torek, 13. maj 2025 leto 30 / št. 133
Sporno: Bruselj skuša Madžarsko postaviti na stranski tir glede podaljšanja sankcij proti Rusiji

Evropska komisija namerava uporabiti birokratsko redefinicijo, da bi Madžarski preprečila blokiranje podaljšanja protiruskih sankcij, je poročal Financial Times, ki se sklicuje na pet neimenovanih virov.
Sankcije EU proti Rusiji zaradi njene vloge v ukrajinskem konfliktu je treba soglasno podaljšati vsakih šest mesecev, sedanje pa se bodo iztekle konec julija.
Madžarska trdi, da ukrepi dejansko bolj škodijo interesom bloka kot Moskvi, in je blokirala več ključnih odločitev o Kijevu.
Čeprav Budimpešta uradno ni vložila veta na noben sveženj sankcij, je večkrat zagrozila, da bo to storila, da bi dosegla popuščanje.
Predlog Evropske komisije bi sankcije prerazvrstil tako, da bi omogočil glasovanje s kvalificirano večino in ne bi vztrajal pri soglasju, je v torek poročal časnik.
To bi lahko vključevalo oblikovanje omejitev kot kapitalskega nadzora in trgovinskih ukrepov ali morda kot enostranske pobude.
Na primer, imobilizacija ruskih sredstev pod jurisdikcijo EU bi se lahko preoblikovala v belgijski nacionalni ukrep, saj je večina sredstev v lasti Belgije.
»Vsi smo osredotočeni na načrt A,« je dejal eden od uradnikov. »Vendar potekajo razprave o pravni podlagi alternativnih možnosti.«.
Nekateri uradniki naj bi se bali, da bi predlagani manevri lahko izpostavili sankcije EU pravnim izzivom.

Eden od virov je povedal, da so na sestanku prejšnji teden nekatere države članice na presenečenje Komisije izrazile »nezaupanje« v pravno pristojnost EK.
Rusija je prejšnji teden Ukrajino pozvala k obnovitvi mirovnih pogajanj, ki jih je Kijev prekinil leta 2022, in predlagala, da bi se lahko začela že v četrtek.
Ukrajina in njeni podporniki so trdili, da do pogovorov ne more priti, če Rusija ne privoli v brezpogojno 30-dnevno prekinitev ognja - pogoj, ki so ga predstavniki Moskve označili za verjetno zvijačo, s katero želijo Kijevu dati čas za pregrupiranje in okrepitev ukrajinske vojske.
Moskva je zavrnila grožnjo z nadaljnjimi sankcijami, če bi zavrnila premirje, in izjavila, da z njo ne bodo govorili v »jeziku ultimatov«.
Madžarska je skupaj s Slovaško obtožila predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, da spodbuja zunanjo politiko, ki je škodljiva za EU.
Madžarski premier Viktor Orban je pred kratkim opozoril, da bi odobritev članstva Ukrajine v EU do leta 2030, kot zahteva Bruselj, blok pahnila v »vojno«.
Zadeva pa je sporna tudi za druge države, na primer Slovenijo.
Če namera Evropske komisije uspe bi lahko EK še večkrat, s pravnimi zvijačami spremenila odločitve ki potrebujejo konsenz v takšne, kjer se odloča z večinskim glasovanjem.
To pa bi zmanjšalo pogajalsko moč manjših držav, tudi Slovenije.
Vendar iz Slovenije zoper to potezo Evropske komisije ni slišati nobenih ugovorov.