REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Srbski predsednik razglasil »absolutno« volilno zmago, odločilni sta bila znova vprašanje Kosova in sankcije Rusiji

Srbski predsednik razglasil »absolutno« volilno zmago, odločilni sta bila znova vprašanje Kosova in sankcije RusijiAleksandar Vučić znova slavil zmago. Vir: Posnetek zaslona, X

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je razglasil zmago na nedeljskih parlamentarnih volitvah, potem ko so javnomnenjske raziskave pred volitvami napovedale, da bo njegova Srbska napredna stranka (SNS) osvojila več kot polovico sedežev.

To se je tudi zgodilo.

SNS je dobila preko 46 odstotkov glasov, opozicijska koalicija Srbija proti nasilju (SPN) pa manj kot 28 odstotkov.

»To je absolutna zmaga in to me veseli,« je po objavi projekcij novinarjem dejal Vučić.

Skupno 18 strank se je potegovalo za 250-članski parlament ob 3-odstotnem volilnem pragu.

SNS naj bi dobila pičlo večino, 128 sedežev, medtem ko je doslej imela 120 sedežev.

Pričakuje se, da bo Vučićeva SNS vstopila v koalicijo z nekaterimi dosedanjimi partnerji, da bi okrepila svoj položaj, namesto da bi sama oblikovala novo vlado.

Mnogi so ocenjevali, da sedenje Srbije na »več stolih« hkrati ni več mogoče, a Vučić in večina volivcev očitno mislijo drugače.

Stranka si je pridobila absolutno večino tudi v pokrajinskem parlamentu v Vojvodini in je večinsko zmagala med volivci s Kosova, druge pokrajine v Srbiji, ki je pod upravo OZN.

Bolj zapletena je situacija v Beogradu, kjer je še vedno dobila največ, okoli 38 odstotkov glasov, a manj kot drugje po Srbiji.

Tu je opozicijska SPN dobila 35 odstotkov glasov.

V Beogradu bo odločitev o sestavi mestnih organov odvisna od pulmologa Branimirja Nestorovića, novinca v politiki, ki je sramotno »zaslovel« v času epidemije covida-19.

Takrat je najprej postal znan po izjavi, da je ta virus »najbolj smešen virus« v zgodovini človeštva.

Toda zdaj je lista »Mi, glas naroda« dr. Branislava Nestorovića na parlamentarnih volitvah v Srbiji 17. decembra dobila okoli 4,8 odstotkov glasov in je največje presenečenje parlamentarnih volitev v Srbiji.

»Pričakovali smo, da bomo prešli cenzus, a ne toliko. Povabila Srbske napredne stranke ne pričakujemo, če pa bo, smo se odločili, da ne bomo šli v nobeno koalicijo, tako da nismo za koalicije. Samostojni bomo, dokler se malo ne okrepimo,« je dejal dr. Nestorović.

Če bo ostal pri svoji odločitvi, bi bilo potrebno volitve ponoviti, saj je opozicijska »Srbija proti nasilju« (SPN) dobila okoli 35 odstotkov glasov, zato ne SPN in ne SNS ne bi mogli sami voditi Beograd.

Branimir Nestorović
Ni smešno: dr. Branimir Nestorović. Vir: Psonetek zaslona, X

Analitiki sedaj premlevajo razloge za vnovičen uspeh Vučićeve stranke SNS, ki ga je dosegla kljub številnim aferam, korupciji in razkritim nepravilnostim.

Opozicija je vladajoči stranki v kampanji velikokrat zelo glasno in pogosto tudi upravičeno očitala zastoj na področju reform, korupcijo in zlorabo državnih institucij ter skoraj absolutnen nadzor nad najpomembnejšimi mediji.

Po drugi strani pa opozicija ni imela pravega odgovora na Vučićevo vodenje zunanje politike države, ki temelji na nevtralnosti, približevanju EU ter ohranjanju dobrih odnosov z ZDA ter sodelovanju z zvezo NATO in istočasno sodelovanju s Kitajsko, svojim »jeklenim prijateljem«, ob vztrajanju na dobrih odnosih z Rusijo, ki ji Srbija vse do danes ni uvedla sankcij.

Zaradi pritiskov EU, so sankcije Rusiji postale tudi eno od najpomembnejših vprašanj volilne kampanje, sedanje vladajoče stranke pa so zatrdile, da Rusiji sankcij ne bodo uvajale, medtem ko je opozicija dajala nejasne odgovore ali pa celo odkrito napovedovala, da jih bo uvedla.

Mnogi so ocenjevali, da tako sedenje Srbije na »več stolih« hkrati ni več mogoče, a Vučić in večina volivcev očitno mislijo drugače.

S to obljubo o neuvajanju sankcij Rusiji so nato sedaj vladajoče stranke tudi zmagale.

Zaradi pritiskov Evropske unije, ki je zahtevala uvedbo sankcij Rusiji, je to postalo tudi eno od najpomembnejših vprašanj volilne kampanje, sedanje vladajoče stranke pa so zatrdile, da Rusiji sankcij ne bodo uvajale, medtem ko je opozicija dajala nejasne odgovore ali pa celo odkrito napovedovala, da jih bo uvedla.

Med njimi je tudi Socialistična stranka Srbije Ivice Dačića, ki so ji napovedovali okoli 10 odstotkov glasov, v resnici pa jih je dobila manj, okoli 6 odstotkov.

Glasove pa je izgubila večinoma zato, ker so se znova prelili nazaj k Vučićevi stranki SNS.

Pred letom dni se je – večinoma prav zaradi vprašanja sankcij Rusiji, ki so jim Dačićevi socialisti nasprotovali ostreje kot v Vučićevi SNS – zgodilo obratno.

Vučićeva vlada je sicer razpisala predčasne splošne volitve po protestih, ki sta jih maja sprožila dva strelska pohoda, ki sta zahtevala 18 življenj.

Predhodne volitve so bile leta 2022.

Nedeljske volitve so bile pete po letu 2012, ko je Vučićeva SNS prvič prišla na oblast.

Ob tem je stranka SNS po 11 letih na oblasti dosegla svoj drugi najboljši rezultat.

Vučićeva stranka si prizadeva za članstvo Srbije v EU, čeprav obstajajo ovire za to, vključno s statusom odcepljene srbske pokrajine Kosovo, ki jo večina držav EU (razen petih) priznava kot neodvisno državo, Srbija pa njene neodvisnosti ne priznava.

Ob tem pa ima Srbija tudi podporo Rusije in Kitajske v VS OZN ter po umiku priznanj Kosova s strani okoli 27 držav od razglasitve neodvisnosti leta 2008 v Prištini - tudi podporo že večine članic OZN.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek