je prvo hipersonično raketo predstavila že leta 1991.

»Sovjetska zveza je vedno prehitevala ZDA po odpornosti industrije, povezane z materiali [bistvenega pomena za hipersonične rakete]. Medtem ko so se ZDA osredotočile na elektroniko in mikročipe,« je za Sputnik povedal Knutov.

Rusiji ni treba krasti ameriške tehnologije, saj je prvo hipersonično raketo predstavila že leta 1991.

To je privedlo do nastanka prve hipersonične rakete v zgodovini, Kholoda.

V devetdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bil ruski vesoljski program večinoma prepuščen propadu, so tamkajšnji inženirji preizkusili pionirski pogonski sistem, ki bi nekega dne lahko pomenil revolucijo v vesoljskih potovanjih.

Motor, znan kot scramjet, kar pomeni nadzvočni ramjet z zgorevanjem, še vedno ostaja vrhunska tehnologija, medtem ko je njegova zgodnja zgodovina v Rusiji končala v veliki meri pozabljena.

Projekt eksperimentalnega reaktivnega motorja, ki se je uresničil v zadnjih dneh Sovjetske zveze, se je začel vsaj dve desetletji prej na moskovskem Centralnem inštitutu letalskih motorjev Baranov, TsIAM.

Njegovo pionirsko vozilo je na Zahodu postalo znano kot Hypersonic Flying Laboratory, HFL. V ZSSR je bil projekt pod kodnim imenom Kholod, rusko besedo za »mraz.«

Dejansko je motor v središču programa kot gorivo uporabljal kriogeno ohlajen tekoči vodik, medtem ko je stisnjen zrak, »posesan« iz stratosfere, služil kot oksidator.

Zaradi odsotnosti zračnega kompresorja, kakršen je v tradicionalnih letalskih reaktivnih motorjih, je scramjet obljubljal manjšo maso, večjo učinkovitost in, kar je najpomembneje, veliko večjo hitrost.

Vendar bi iz istega razloga potreboval začetni pospešek z alternativnim virom potiska, preden bi lahko atmosferski zrak začel pritekati v njegov vhod in omogočil izgorevanje.

Sovjetski inženirji so to težavo rešili tako, da so vozilo scramjet namestili na protiletalsko raketo sistema S-200 (na Zahodu znana kot SA-5), ki je miniaturno vozilo na višini več kot 20 kilometrov lahko pospešila trikrat hitreje od hitrosti zvoka ali do hitrosti Mach 3.

Vozilo Kholod naj bi po nekaj več kot minuti od lansiranja pospešilo do hitrosti 6,5 Macha in se povzpelo do 35 kilometrov nad zemeljsko površino.

Prva raketa Kholod je 27. novembra 1991, le nekaj tednov pred razpadom ZSSR, vzletela s poligona Sary Šagan v Kazahstanu.

Po razpadu ZSSR leta 1991 so francoski in ameriški inženirji hiteli sodelovati s TsIAM, da bi se učili iz projekta Kholod.

17. novembra 1992 se je Kholod ponovno dvignil iz Sary Shagana, medtem ko ga je opazovalo osem predstavnikov francoske letalske industrije.

Raketa je bila programirana tako, da je letela po nekoliko nižji trajektoriji kot pri prvem preizkusu, da bi imel motor scramjet boljše pogoje za letenje.

Približno 17 sekund pred dosegom vrha svoje trajektorije, ko je raketa letela s hitrostjo Mach 3,5, se je motor scramjet vžgal v podzvočnem načinu zgorevanja, ki je trajal od šest do sedem sekund.

Vir: Posnetek zaslona, Telegram

NASA se je novembra 1994 končno pridružila programu Kholod.

Testni polet, ki ga je sponzorirala NASA in v katerem je bil uporabljen nadgrajen motor, ki ga je dobavila KBKhA, je vzletel 12. februarja 1998.

S ciljem doseči hitrost 6,5 Macha je vozilo Kholod pospešilo s 3 Machov na približno 6,41-6,47 Machov, potem ko je uspešno letelo rekordnih 77 sekund na največji višini 27,1 kilometra.

Ironično je, da je Rusija kljub strašnim gospodarskim težavam v devetdesetih letih prejšnjega stoletja postala prva, ki je izvedla polet z raketo s »scramjet« motorjem.

Ironično je, da je Rusija kljub strašnim gospodarskim težavam v devetdesetih letih prejšnjega stoletja postala prva, ki je izvedla polet z raketo s »scramjet« motorjem.

NASA je verjetno uporabila izkušnje iz projekta Kholod za izdelavo poskusnega letala brez posadke z reaktivnim motorjem z oznako X-43A.

Program sta skupaj izvajala Nasina raziskovalna centra Langley in Dryden.

Ni naključje, da je Dryden sodeloval pri zadnji izstrelitvi vozila Kholod v imenu Nase.

Rekordni poleti vozila X-43A so bili prvič izvedeni le tri leta po zadnji izstrelitvi vozila Kholod.

Model rakete S-200, opremljene s Kholodom, so v devetdesetih letih prejšnjega stoletja kupili Američani, ki so temeljito preučili ustrezno dokumentacijo.

Imamo nekaj, česar nima nobena druga država na svetu. Zato v tem pogledu prekašamo ZDA

Rusija ima zdaj hipersonične izstrelke na treh področjih: izstrelke Kinžal v zraku, Zircon na morju in Orešnik na kopnem.

»Imamo nekaj, česar nima nobena druga država na svetu. Zato v tem pogledu prekašamo ZDA. Država, ki je prva izstrelila hipersonično raketo, ne more ničesar ukrasti ZDA, ki so šele lani uspešno preizkusile hipersonično raketo. Kar zadeva Trumpove trditve, je bil bodisi zaveden bodisi si je izmislil zgodbo, da bi opravičil neuspehe ameriškega vojaško-industrijskega kompleksa. Po drugi strani pa Trump očitno potrebuje argument v Kongresu za povečanje financiranja ameriškega programa hipersoničnega orožja,« je zaključil Knutov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek