REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Strah jih je argumentov: Slavoj Žižek pojasnjuje, zakaj je ruska televizija RT tarča vztrajnih napadov na Zahodu

Strah jih je argumentov: Slavoj Žižek pojasnjuje, zakaj je ruska televizija RT tarča vztrajnih napadov na ZahoduŽižek in RT

Čeprav države EU in ZDA (oziroma »zahod«) poskušajo ruski televizijski kanal RT slikati kot ponudnika »ruske propagande« in ga z različnimi, očitno diskriminacijskimi postopki v evropskih državah tudi omejujejo ali celo prepovedujejo (kot se je zgodilo z nemško izdajo kanala), analiza vsebin na tem kanalu kaže, da ta medij nikakor ni le »propagandni stroj«, je za RT ocenil svetovno znani filozof Slavoj Žižek.

Če bi bili prepričani, da je RT le poceni ruska propaganda, ki je nihče ne jemlje resno, potem bi dopustili njeno poročanje.

»Zahod s temi koraki, s katerimi poskuša izključiti RT, v bistvu kaže svoj strah pred možnim vplivom kanala RT in celo svoje prepričanje v moč RT-ja,« je za ta kanal dejal svetovno znani slovenski filozof.

»Če bi bili prepričani, da je RT le poceni ruska propaganda, ki je nihče ne jemlje resno, bi potem rekli: 'Prosim, moj bog, kar dovolite jim.' Takšen bi moral biti njihov odnos in potem bi bilo to enako kot poslušanje nekega starega stalinističnega govora – ljudje bi se mu smejali, nikogar pa ne bi prepričal,« ocenjuje Žižek.

Najnovejše sovražno dejanje proti RT-ju se je zgodilo lanskega decembra, ko je bil zagnan nov nemški kanal RT DE.

Stran kanala v YouTubu je bila že na dan lansiranja blokirana, samo oddajo pa je evropski satelitski TV operater Eutelsat kmalu po pritisku nemškega medijskega regulatorja MABB umaknil.

Pri tem je bil RT.DE organiziran in je deloval na enak način, kot delujejo številni ostali mediji v Evropi. Na ta način na primer kanali N1, za katerimi je mreža CNN, delujejo na ozemlju balkanskih držav.

Rusija sedaj po dejanski prepovedi RT DE razmišlja o povračilnih ukrepih nemškim izdajateljem, saj bi lahko na podoben način sankcionirala oddaje BBC, DW in drugih zahodnih postaj na svojem ozemlju.

RT je ciljno usmerjen kot platforma, kjer so po Žižkovem mnenju obravnavane določene teme, ki bi jih Zahod raje obdržal na obrobju družbenih razprav.

Žižek, ki je bil imenovan za »najnevarnejšega filozofa na Zahodu«, je za RT povedal, da je bil tudi sam marginaliziran in da si njegove poglede upa objavljati le peščica medijev.

»Naj bom zelo jasen: pogosto se ne strinjam z ... recimo temu 'rusko linijo' - s tem, kar je objavljeno na RT,« je dejal. »Toda očitno s svojim primerom dokazujem, da obstaja veliko tem, kjer lahko izrazim tisto, kar mislim, le v primeru, če to objavim kot komentar na RT-ju,« je dejal Žižek.

Takšne marginalizirane teme vključujejo, na primer, izkazovanje podpore Palestincem, je opozoril Žižek.

Tudi najbolj previdni poskusi tega pogosto vlečejo obtožbe o »antisemitizmu«, je dejal in navedel primer igralke Harryja Potterja Emme Watson, ki je pred kratkim nase priklicala bes izraelskih diplomatov, ker so zgolj delili podobo palestinskih aktivistov.

Drug primer takšne marginalizacije je primer soustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, opozarja Žižek.

»To je njegov največji prispevek – ne tista sporočila o tem, kako Združene države mučijo ujetnike ali ubijajo vojake, ki so se predali – to smo vsi vedeli. Pomembno delo Assangea je, da je, kot mi je nekoč povedal v sporočilu, Google res privatiziran korporativni forum NSA in kako sodelujejo pri nadzoru nad nami,« je dejal Žižek. »To ni neposredno prepovedano reči, je pa marginalizirano,« je ocenil.

Ujeti smo v vsakodnevne kompromise, sledimo tem, kar želimo - in kar si želimo, je že zmanipulirano.

Razlog, zakaj se Zahod tako odziva je v tem, da ih je strah, da se bo na RT-ju pojavilo vse to, kar so sam uspešno na skrivaj izključili iz lastnih medijev, ki jih imajo za »svobodne.«

Žižek je nadalje trdil, da se koncept »svobode« na Zahodu rutinsko nadomesti s konceptom »svoboščin«.

»Svoboščine«, kot jih razlaga Zahod, pa omogočajo posameznikom, da so »svobodni« le v strogih mejah, medtem ko dejanske, eksistencialne svobode - ni nikjer.

»Zahod rad dopušča marginalnost – tu in tam kakšen resen protest – da lahko rečejo: 'Vidite, vse je mogoče.' A hkrati skrbijo, da ostane marginaliziran,« je opozoril filozof.

»V našem vsakdanjem življenju, v svobodi, ki jo uživamo v mirni liberalni družbi – si formalno svoboden, a nikoli nisi svoboden v tem globokem, eksistencialnem smislu, da se lahko soočaš z jasnimi odločitvami,« je dejal Žižek. »Ujeti smo v vsakodnevne kompromise, sledimo tem, kar želimo - in kar si želimo, je že zmanipulirano,« opozarja Slavoj Žižek.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek