REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

State Department proti orwellovski EU: Zakaj praviš škodljiva vsebina, misliš pa na cenzuro

State Department proti orwellovski EU: Zakaj praviš škodljiva vsebina, misliš pa na cenzuroEdina stvar, ki jo zakon resnično ščiti, so evropski voditelji pred njihovim lastnim ljudstvom, poudarja administracija Donalda Trumpa. Vir: Posnetek zaslona, X

Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je odkrito napadla Evropsko unijo zaradi, kot navajajo, vse bolj agresivnega zatiranja svobode govora pod pretvezo boja proti »škodljivi vsebini«. Ameriško zunanje ministrstvo je v objavi na družbenih omrežjih opozorilo, da »orwellovsko sporočilo EU ne bo zavedlo ZDA«, z ostro oceno, da »cenzura ni svoboda«.

Čeprav ni navedel konkretnih primerov, je State Department ponovil trditve podpredsednika J. D. Vancea, da so tisoči državljanov po vsej Evropi kaznovani zaradi kritiziranja lastnih vlad.

»V Evropi je na tisoče ljudi obsojenih zaradi kaznivega dejanja kritiziranja lastnih vlad. To orwellovsko sporočilo ne bo prevaralo Združenih držav. Cenzura ni svoboda,« je na omrežju X sporočilo zunanje ministrstvo ZDA.

Posebej so na muhi ameriških oblasti predpisi iz Zakona o digitalnih storitvah, ki ga Evropska unija izvaja od leta 2022 in ki je že povzročil konflikte z ameriškimi tehnološkimi velikani, kot sta »Meta« in omrežje X.

To ni prvič, da je Trumpova ekipa kritizirala evropski pristop k regulaciji vsebin.

Marca je predsednik ameriške komisije za komunikacije Brandon Carr opozoril, da evropski predpisi predstavljajo »neposredno grožnjo svobodi izražanja«, februarja pa je na Münchenski varnostni konferenci ameriški podpredsednik Evropo obtožil, da se »umika od lastnih vrednot«.

Državni sekretar Marco Rubio pa je napovedal nove vizumske omejitve za tuje uradnike, ki sodelujejo pri cenzuri ameriških državljanov na internetu, pri čemer je kot tarči nove politike posebej izpostavil Latinsko Ameriko in Evropo.

Hkrati Washington ni brez protislovij: medtem ko kritizirajo evropsko cenzuro, ameriške oblasti vse pogosteje preiskujejo družbena omrežja tujcev, ki želijo vstopiti v državo, vključno s tujimi študenti.

Konzularnim uradnikom je naročeno, naj bodo pozorni na »znake sovražnosti do ameriškega ljudstva, kulture in institucij«.

Ameriške oblasti preganjajo tudi študente na ameriških univerzah, ki zagovarjajo pravice Palestincev in obsojajo genocid v Gazi.

Medtem ko Bruselj vztraja pri digitalni odgovornosti, Washington pa pri »absolutni svobodi izražanja«, se spopad vizij o internetu in svobodi govora vse bolj spreminja v globalno fronto političnega tekmovanja – kjer se za retoriko pogosto skriva tudi interes.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek